15 Mayıs 2019, 10:45 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Osman Çetin

Osman Çetin

Eskiler onu Manifaturacı Osman diye bilir...
Eskiler onu Manifaturacı Osman diye bilir.

Osman Çetin (1927-2019), aslen Sadıklı Köyü’nden olup askerlik sonrası Şereflikoçhisar’a yerleşerek iş hayatına başlar.

Eskinin Belediye binasına yakın dükkânda, sonrasında ise Belediye İşhanı çaprazında Manifaturacı Niyazi Çetin’in sırasında, oğlu Mükremin ile uzun yıllar manifaturacılık yaptı.

Osman Amca, rahmetli babam Niyazi Çetin’in çok yakın ve samimi meslektaşı ve dostu idi. Oğlu Mükremin Ağabey; Muzaffer ve rahmetli Ekrem ağabeylerimin de çok yakın arkadaşı olup bizim de hürmet ettiğimiz kıymetli bir ağabeyimizdir.

Baba oğul iş hayatında başarılı oldukları gibi ilçe ve köyleri civarında saygın yerleri olup, nüfuz ve itibar sahibiydiler.

Yedi kız ve bir erkek evlâd sahibi olan Osman Çetin, ailesine son derece bağlı olduğu gibi kendi inanç, kültür ve değerlerine de bağlı bir karakter sahibidir. Evlatlarını okutmuş, torunlarına sahip çıkmıştır ki bu bilgilerde bize yardımcı olan torunu Metin Çetin’e de teşekkürler ediyoruz.

Ülkemizde tek partiden çok partiye geçişiyle beraber o hep demokratlar safında yer almış, o geleneği partilerin isim değişimleri de olsa aynı manayı muhafaza etmiş, savuna gelmiştir.

İnsanın; ne nefsine ve ne de başkasına zararı dokunmayacak şekilde hür olduğu, kendi hürriyetinin başkaların hürriyeti ile sınırdaş olduğu, kendi hukukunu korurken başkaların da hukukunu muhafaza etmenin, esasında insanlık ve demokrasinin bir vecibesi olması noktasından hareketle, siyasî hayatında 1950 yılından itibaren demokrat oluşumlarda vazife alarak, ilçenin pek çok hizmetlerinde bulunur. Demokrat Parti’nin kurucu üyeliğiyle başlayan siyasî hayatında Belediye encümenliğinden, başkan vekilliğine varıncaya kadar hizmetleri olur.

Sadece siyasî alanda değil sivil toplum kuruluşlarında da hizmeti vardır.

Sadıklı Köyü’nün yol,  içme suyu ve okula kavuşmasında onun gayreti unutulmaz.

Hemen herkese yaptığı sessiz sedasız yardımları bilinmez idi zira o reklamı sevmez, ihlâslı bir kul idi.

Doğal gıdalara ziyadesiyle önem vererek sağlığına çok dikkat eden Koca Çınar, bir sabah vakti abdest almak üzere yürürken, ayağı kayar ve kırılır. Devamında çektiği kısa rahatsızlık onun, 92 yıllık hayatının son bulmasına vesile olur.

Allah rahmet eylesin, mekânını ve makamını Cennet eylesin. Âmin.


   16 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1690 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım