22 Mayıs 2019, 13:42 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

“1919 Bitmeyen yolculuk”

“1919 Bitmeyen yolculuk”

Kısaca ilçe halkı olarak dini ve milli duygularımızı harmanladığımız çok güzel bir gün geçirdik!“Tarih: 28 Mayıs 1915
1. Dünya Savaşı’nın en hararetli günleri...


Çanakkale Boğazı’ndaki mayınların arasından geçerek Marmara Denizi’ne çıkmayı başaran İngiliz E-11 denizaltısının periskobundan görünen bir Türk vapurudur. Kaptan Nasmith’in gördüğü vapur, suyun altındaki tehlikeden habersiz Silivri açıklarında seyretmektedir.

İngiliz komutan kararlıdır, vapurun gitmek istediği limana engel olacak torpilleyerek batıracaktır. Denizaltı takip ettiği vapura sessizce yaklaşır. Atış sahasına girildiğinde yüzbaşı Nasmith ateş emrini verir. Vapurun güvertesindekiler yaklaşmakta olan torpidoyu gördüklerinde artık çok geçtir. Vurulan vapur ağır ağır sulara gömülür.

Çanakkale’ye yardım götüren o vapur battığı yerden çıkarılarak Haliç’e taşınır ve tamir edilir. Vapurun adı Bandırma’dır ve 16 Mayıs 1919’da Bandırma Kız Kulesi’nin açıklarında bir milleti batmaktan kurtaracak olan yolcularını beklemektedir.

Bandırma Vapuru’nun kamarotu Hacı Tevfik Bey eşi ve oğluyla birlikte evden çıkar limana doğru yol alır. 14 yaşındaki Nurettin babasının elinden tutmuş  heyecanla adımladığı yolun bir an önce bitmesini istemektedir.

Rıhtıma geldiklerinde babası annesiyle vedalaşırken Nurettin gözlerini açıkta demirleyen vapura diker. Orda vapurun içinde tanışmak için sabırsızlandığı bir insan vardır. Vapurun kamarotu olarak sefere çıkacak olan Tevfik Bey oğlunun görmek istediği yolcunun kapısını çalar. Kapıyla birlikte Nurettin’in de gözleri fal taşı gibi açılır çünkü görmek istediği Bandırma değil o gün Samsun’a doğru yola çıkacak olan bir milletin umut bağladığı yolcudur.

İçeri girdiklerinde mavi gözlü yolcuyla karşılaşır.
-Adın ne?
-Nurettin efendim.

Yıllar sonra Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu adıyla karşımıza çıkacak olan o genç, geldiği gibi sandalla kıyıya dönerken Bandırma Vapuru çoktan hareket etmiş kulağında Mustafa Kemal’in kendisi için söylediği o söz yankılanmaktadır!

“Bu ülke hepimizin ama esas siz gençlerin. Mücadeleden yılmak yok. Tamam mı?”(Sunay AKIN-Şair/Araştırmacı Yazar)

***

19 Mayıs 1919
Kurtuluş Savaşımızın başlangıç tarihi...

“19 Mayıs benim doğum günüm” diyen Atamızın ve Türk ulusunun yeniden doğduğu gün!
Bu günü Türk gençliğine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak armağan eden Atamız, yukarıda anlatılanlardan da anlıyoruz ki  Türk gençliğine taa o zamandan  güvenmiş ve ülkemizi bu nedenle gençlere emanet etmiştir!

***

Milli Mücadelenin 100. yılı olması münasebetiyle “Atatürk’ü Anma- Geçlik ve Spor Bayramı”  geçtiğimiz yıllara nazaran tüm yurtta daha farklı- daha bir coşkulu kutlandı!

Bu yıl ilçemizde de heyecan büyüktü!  Şahane bir 19 Mayıs kutladık!

İlçe Kaymakamımız Sedat Yıldırım’ın tabiri caizse baş tuttuğu organizasyondan;  başta gençler olmak üzere kadını- erkeği tüm Şereflikoçhisar halkı memnun kaldı!

Okulda başlayan kutlama törenleri 100. Yıl Gençlik Yürüyüşü ile devam etti.  Aralarında oğlumun da bulunduğu yüzlerce gencimizi metrelerce uzunluktaki bayrağımızı taşırken görmek gözlerimi yaşarttı!

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve ardından verilen Gençlik İftarı ilçemizde gerçekleştirilen bir ilkti.

Yenilen iftar yemeğinin ardından Semazen ve Orta Oyunu gösterileri izlendi.

Konser saatini heyecanla bekleyen gençler; her ne kadar “Keşke pop müzik sanatçısı çağırsalardı yaa” diye söylenseler de sanatçı Orhan Hakalmaz’ın güzel sesinden mest olup türkülerine eşlik etmeyi ihmal etmediler.

Kısaca ilçe halkı olarak dini ve milli duygularımızı harmanladığımız çok güzel bir gün geçirdik!

Bize bu güzel günleri bahşeden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını sevgi-saygı ve minnetle anıyoruz!

Ayrıca,  böyle özel bir günde bizlere dolu dolu bir program hazırlayan, ilçe halkını Orhan Hakalmaz gibi gerçek bir sanatçı ile buluşturup canlı izleme- dinleme fırsatı sunan-  bu organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...        23 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3209 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Yıllarca çeşitli bahaneler bularak,gerçek anlamını unutturulmaya yeltenenenlere kapak bir kutlama oldu.Bizlerde gururla izledik.Emeği geçenlere teşekkür ederiz.BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ve tüm arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum.Gururla söylüyorum NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.(Atama ayyaş diyen ahmaklar,adam yıllar öncesinde bugün olacakları görmüş,yazmış.ERMİŞ niye demezler anlamıyorum) Sonsöz:İzindeyiz ATAM.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri