29 Mayıs 2019, 15:34 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Eğitim Meselesi

Eğitim Meselesi

Türkiye’de çalışan insanların yüzde 85’i çalıştığı işten mutsuz...Türkiye’de çalışan insanların yüzde 85’i çalıştığı işten mutsuz. Bunun en büyük sebeplerinden birinin her yıl bir milyon insan üniversiteden mezun olması. Mezun olanların üçte birlik kısmı ilk üç yıl içerisinde iş bulabilirken üçte ikilik kısmı okuduğu alanla ilgili iş bulabiliyor. Yani bizim eğitimimizde sorun var. OECD’nin araştırmasına göre yetmiş iki ülke arasında maalesef en mutsuz öğrencileri biz yetiştiriyoruz. Bu çok büyük bir istatistik. Nedenine bakacak olursak öğretim odaklı bir eğitim sistemimiz var. Öğrenciler üretmekten, geliştirmekten çok uzak. Sınav odaklı bir eğitim sistemimiz var. En önemlisi de tek düze insan yetiştiriyoruz. Öğrencileri kalıplara sokuyoruz.


Günümüz dünyasında özellikle teknolojinin inanılmaz hızda gelişmesi ile birlikte hayatın her alanındaki değişimleri hep birlikte gözlemlemekteyiz. Bu değişim sürecine tabi ki hiçbir eğitimci yabancı kalamaz, kalmamalıdır. Malzemesi insan, uğraşı insan, ürünü insan olan eğitim sektörü geçmişin tecrübesini, şimdinin imkânları ile birleştirerek geleceğin hayalini kurmalı ve bu hayali de doğru temeller üzerinde inşa etmelidir.

Bizim için en önemlisi çocuğun kendi bilgi ve becerisini belirleyebilmek. Çünkü en büyük eksiklik bu. Bireyler ne yazık ki üniversite bitirdikten sonra bile kendi ilgi alanlarını belirleyemiyor. Diğer amaçlarımızdan biri de çocuklarda üretme ve geliştirme bilincini oluşturmak. Çünkü ülkemizde en büyük eksikliklerden biri olduğunu düşünüyorum. Biz ülkemizin kalkınmasının üretmekten geçtiğini savunuyoruz. Tüketen toplumlar kaybetmeye mahkûmdur. Diğer bir amacımız kapalı yetişen çocukların sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmelerini sağlamak.

“Nitelikli eğitime erişim, her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir. Eğitim, hem bireyin kendini geliştirerek potansiyelini gerçekleştirebilmesi, hem de ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişimi için büyük önem taşıyor. Bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde ve dijital çağın hemen eşiğinde; sorgulayan, araştıran ve yorumlama becerisi olan gençlerle bu çağın önde gelen ülkelerinden olabiliriz. Bu amaçla, bilimin temel alındığı bir eğitim anlayışı ile gençlere analitik ve eleştirel düşünme, problem çözme, yenilikçilik, işbirliği, iletişim ve yabancı dil gibi olmazsa olmaz görülen beceriler kazandırılmalıdır.

Yeni nesilleri, bugünden öngöremediğimiz problemleri çözmek için, hatta henüz adını bile bilmediğimiz işler için hazırlamak durumundayız. Bunun başarılmasında, eğitim politikalarının veriye dayalı olarak ve katılımcı bir yöntemle oluşturulup yine veriye dayalı olarak yenilenmesi önemli katkı sağlayacaktır. 21. Yüzyıl becerilerine sahip nesillerin yetiştirilebilmesi için öncelikle öğretmenlerimizin hem nitelik, hem de olanaklar bakımından güçlendirilmesi eğitimin başarısını doğrudan etkileyecektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği üzere “En mühim, en esaslı nokta eğitim meselesidir. Eğitimdir ki bir milleti ya hür, müstakil, şanlı, yüksek bir cemiyet halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” Ülkemizde tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime eriştiği ve tüm eğitim paydaşlarının işbirliği yaptığı bir eğitim iklimi yaratabilmeliyiz.   30 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3094 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ANKARALI KEMAL
Sorun ögrencilerde degil sorun yanis ve kalitesiz egitimde,Cumhuriyet sonrasi egitime önem verilmis o günün zor kosullarinda kaliteli egitim ve ihtiyaca dayali Köy enstütüleri sanat enstütüleri,Cirak okullari acilmis,1950 lili yillardan itibaren üretimin can damari olan bu teknik okullar bir bir kapatilmistir
Tezgah basina gececek vasifli eleman yok gibi,olanada asgari ücret dayatilmis,bu alanda gencler calismak istemiyorlar.
egitimciler cok iyi bilirler bir cocuga 25 sene yatirim yapcaksin ondan sonra kendi biranjinda verimli olacak.
okullarda yabanci dil ögretmeni var cocuklar yabanci dili ögrenmiyorlar,veya ögretilmiyor,bunu okul idaresi ve veliler biliyor ama soranda yok.yurt disinda kaliyorum burdaki torunlarim egitim dili haric iki tane de yabanci dil biliyorlar,Ankarada ünüverisiteyi bitiren torunlarim yabanci dil bilbiyorlar,bu benim ailemde yasaan bir daram!!!
Bana göre teknik okullara gereken önemin verimesi arastirma ve gelistirmelere genclere hertürlü imkanin saglanmasi
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri