29 Mayıs 2019, 15:38 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Bir varmış bir yokmuş

Bir varmış bir yokmuş

"Hayat sonsuz geçmiş ve sonsuz geleceğin ortasında bir zerre tanesidir..."On bir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı geldi geliyor derken sayılı gün geçti, bitti bile... Orucun son günlerini yaşıyoruz! Allah tekrarını nasip etsin inşallah!


Önümüz mübarek Ramazan Bayramı...

Her yıl olduğu gibi bu yılda sağ olsun amcam Mustafa Yücel’in öncülüğünde aile mezarlığımıza alınan çiçekleri dikmek için ilçe mezarlığına gittik!

Orada babam- dedem- babaannem- amcalarım- halam- iki canımız Necdetlerimiz ve yakın zamanda ani ölümüyle bizleri derin üzüntüye boğan küçük Begüm’ümüz yatıyor... Hala yokluklarına alışmaya çalışıyoruz!

Her birinin mezarına yengem ve kuzenlerimle birlikte rengarenk çiçekler diktik. Mezarlarımız çiçek bahçesi gibi oldular! Onlar için dualar ettik!

Çocukken hiç gitmek istemezdim. Mezarlığın yoluna girildiği andan itibaren bir huzursuzluk sarardı beni, korkardım! Fakat yaş ilerledikçe bu değişiyormuş şimdi o huzursuzluğun yerini görevini yerine getiriyor olmanın huzuru aldı!

İlçe mezarlığımız temiz- düzenli yakın mesafelerdeki çeşmeler mezarlarımızı sularken bizlere kolaylık sağlıyor. Mezarlığın bakımıyla ilgilenenlerin ellerine- kollarına sağlık!

Kabristana gittiğimde diğer mezarlara da gözüm takılır. Kimisi kat kat daha şatafatlı, kimisi gayet  mütevazidir. Mezar taşlarının üzerindeki yazıları okurum. Merhumun yaşadığı hayata göre geride kalanların duygularını ifade eden manidar sözler dizilmiştir..

Doğum ve ölüm tarihlerine takılır gözüm; “Aaa ne kadar gençmiş” derim. Ecel geldi mi yaşa bakmıyor elbette - kimi çocuk- kimi genç- kimisi yaşlı... Ebedi istirahatlarına çekilmiş uyuyorlar.  Allah sıralı ölüm versin!

O sessizlikte düşünüyorsun “İnsanoğlu” diyorsun “Bir varmış bir yokmuş!” Aslında her şey boş!

***

Evvel zaman içinde kimler geldi- kimler geçti bu diyardan...

Krallar- kraliçeler- diktatörler- şairler- yazarlar- sanatçılar- sporcular- devrimciler- bilim insanları  faydalı- faydasız nice nice kimseler... Kimini bütün dünya tanıdı, kimini yalnızca kendi çevresi!

Hani meşhur bir şarkımız var ya; “Bu dünya ne sana ne de bana kalmaz- Sultan Süleyman’a kalmadı böyle hiç bir kitap yazmaz!” işte öyle kimseye kalmadı hepsi masal kahramanı gibi oldular...

***

Zaman su gibi akıyor...
Gündemin sürekli yoğun olmasından mı yoksa televizyondur- sosyal medyadır onlara daldığımızdan mıdır nedir- günleri- haftaları- ayları çabucak yiyoruz!

Çocukluğumuzda olmayan akşamlar- sabahlar yaş ilerledikçe vın vın geçiveriyor!

Pazartesini bir atlat- hafta sonu oluveriyor.

Ay bir başlasın- sonu geliveriyor.

Yeni yıla gir- kış telaşıydı yaz telaşıydı- yıl  bitiveriyor.

Elimize doğanlar bugün kendi çocuklarını kucaklarına aldılar.

‘Aaa daha dün biz o yaşlardaydık ne ara geçti onca zaman’  diye düşünmeden edemiyorum!

Geçmiş neyi duysam “O kadar oldu mu ya” diye şaşırıyorum!

Doğum günleri kutluyoruz- evlilik yıldönümleri kutluyoruz- ölüm yıldönümlerinde sevdiklerimizi anıyoruz.

Baharı- yazı- tatili- gurbettekileri- son yıllarda huzuru bekliyoruz- bir kavga bir telaş zaman akıp gidiyor.

İnsanoğluyuz huyumuz kurusun ceviz kabuğunu doldurmayacak meseleleri büyütür de büyütürüz kızar küseriz!  Halbuki üç günlük dünya neyi paylaşamıyoruz ki!  

Çok sevdiğim Mevlana, “Hayat; sonsuz geçmiş ve sonsuz geleceğin ortasında bir zerre tanesidir” demiş. Koskocaman evrende insan ne ki yalnızca bir zerre tanesi.

Güzel olsan- yakışıklı olsan- malın- mülkün- makamın- mevkiin- statün- iktidar hırslısı- koltuk sevdalısı- kibir abidesi- küçük dağları ben yarattım edalısı olsan ne çıkar! Gideceğin yer herkesinki ile aynı!

Önemli olan arkanda nasıl bir iz bıraktığındır. İyilik- güzellik mi yoksa kötülük- çirkinlik mi?   30 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3045 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri