08 Mayıs 2019, 13:37 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Cahilliğin Dik Âlâsı

Cahilliğin Dik Âlâsı

Cahilliğin Dik Âlâsı...Gündem o kadar yoğun ki bırakın haftalık köşe yazısı yazmayı, günlük köşe yazsanız yine yetişmeniz mümkün değil. Bu kadar gündem yoğunluğu ve yorgunluğu içinde geçen haftalarda bazı gazetelere şöyle bir haber düştü, ‘’Boğaziçi Üniversitesi’nde, Boğaziçi İslam Topluluğu tarafından düzenlenen bir programda konuşan Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis, Atatürk’ten “şeytan” olarak bahsetti.

İsim vermeden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını işaret eden Tzortis, skandal konuşmasında, “İslam’ı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu, bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin bu ülkeden, memleketinizde İslam’ı kaldırmak istediğini anlarsınız.’’

İşin en acı tarafı ise Yunan yazarın Atatürk’e “şeytan” dediğinde toplantıya katılan Türk öğrencilerin alkışlaması. Bu haddini bilmez Yunan züppesine ve Türk tarihinden bihaber, toplantıya katılan öğrencilere tarihten bir ders vermek gerek elbette. O zaman ‘’megali ideadan’’ başlayalım.

Megali İdea:
‘’Yunanistan, bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıktıktan sonra, Osmanlı devletine karşı daima saldırgan bir dış politika takip etmiştir. Bu politikanın takip edilmesinde, “Yunanlı oldukları iddia edilenlerin geçmişte yaşadıkları toprakları ele geçirip, Doğu Roma İmparatorluğu’nu yeniden ihya etmek ve iki kıtalı beş denizli büyük Yunanistan’ı kurmak” şeklinde ifade edilen Megali İdea’nın Yunan devlet adamları arasında kabul görmesinin büyük etkisi olmuştur.

Venizelos un Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü ne Aday Göstermesi:

Yunanistan’da Venizelos’un 1928’de iktidara gelişi,  Türk-Yunan ilişkileri açısından yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur.  Venizelos Yunanistan’da iktidara geldikten sonra, geçmişte Megali İdea’yı gerçekleştirebilmek için Türkiye’ye karşı takip ettiği yayılmacı dış politikadan vazgeçerek, Türk-Yunan dostluğunu kurabilmek için bazı girişimlerde bulunmuştur. Venizelos’un Türkiye ile dostluk kurma girişimleri, Atatürk tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Nitekim bir süre sonra Venizelos Türkiye’ye davet edilmiştir.

Bu daveti kabul eden Venizelos, 1930 yılında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaret sırasında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan antlaşmalar, Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Venizelos, 1933 yılında Yunanistan’da yapılan seçimleri kaybetmiş ve muhalefete düşmüştür; fakat Türk-Yunan ilişkileri ve Balkan Paktı ile ilgili görüşmeleri yakından takip etmeye devam etmiştir. Balkan Paktı imzalanmadan kısa bir süre önce de, dünya siyasi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, Balkan Paktı’nın gerçek kurucusu olduğuna inandığı, eski düşmanı Atatürk’ü 12 Ocak 1934’te Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermiştir.’’

Yunan asıllı İngiliz, senin ataların Atatürk yaşarken büyüklüğünü kabul etmişlerde şimdi sana ne oluyor? Başına topladığın birkaç çocuğun üzerinden zehirli dilini çek. Unutmadan söyleyeyim; Türk topraklarında Türkiye Cumhuriyetinin kurucusuna hakaret edilmesine ortam sağlayan Boğaziçi Üniversitesi ve Boğaziçi İslam Topluluğuna da tarih gerekli yanıtı bugün ve yarın verecektir. Kimsenin şüphesi olmasın.

Bire cahiller! Atatürk, Müslüman Türk’ü emperyalizmimden kurtaran liderdir. Yeter sizin bu tarih cahilliğiniz.

Allah’ın Kur’ân’da insanoğluna ilk emri “Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak,1) oldu. Bu emrin gereğini yerine getirin. Biraz okuyun, araştırın ve tarafsız biçimde olayları anlamaya çalışın. Okumayı, anlamayı ve tarafsız biçimde yorumlamayı beceremiyorsanız, gölge etmeyin başka ihsan istemez. 8 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3100 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


YANI
The Citizen
Kaleminize sağlık. Ayrıca Allah rahmet eylesin.
İsa Eker
Hocam başınız sağolsun.allah Zeynep teyzeme Gani gani rahmet eylesin
Recep GÜRSES
Hocam , başın sağolsun Allah rahmetini esirgemesin ananızın vefatını çengelden okudum ,il dışında olduğum için defin töreninde katılamadım. # Yunan kahpesine çok güzel cevap vermişsin fakat bu kahpeye bu cevap bu yerel gazeteden verilirken ulusal ve uluslararası yayın yapan MEDYALAMA ne YALAR ? Yanlış yazmışım ne yapar diyecektim!?
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri