22 Mayıs 2019, 13:25 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kravat Savaşları

Kravat Savaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin 15 Mayıs ila 15 Eylül tarihleri arasında...


Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin 15 Mayıs ila 15 Eylül tarihleri arasında, makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu resmi kurumlarda her yıl kaldırılır. Bununla birlikte son yıllarda bu tarihlerden önce ve sonra buna pek uyulduğunu söylemek zor.


Herhalde en uzun sivil itaatsizlik eylemi olsa gerek 2013 yılından beri memur sendikalarının “kılık kıyafet ile ilgili sivil itaatsizlik eylemi”  devam ediyor.

Kamu çalışanlarının görevleri sırasında uyacakları kılık ve kıyafet şartları, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” ile düzenleniyor. Yönetmeliğe göre, kamu çalışanı erkeklerde şu şartlar aranıyor:

“Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez.”

Erkek memurlar için bu yönetmelik yürürlükte olmasına rağmen, yönetmeliğin uygulanmadığını gören kamu görevlileri ki bunda başı çeken öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu tabiri caiz ise serbest kıyafetlerle sınıflara girmeye devam ediyor.

‘’Toplumun bir kesimi bu durumun berbat bir görüntü yaratmış olmasından şikâyet ediyor. Kılık kıyafeti ve birbirine karışmış saç sakalla çalışmayı doğru bulmuyor. Özellikle öğretmenlerin, sağlık çalışanlarının saygınlığını yüksek tutmasının ölçütlerinden birinin de kılık kıyafetine özen göstermesi olduğunu söylüyor. Mesleğin saygınlığını yüksek tutmak meslek mensubunun sorumluluğundadır.’’ düşüncesini dile getiriyor.

Kravat takıp takmamakla sembolleşen bu durumun başrol oyuncusu kravat nasıl ortaya çıktı ve kravat takmanın anlamı nedir?

Bugünkü anlamda kravatın doğuşu, Avrupa’da süren 30 yıl savaşları nedeni iledir. Fransa kralı XIII. Louis için savaşan askerler arasında bir grup, giysilerindeki bir ayrıntı nedeni ile kolayca göze çarpıyorlardı. Bunlar, Hırvat askerlerinin boyunlarına bağladıkları atkılardı. Savaşa giderken eşler, sevgililer, anneler başlarından çıkardıkları atkıları uğurladıkları insanların boynuna bağlamış ve düğüm atmışlardı. Bu atkı uğurladıkları insanlara hem evlerini anımsatacak hem de attıkları düğümle kötülüklerden korunacaklardı.

Milattan önce 3. yüzyılda yaşamış Çin imparatoru Chin Shih Huangti nin mezarı 1974 yılında açılınca, kravatın doğuşunu yeniden irdelemek gereği doğdu. Huangti’nin mezarı çevresinde gerçek insan boyutlarında 7500 yontu vardı. İmparator dâhil herkesin boynunda bağlanmış atkı vardı. Çin kültüründe ademcik kemiği bedenin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ve yaşam enerjisinin çıkış noktası olarak görülüyordu. Bu olasılık da dinsel ve kültürel temel sorusunu gündeme getirdi.

Ülkemizde Osmanlı İmparatorluğu içinde kravat kullanan ilk padişah sultan Abdülmecit olarak bilinir. Kravat, Batılılaşma hareketi içinde aydınlar arasında yer buldu. Padişahın tercihleri doğrultusunda da devlet dairelerine girmiş oldu. İttihat ve Terakki aydınları da kravat takmaya özel bir önem vermişlerdir. Cumhuriyet döneminde kravat bağımsızlığın ve devlet adamı anlayışının önemli sembollerinden biri olarak görüldü. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının siyasi düşüncelerinin en önemli sembollerinden biri idi kravat. Cumhuriyet ilanı ve kılık kıyafet devrimi ile birlikte Anadolu’da da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Uzun ve tartışmalı geçmişi ile kravatın çok sayıda hikâyesi var… Hangisini makul ve makbul bulursanız…      23 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 860 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.140 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu