22 Mayıs 2019, 13:37 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Ortaokul Pansiyonunun yapımı hikâyesi

Ortaokul Pansiyonunun yapımı hikâyesi

Anadolu insanı, hayatın her bir alanında eser vermiştir...

Şereflikoçhisar’daki Ortaokul Pansiyonunun yapımı hikâyesi

Anadolu insanı, hayatın her bir alanında eser vermiştir. Bunlar o devrin ihtiyacına cevap vermekle kalmayıp, yanı sıra yaşanılan dönemin her nevi kültürünü de sembolize eder.

İlçemizde de bunun emsali olan eserleri görüyor ve gelecek nesle bu eserleri, yapımına vesile olanları, onlardaki hususları anlatarak köprü olmaya çalıyoruz.

Ancak bu vazife, müşterek olarak yapılması gerekirken bazan bu mümkün olmamaktadır. Çok elden ziyade az el yardımcı olarak köprülük vazifesi yapılmaktadır. Bu ise insanımızın, ecdat ve eserine olan tutumu doğrusu bizi endişeli düşüncelere sevk ediyor.

Şükürler olsun ki devam eden hayatın içerisinde vazifeşinas insanlar yardımıyla işte bir hizmeti ve eseri daha size hatırlatmaya gayret edeceğiz.

1954 ya da 1955 yılların başında Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Doğan’dır. Ortaokul Müdürü Zekeriya Ünlü ’nün şu teklifi bu hizmetin temelinin atılmasına vesile olur:

“Köyden okula gelen öğrencilerin hâli perişandır. Ya akrabaları yanında ya da ev tutuyorlar. O yaştaki çocukların ev tutmaları, evdeki işleri yapmaları çok zor. Gelin, sizlerin yardım ve gayretiyle Koçhisar Ortaokuluna bir pansiyon binası yapalım.”

Mehmet Doğan, bu teklifi hiç tereddüt etmeden kabul eder ve sevinçle harekete geçer.

İlk işi, bu konuda yardımsever ve hayırsever insanlara ulaşmak oldu.

Mehmet Andaç, Ethem Akın, Ömer Bozkır, Hasan Koçak ve daha ismini hatırlayamadığımız pek çok kişiye meseleyi açar. Onlar, olumlu karşılar. Bunun için hemen Şereflikoçhisar Ortaokulu Pansiyonu Yaptırma ve Yaşatma Derneği kurulur. Başkanlığına Mehmet Doğan seçilir.

Başkan Doğan, çok heyecanlıdır. Zira bu hayır, insana yapılan bir yatırımdır ve asırlar süren bir hizmetin temeli olacaktır.

Başkalarına davet tekliflerini açarak yardım ağı genişler. Koçhisar halkı, esnafı ve çevre köylerdeki insanımız bu hizmete büyük destek verir.

Heyecan ve hayır halkasının ilklerinden olan okul müdürü Zekeriya Hocayla beraber Mehmet Doğan’ın Williyis marka pikabı ile sadece Koçhisar’ın köyleri değil, Kulu’nun da köyleri ziyaret edilir, mesele ciddiyetle anlatılır ve yardımlar toplanır.

Kulu’da ortaokul olmadığı için o bölgeden gelen öğrenciler Şereflikoçhisar Ortaokulu’na okumaya gelirlerdi.

Nihayet devletten yardım almadan, bilinen bina yaptırılır. Böylece her iki ilçe ve köylerinden gelen öğrencilerin barınacakları bir yuva yapılmış olur.

Burada, sabah kahvaltısı ile öğle ve akşam yemekleri verilir.

Dernek Başkanı Mehmet Doğan’ın oğlu Günay, Keçiören’de, hemşeri ziyaretinde karşılaştığı ama hiç tanımadığı birisinin şu ifadesi o yıllardaki izleri şükürle hatırlatır:

“Ben, ortaokulda okurken Mehmet Doğan’ın yurdunda kalmıştım. Her gün gelir, yemeklerden memnun olup olmadığımızı sorardı. Allah, razı olsun.”

Bu ifade, haklı olarak Günay Doğan’ı duygulandırır ve “Şu an öğretmen evi olarak kullanılan binanın isminin ‘Mehmet Doğan Öğretmenevi’ olarak değiştirilse, rahmetli babama bir hayır duaya sebeb olurdu.”, temennisini gönülden samimi olarak geçirir.

Lise’nin eski Müdürü Demir Gümüşdağ’ın anlattığına göre eskinin pansiyonu, sonraki dönemlerde sınıflara dönüştürülerek derslikler yapılır. Daha sonrasında ise tadilatla Öğretmenevi olarak kullanılır. Pansiyonun yemekhane kısmı ise sonraki yıllarda laboratuvar olarak kullanıldıktan sonra üst kattaki öğretmenevinin lokali olarak kullanılır.

Ortaokul bina ile alâkalı şu malûmat ile yazımızı noktalayalım: Sultan 2. Abdülhamid Han’ın, askerî depo olarak yaptırdığı o eski binada 1949-50 yıllarında bilindiği şekli ile Şereflikoçhisar Ortaokulu olarak eğitim öğretime kazandırılır.


   23 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3037 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri