22 Mayıs 2019, 14:28 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Basının soruları da cevaplandırıldı

Basının soruları da cevaplandırıldı

Kaymakam Yıldırım Gazetecilerle sohbet etti...
Gazetecilerle sohbet eden Sedat Yıldırım, sponsorlara teşekkür etti.

Kaymakam Sedat Yıldırım, İlçemiz yerel basını ve 19 Mayıs 1919 Milli Mücadelenin 100.yıl dönümü kutlamak için hazırlanan programı organize eden İcra Komitesi ile biraraya gelerek bir toplantı yaptı ve toplantıda, hazırlanan programda emeği geçenlere, sponsorlara ve yerel basına teşekkür etti.

Ayrıca, programla ilgili kamuoyunda dolaşan bir takım soruları da cevapladı.

Kaymakam Yıldırım , toplantıda yaptığı teşekkür konuşmasında; “19 Mayıs 1919 Kurtuluş Mücadelesinin 100.yılını, İlçemize ve gençlerimize yakışır bir şekilde kutladık. Tüm Halkımıza, Öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize, sponsorlarımıza, Belediye Başkanımıza ve programı organize eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sanırım amacına ulaştı. Nasıl değerlendiriyorsunuz bilmiyorum ama en iyi değerlendirmeyi, hem verdiği destekle hem de yapacağı yorumlarla karar verecektir. Siz basın mensuplarına da ilginiz ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum.
Hem İlçeye hem de ekibimize teşekkür etmek amacıyla toplantıyı düzenledik. Şereflikoçhisar tarihinde oldu mu? Böyle bir şey bilmiyorum ama katılım olarak ve etkinlik olarak Milli bayramlarda. O anlamda hem mutluyum hem huzurluyum” dedikten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

KAYMAKAM YILDIRIM SORULARI CEVAPLADI
Kaymakam Yıldırım, konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü; Etkinliğin güzel olduğunu, özellikle konserin çok güzel olduğunu ve bu tür etkinliklerin sıklıkla olması gerektiğini söyledi.

Hisar Gazetesi muhabiri Yunus Işılak da teşekkür ederken Peçenek Gazetesi sahibi Murathan Demirkan da; “Atatürk’ün Gençliğe hitabe’yi okurken kâğıttan okundu, bence ezbere okusaydı daha iyi olacaktı. O çok dikkat çekti” dedi.

Kaymakam Yıldırım da, öneri olarak aldık onu, Okul Müdürüne ve Milli Eğitim Müdürüne söyleyelim en azından liseli gençlerin Atatürk’ün Gençliğe hitabeyi bilmesi lazım” şeklinde konuştu.

Özel günlerde çıkmaya başlayan Ajans Gazetesi sahibi Recep Kargın’ın soruları ve aldığı cevaplar ise şöyleydi:

*19 Mayıs ile ilgili olarak bu kadar büyük bir kutlamaya gerek var mıydı?
Kaymakam Yıldırım; “Peki Şereflikoçhisar halkı bunu hak etmiyor mu? Bu kadar büyük kutlamayı hak etmiyor musunuz? Kendinizi ne kadar büyük gördüğünüzle alakalı. Kendinizi ne kadar değerli gördüğünüzle alakalı. Bence bundan büyüğünü de yapmak gerekir. Hem günün anlam ve önemi bakımından hem de bu ilçenin değeri ve kıymeti bakımından daha büyük programlar da yapılabilir. Gözünüzde o kadar büyütmeyin. Yapılan program o kadar da büyük değil. Hem 19 Mayıs adına, hem Cumhuriyet adına hem de Şereflikoçhisar halkı adına bu program çok da büyük bir program değil. Belki bugüne kadar yapılmadığı için gözünüzde büyür ama daha büyüklerini de yapacağız.

*Ramazan Ayında bu denli bir eğlencenin yapılması buna bazı meslektaşlarımız eleştiri getirdiler. “Ramazanda böyle bir eğlenceye gerek var mıydı?”
Kaymakam Yıldırım; “Kur’an-ı Kerim okurken eğlendiniz mi? Semazen izlerken eğlendiniz mi? Ortaoyununu izlerken eğlendiniz mi? Hem duygulandınız hem de maneviyat anlamında ciddi bir şey mi oldu? Hem de tarihin derinliklerine mi gittik ortaoyunuyla?
Orhan Hakalmaz’ın söylediği parçaları da tek tek dinlediğimiz zamanda bir tek ilahiler söylemediği kaldı. Dolaysıyla o yakıştırmalar, benzetmeler önyargılı, önceden bilmeden, onların da cahilliklerine veriyoruz. Mübarek ramazan ayında Allah onları affetsin diyoruz. Çokta muhatap almıyoruz.
Geçen günkü basın toplantısında, “bir İcra komitesi kurduk.

*Sizin Başkanlığındaki icra komitesiyle işler yaptınız, alımlar yaptınız. Bu İcra Komitesinin yaptığı alımlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.
Kaymakam Yıldırım; “İcra Komitesi alım yapmadı. İcra komitesi hangi saatte, ne yapılacak? Salonun alanı, süslenmesi, öğrencilerin organizasyonu, davetler yani programı organize ettik. Biz Kamu olarak hiçbir alım yapmadık. Tamamen sponsorlarımızla elde ettiğimiz kaynaklar. Sponsor nerden, neyi dediyse ordan aldık. Dedikki, birisine uçak parası alınacak, aldık. Kaç paraya aldık bilmiyoruz. Birisine ses düzeni lazım dedik, faturasını kendisine kestirdi, ses düzeni getirdi. Birisine Orhan Hakalmaz’ı istiyoruz dedik, o tamam ben karşılayım dedi. Birisine dedikki iftar yemeğini sen ver, kime yaptırdı, kaç liraya yaptırdı, bilmiyoruz. Bir tek eşantiyonla ilgili. Onları da sponsora yaptırdık.
Zaten bilinmesi gereken bir şey var; Kaymakamlığın bu tür programlarla ilgili bir ihalesi, bir harcama gibi durumu yok. Buradaki arkadaşlarımızın hiçbirisi de eline para alarak bir yere ya da kağıtla ya da banka havalesiyle hiç para harcamadılar.
15’e yakın sponsorumuz var, Yıldırım Hotel dahil. Biri hoteli karşıladı, biri uçak biletini karşıladı, biri sesi karşıladı, biri suyu karşıladı, biri anahtarlıkları karşıladı. Dolaysıyla bu komitenin harcadığı bir TL yok. Dedik ya cahillik, beyin bedava Allah akıl, fikir versin mübarek Ramazan Ayında.

*İcra Komitesinde; Aktan abi, Gülşah Abla olunca. Kamuoyunda, bu icra komitesi nasıl oluştu? Sorusu dolaşmakta.
Kaymakam Yıldırım; “ İcra Komitesi programı organize edenlerdir. Buraya basın mensuplarımızı da alabilirdik. Sizleri de zaten fikir olarak bir gün öncesinden çağırdık ve sorduk, ne yapabiliriz? öneriniz var mı 100.yılla ilgili? Aslında fiilen çalışmasanız da siz de icra komitesi parçası olacak idiniz eğer 19 Mayısla ilgili ortak gazete basalım deseydiniz, O da programın içerisinde yani icra komitesi içerisinde yani programın organize içerisinde siz de olacaktınız. İhtiyaç halinde biz Aktan Bey’i, (Kendisi OSB’de harita teknikeri olarak çalışıyor zaten) meydanın düzenlenmesi, ses düzeni, bir sürü teknik bilgiye ihtiyaç var. Elimizin altında arkadaş varken onu aldık. Belediye’den alabilirdik, dışarıdan alabilirdik, söylediğim gibi sizlerden birisini alabilirdik. Teknik bir personele ihtiyacımız vardı, sadece teknik değil, Aktan Bey’de sağolsun programın başından sonuna kadar 3 kişilik, 4 kişilik çalıştı. Bundan sonraki İcra Komitesinde bulunacak.

*Gazetede manşette; “Ramazan Ayında sazlı, sözlü eğlence” ne diyorsunuz?
Kaymakam Yıldırım; “Keşke ben olsaydım. Akıllı adam öyle yapmaz. Akılsız adam hisleriyle hareket eder, akılsız adam duygularıyla hareket eder. İdarecilikte bize öğrettikleri şudur; Bir olaya kızdığınızda ya da alındığınızda, kafanızda birisini cezalandıracaksanız, bir 24 saat düşünmeniz gerekir.
Bence program organize edildikten sonra yazsaydı. Olmamış bir şeyle ilgili ahkam kesmek, İşte böyle kral çıplak ya da programdan sonra yazılsaydı bunu anlayabilirdik ama program yapılmadan önce böyle bir şey yazılması, akılla, fikirle, izanla ben anlatamıyorum. Tamamen cehalet ve ön yargı diyorum. Mübarek Ramazan gününde muhtemelen oruç oruç yazılmıştır o yazı. Allah tuttukları orucu kabul etsin. Eder mi etmez mi Allah’ın takdiri.

Tabi daha önce bu malum gazete, benim şahsımla ilgili defalarca haber yaptı. Ama bu yaptığı haber, tamamen Şereflikoçhisar Halkıyla ilgiliydi, Şereflikoçhisar’ın programıyla ilgiliydi. Ramazan Ayını kullanarak yaptı bu haberi. Milli, manevi günleri kullanarak, belki Atatürk demekten utanan, çekinen bu sözde gazeteci, Şereflikoçhisar’ın menfaatine olan böyle bir haberi, şahsi menfaatleri için provoke ettiği için onunla burada basın önünde ya da başka yerde tartışmayacağım. Arkadaşlarımız hukukçularımız, artık tekzip, tazminat ne varsa ilgileniyorlar. Ben Kaymakam olarak onun seviyesine düşüpte sizler aracılığıyla ona mesaj falan vermeyi düşünmüyorum. Hukuk ne derse, onunla ilgili hukuki süreci başlattık. Ondan sonra O mu haklı, biz mi haklı bakacağız. Yaptığımız programları ortaya koyacağız. Saz nerde, söz nerde, ayet nerde, dua nerde.. Hepsini hukuk analiz eder, karar verir.

*Amacınıza ulaştınız mı?
Kaymakam Yıldırım; “On numara ulaştık. Ancak bu kadar güzel olurdu. Herşey vardı orda. Türküyse türkü, ilahi ise ilahi. Semazense semazen. Tam bir Türk İslam sentezi, Kültür ve Sanat etkinliğinde insanlarımızla buluşturduk”

*Maliyeti ne kadar tuttu?
Kaymakam Yıldırım; “Maliyeti toplamak lazım. Sponsorlarımızla konuşalım. Ama herkes şunu bilsin cebimizden bir kuruş çıkmadı bizim. Şereflikoçhisar’a yapılan bu etkinliğin maddi olarak maliyetinin bence çok fazla bir önemi yok. Zaten gönüllü sponsor arkadaşlarımız karşıladı. Bence daha büyüklerini harcayacağımız için şimdiden onları toplayıp da ortaya polemik konusu etmeyelim.”dedi.
    23 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3519 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu