08 Mayıs 2019, 14:29 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Öğrencilerin gösterileri alkış topladı

Öğrencilerin gösterileri alkış topladı

Engelliler Haftası Kutlandı...Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir programla, Engelliler Haftası kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın günün anlam ve önemini belirten konuşma Okul Müdiresi Zöhre Erkenekli tarafından yapıldı. Erkenekli konuşmasında; “Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlamış olduğumuz engelliler haftası programımızı, bu yıl bir hafta erkene alarak kutlamaktayız. Amacımız; engelliler haftasını sadece 10-16 Mayıs tarihleri arasına sıkıştırmak değil, hayatımızın her alanına yaymak ve farkında lığımızı artırmak.
“Duymak istemeyen kadar kötü sağır yoktur” diye başlayan İtalyan atasözü bizlere asıl engelin ruhta ve zihinlerde olduğunu gösteren çok güzel bir işarettir.
Yoksunluğun en güzel nimet olduğuna en iyi örnek; İlyada ve Odesa Destanı’nın yazarı ozanlar ozanı, Homeros’un bir görme engelli olduğudur. Yine en büyük ozanlarımızdan “Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece…” diyen Aşık Veysel’in görme engelli olduğu haldeki başarısı ve bizlere bıraktığı eserleri, aslında yoksunluğun en güzel nimete döndüğünün örneğidir. İşitme engelli bir müzik dahisi olan Beethoven da duyma yetisi olmadığı halde birbirinden güzel eserleri insanlığa kazandırabilmiştir. Burada örnek verdiğimiz ve veremediğimiz nice engellerin hepsini aşan güzel insanların başardıkları; bizlere, akıllarda ve zihinlerde yaşanan engelin aşılamaz ve en büyük engel olduğunun en önemli göstergesidir. Burada aslolan; yaşamın önemsiz ve fazlalık detaylarından sıyrılıp insanın kendi iç zenginliğine dönebilmesi, kendi üstünlüğünü fark edebilmesi ve ruh zenginliğini içindeki o engin denizi keşfedip o sularda yüzerek kendini yeniden var etmesi ve kendini gerçekleştirmesi meselesidir aslında. Ruhlarındaki zenginlikle her türlü engeli aşan engelli bireylerimiz, belirli bir günde veya haftada değil her zaman gündemimizde olacaktır.
Her insanın bir engelli adayı olduğunu her zaman hatırlamalıyız. Unutmamamız gereken en önemli şey; en büyük engelin zihinlerdeki ve gönüllerdeki engellerin olmasıdır.
“Acının yontulduğu insan yüreği meğerse taştan daha dayanıklıymış, insanın çaresizliği, ümitsizlikten…” dedi.

Konuşmadan sonra programda sırasıyla; Okulun Öğretmenlerinden Tuğba Yılmaz’ın katkılarıyla öğrenciler tarafından dans gösterisi, Fatma Ülger öğretmenin katkılarıyla “Şemsiye Dansı” gösterisi ve yine Tuğba Yılmaz öğretmenin katkılarıyla “Papatya Rondu” gösterisi izlendi.

Okulun öğrencilerinden Arda Tezcan tarafından “Karpuz Adam” şarkısının seslendirilmesinden sonra Şeyma Ünal öğretmenin katkılarıyla öğrenciler tarafından “Gelin kaynana” gösterisi izlendi.

Okulun Öğretmenlerinden; Olcay Aktay, Yasin Koçak ve Emrah Aslan’ın katkılarıyla öğrenciler tarafından “Eşofmanlı Şevket Hoca” skecinin izlenmesinden sonra Öğretmen Medine Yıldız’ın katkılarıyla öğrenciler tarafından “Grup Mor Menekşe Dans Esintisi” gösterisi izlendi.

Bu yıl okuldan mezun olacak öğrencilerden Yasin Atak ve Muhammed Koçaş’ın geçici mezuniyet belgeleri, Kaymakam Sedat Yıldırım ve Belediye Başkanı Memiş Çelik tarafından verilmesinden sonra hazırlanan engelliler haftası programı sona erdi.


  8 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4322 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri