08 Mayıs 2019, 13:44 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Topakkaya Okları

Topakkaya Okları

Topakkaya Okları...Topakkaya Okları
DENETİMSİZLİK

TARAFSIZ GÖZETİM AHLAKI

İnsanların başarılarında kendinin noksanlarını bilme ve hataları tekrar etmemeleri  ilk sınavdır. Bu da kendini denetimden geçer: Otokontrol.

Hataların çoğu da bu denetimsizlikten  ve tekrarından olmaktadır. Hatalar çok olmakla birlikte bazı sıralamalar yapabiliriz:

Gençlik hataları, makam- mevki hataları, hitaplarda, tariflerde  söz hataları, imtihanda tekrarı etmeme, dikkat etmeme hataları, yazılanların yanlışlığının hataları, her türlü icmal ve listelerin kontrol edilmeden kabulü hataları, tescil işlemlerinin yapanın, yazanın, şeflerinin ve amirlerinin kontrol etmedikleri hataları, her türlü idari/sivil-resmi/ şahıs  yazışmalarının hataları ve SEÇMEN LİSTELERİNİN tanziminde müddetinde yapılmayan kontrol hataları…vs.gibi.

Bunlar bana Türkiye’mdeki son mahalli idareler seçiminden (bilhassa İstanbul’daki seçimlerinden) doğan ve kendinden emin seçileceklerin zamanında yazılanları kontrol yapmadıkları hatalarını hatırlattı. Bildiğimiz listelerdeki fazlalıklar, eksikler, olmayan seçmenlerin yazılımı, kısıtlıların yazılımı, hanelerde kaç seçmenin olduğundan habersiz ailelerin.. yapmadıkları kontrol hataları olduğunu da hatırlattı. Türkiye’min yüzde doksanı okur-yazar ise bu noksanlıklarımızı tespit etmemiz gerekmez miydi?  Hataları, noksanlıkları bilmemizde,  önce kendimizi otokontrol etmemiz gerekiyor diyor ve bundan böyle noksanlıklarımızdan doğan hatalarımızı bilmeli ve itiraz öngörüsü sunmamalıyız.

GÖREV AHLAKI
Türkiye’mde  devletin memurlarının atanma sonrasında göreviyle bilgi hususunda en az bir üç veya altı ay uygulama yapmasını benimsemekteyim yani bu işine ait kurs ( kanuni ve ameli) memurin eğitime tabi tutulmalıdır diyorum. Gençlerimiz lise,  yüksekokul veya fakülte okumuş olabilirler amma yapacağı işi bizzat ameli olarak atölyesinde, laboratuarında veya uygulama alanında yapmamış, yani işi hususunda cezai ve kanuni yasaları da uygulayamıyorsa; halka inemiyorsa okul mezunu olmak eğitiminden dolayı göreceği işlemlerde çook hatalara düşebilir, başı ağrır. Her iş için,  gerek çıraklık-kalfalık, gerek üniversite mezunu olsun, işi ile ameli eğitim almalı, uygulama yapmalıdır diyorum.

Yirmi beş yıl devlete hizmet edip de yirmi beş dakika, HİZMET DENETİMİ   görmeden  emekli olan memurlarımız olmuştur. Yirmi birinci asrın ilk çeyreğinde hâlâ böyle olmamalıyız.

TİCARİ DAVRANIŞ  AHLAKI
Piyasalarda ve son yirmi yıllık bir sürede üreticiler ürettiklerini karşılığını göremediklerini medyalaştırmışlardır. Son yıllar veya aylarda bu daha bariz hal almıştır. Bana göre bu da  TARAFSIZ DENETİMZİZLİK eseridir. Üreticiler mallarını ne (maddi) sıkıntılarda ürettiklerini çığırırken, marketler (alay eder gibi) %20, 30 hatta 50’lilere varan indirimlerle hizmet sunduklarını reklam etmektedirler.  Bu değişik uygulama nasıl oluyor diye, İDARELERCE NE DENETİM YAPILIYOR, NE DE GİRDİ/ÇIKTI FATURA-İRSALİYEYİ hiç görmemekteyiz. Ne kâr etmiş veya ne zarar etmiş bu hususta açıklayıcı yazı, liste, toplantı beyanı vs görmemekte, duymamaktayız. Ancak (yerli/yabancı) medyalarda yıl sonunda, efendim şu banka veya işletmelerin şu kadar kâr ettiğini, okumaktayız. Hem ucuzluk yapıp hem kâra geçen işletmeler nasıl oluyor? İnancımızı anlayanlar açıklasın, diyorum.

Bu arada hakkıyla iş yapan esnaflarımızdan çoğunun da iş yerlerini kapattıklarını yine genel medyalardan okumaktayız.

Denetimsizlik çok kendinden emin davranış biçimi olup   hem  akim, hem kısa ömürlü ve hem de hataların en barizidir. Denetimli yaşamaya ve daima beşeri bir sınava ihtiyaç hissederek toplumlaşmaya yönelmeliyiz diyorum. Sağlıklı günler,  hal ve hareketleri tüm Şereflikoçhisar’lılara arzederim.


      8 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3289 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri