08 Mayıs 2019, 14:33 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Belediye Meclis toplantısı yapıldı

Belediye Meclis toplantısı yapıldı

Belediye Meclis toplantısı yapıldı...
t


Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı
Mühendisler ve Başkan Yardımcısı 4.673 lira maaş alacak

Mayıs Ayı Belediye Meclis toplantısı Belediye Başkanı Memiş Çelik Başkanlığında, sadece izinli sayılan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ’un yokluğunda yapıldı.

Meclis toplantısını, “Ramazan Ayınızı tebrik ediyorum” diyerek başlatan Başkan Çelik, Meclis Başkanlığına sunulan dilekçeleri bilgi mahiyetinde okuttu.

Buna göre; 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı listesinde Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Hacı Özçelik, Mevlüt Şahin, Servet Cihan Tüzün ve Harun Atuğ, Meclis Başkanlığı’na sundukları dilekçe ile AK Parti Meclis Üyeliğinden istifa ederek MHP Meclis Üyesi olarak göreve devam edeceklerini belirttiler.

GÜNDEM DIŞI ÖNERGELER
İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Halil Kılıç, Meclise sunduğu gündem dışı önergesinde; “Ekici Mahallesi 145 ada 1 nolu parsel üzerinde yaklaşık 20-30 gün önce inşaatı başlanılan yapı üzerine yaptığım inceleme sonucunda; bina girişinin 1,5 m bulunan, meydana gelebilecek yangın ve afet gibi durumlarda binada yaşayacak kişilere mezar olacak şekilde projelendirilmiş, ayrıca anayol ile otopark girişi 40 cm’dir. Otoparka oyuncaklar ancak park edilebilir. İlgili inşaatı durdurarak projelere uygun bir şekilde revize etmesi gerekmektedir. Bu projeye, bu haliyle göz yuman ilgili personelin uyarılması, dönüşü olmayacak bu hatadan dönülmesi için Belediye Meclis kararının alınmasını” önerirken, diğer bir önergesi de; “Şereflikoçhisar Belediyesi girişinde Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden T.C. ibaresinin eklenmesini” önerdi.

Halil Kılıç’ın söz konusu iki önergesi yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla red edildi.

GÜNDEM MADDELERİ
5393 Sayılı Belediye kanununun 49.maddesi gereğince tam zamanlı çalışmakta olan Mühendisler ile Belediye Başkan Yardımcısının aylık ücreti belirlenmesinde;

Belediye’ye İnşaat Mühendisi ve Şehir Plancısı olmak üzere iki tane teknik eleman alındığını belirten Başkan Çelik, aylıklarını tavan ücreti olan 4673 lira olarak önerdi ve öneri oy çokluğuyla kabul edildi.
Başkan Yardımcısının da aylık ücretinin 4673 lira olması oy çokluğuyla kabul edildi.

Şereflikoçhisar Ankara Amatör liginde temsil eden futbol kulübüne, İYİ Parti Meclis Üyesi Eyyüp Doğan, Belediyespor’a daha fazla yardımda bulunulması gerektiğini ve yemek parasının da ayrıca verilmesini talep ederken, yine İYİ Parti Meclis Üyesi Halil Kılıç da; “Paradan ziyade araç sıkıntısının da olduğunu, ulaşım açısından da araç yardımı yapılmasını” talep etti.

“Bu bir başlangıç, destek olacağız her zaman. Bu kulübü bir üst kümelere çıkarmak için mücadele edeceğiz” diyen Başkan Çelik’in sunduğu 50 bin lira maddi yardım yapılması kararı oybirliğiyle kabul edildi.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışmakta olan personele denge tazminatı verilebilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi maddesinde de, yine İYİ Parti Meclis Üyesi Eyyüp Doğan; “Denge tazminatının alt sınırı, üst sınırı var mı? Tazminatı belirlerken Mecliste Belediye’nin bütçesi doğrultusunda en üst düzeyde verilmesini talep ediyorum” dedi.

Başkan Yardımcısı Eşref Pekmezci de; “Meclisin sadece sözleşme yapma yetkisi vermesi gerekiyor Belediye Başkanına. Ücreti yasayla belirleniyor” şeklinde konuştu. Söz konusu madde, oy birliğiyle kabul edildi.

2018 Mali yılına ait kesin hesapta okunduktan sonra madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

Boğaziçi Mahallesi 993 ada 67 nolu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazın 1/1000 ölçekli uygulama İmar planında Resmi Kurum Alanı olarak tadilatının yapılması talebinde,
Söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Eyyüp Doğan; “Bu alanda yeşil alan, konut alanı, taşkın su kanalı olarak sınırlandırıldığını ve Karayolları Bakımevi olarak gözüktüğünü belirterek burada ne anlamda tadilatın yapılacağını? Zaten Karayolları üzerinde olduğunu söyledi.

Mühendis Levent Ayanlar; “Geçen dönem Karayollarından böyle bir talep gelmişti tadilatın yapılması konusunda. Kendi parselleri dışına da taşmıştı bu alan. Sadece kendi parsellerini içine çekmek için Eyyüp Bey’in bahsettiği alanlar korunarak plan yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de görüşüldü plan onayına karar verildi, onaylamak ancak bu zamana kaldı” dedi.
Söz konusu madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

Mustafacık Mahallesi 1370 ada 1 nolu parsel (Maliye hizmeti ile Belediye adına kayıtlı) taşınmazın İmar planı tadilatının yapılması (Emniyet Hizmet Alanı, Belediye Hizmet Alanı) talebinde,
“Söz konusu yere yapılacak binada Emniyet Müdürlüğü binası ile Karakol binasının ikisi bir arada olması şeklinde planlandığını belirttikten sonra madde, oy birliğiyle kabul edildi.

Kale Mahallesi 66 ada 3 nolu parselde kayıtlı bulunan 10 m2 yüzölçümlü Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait yerin kamulaştırma kararı da, oy çokluğuyla kabul edildi.

5393 Sayılı Belediye kanununun 24.maddesi ile meclis çalışma yönetmeliğinin 21.maddesi gereğince İmar Komisyon üyesi belirlendi.
Nisan Ayı Meclis toplantısında, İmar Komisyonuna seçilen Ak Parti Meclis Üyesi Halil Albay’ın, Belediye Başkan Yardımcısı olması nedeniyle yasa gereği yerine bir başka Meclis Üyesinin seçilmesi gerektiği için AK Parti Meclis Üyesi Yücel Aksoy seçildi.

Gündem maddelerinden sonra Haziran Ayındaki toplantıda görüşmek üzere toplantı, sonlandırıldı.

   8 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4828 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri