01 Mayıs 2019, 17:17 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yabancı Konuklardan Kaymakamı ziyaret

Yabancı Konuklardan Kaymakamı ziyaret

Yabancı Konuklardan Kaymakamı ziyaret...


İlçemize Romanya ve Letonya’dan gelen konuklar, İlemiz Proje Koordinatörü Almanca Öğretmeni Kenan Sağlam ve Okul Müdürü Ahmet Yüksel ile birlikte Kaymakam Sedat Yıldırım’ı ziyaret etti.

Yabancı konukları, Tuz Gölü toplantı salonunda ağırlayan Kaymakam Yıldırım da yaptığı hoş geldin konuşmasında Ülkemizde ve İlçemizde bulunmalarından dolayı memnun olduğunu belirtti.

Yıldırım yaptığı konuşmasında; “Sizleri Ülkemizde ve İlçemizde ağırlamaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.  Erasmus programı kapsamında bizim öğrencilerimiz hem Romanya’ya hem de Letonya’ya giderek Ülkelerinizi ziyaret ettiler. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzden aldığım bilgiye göre, oradan iyi izlenimlerle ayrıldıklarını ve memnuniyetlerini bana ilettiler.
Bizde sizlerin öğrencilerimize gösterdiğiniz ilgi, alaka gibi burada en iyi şekilde ağırlamak, iyi izlenimlerle de Ülkemizden ayrılmanızı, buradaki dostluk ve arkadaşlıkların da devamlı kılınacak şekilde elimizden gelen Türk misaperverliğini de göstermek istiyoruz.
Ülke olarak hem Romanya’yla hem de Letonya’yla iyi ilişkiler içerisinde olan bir Ülkeyiz. Romanya’yla birlikteliğimiz, etkileşimimiz çok eskilere dayanmakta.
Orta Asya’daki Kavimler Göçünde, bir çok Türk kavimi Karadeniz’in kuzeyini katederek  Romanya’ya yerleşmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok uzun süre birlikte yaşamışız. Belki de Türkiye’de sizlerin bir çok akrabası vardır. Yine Romanya’da bizim 100 binden fazla soydaşımız yaşamakta. Özellikle Köstence Bölgesi’nde. İki Ülke arasında ciddi bir ticaret hacmi de mevcuttur.  

2018 rakamlarına göre, 7 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var özellikle Romanya’yla. 2011 yılında Türkiye ve Romanya arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşması ile ilişkilerimiz daha da üst seviyeye çıkmıştır.
Letonya’yla da ilişkilerimiz, komşu olmasak da çok iyi seviyede. İki Ülke arasında hiçbir problem yok. 1994 yılında da Letonya-Türkiye arasında dostluk ve işbirliği anlaşması imzalanmış. Letonyalıların turizmde en çok tercih ettiği Ülke Türkiye.
Benim de yaşadığım yer olan Antalya’yı tercih ediyorlar. Mesela geçen sene 100 bin’e yakın Leton turist Antalya’yı tercih etmiş. Letonya’nın 2 milyonluk nüfusuna baktığımızda, Letonya’lılar demek ki Türkiye’yi ve Antalya’yı çok seviyorlar.  Letonya’nın sesiz şehrinde, bizim bi Türk şehitliğimiz var. Orada Osmanlı Türk savaşlarında bizim 27 şehidimiz var. Hem Romanya’yı hem de Litvanya’yı, bundan 13-14 sene önce ziyaret etme fırsatım oldu. Bükreş ve Riga’ya geldim. İki günlük bir geziydi. İki Ülke’yi de gördüm. Riga tarihi bir şehir. Çavuşesku Sarayı’nı gördüm. Altınlarla kaplı.
Biz bu hafta Ulus olarak, millet olarak önemli bir haftayı icra ediyoruz. Ülkemizde 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır. 23 Nisan 1920 tarihi TBMM’nin açıldığı tarihtir. Bizim Cumhuriyetimizin Kurucusu; 23 Nisan’ı çocuklara, 19 Mayıs’ı gençlere, 29 Ekim’i de tüm Ulusumuza hediye etmiştir. Dünya’da çocuk Bayramı olan tek Ülke biziz. Bu vesileyle ben, Türkiye çocuklarının, Romanya ve Letonya çocuklarının ve tüm dünya çocuklarının, çocuk bayramını da kutluyorum. Tekrar Ülkemize hoş geldiniz diyor, sizleri inşallah iyi izlenimlerle buradan uğurlamak istiyoruz” dedi.

Yabancı konuklar arasındaki koordinatör Carmen Bulhac da; “Bizi güzel ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Projemiz, 22 ay sürecek. Letonya’yla ve Türkiye’yle birlikte projenin içerisinde yer almak bizlere büyük mutluluk veriyor. Buraya geldiğimiz günden itibaren Türk misafirperverliğini fazlasıyla gördük. O yüzden çok çok mutluyuz. Projemiz, bilindiği gibi Kültürlerarası etkileşim. Amacımız, projeyi yazarken de, kültürleri birbirine kaynaştırmak, kültürlerin alt kolları olan arkadaşlık, dostluk, kardeşlik gibi temaları da öğrencilere öğretip, öğrencilerimize, çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak istiyoruz. Umarım bunda da başarılı oluruz.
Geldiğimiz günden beri çok farklı şeyler görüyoruz. Birkaç öğrencilerimiz hariç, ben ve öğretmenlerimiz ilk defa Türkiye’deyiz. Uçaktan indiğimizden şimdiye kadar her şey bizi çok etkiledi. Ekonomik olarak Ülke’nin iyi gözükmesi, binalar, yapılar, insanların davranışları, tutumları her şey çok çok olumlu – pozitif görüyoruz.
Projenin programını hazırlayan Okul Müdürü ve Proje koordinatörü, ilk günden son güne kadar projeyi doğru bir şekilde planlamışlar. Yani güzel planlamışlar. 23 Nisan programına katıldık. Orada kendim ve öğrencilerim, küçük çocukların gelip sarılmaları, fotoğraf çektirmek istemeleri, ilgiyle davranmaları çok hoşumuza gitti. Bizde olmayan şeyleri burada karşılaşmak bizleri çok mutlu etti.
Proje içerisinde planlamamızda normalde 1 gün gezimiz vardı ama Türkiye’de gezilecek yer çok olduğu için 3 günlük bir gezi planladık. Cuma ve Cumartesi Günleri Konya, Pazar Günü Kapadokya, Pazartesi Günü de Ankara’yı geziceğiz.
Umarım proje bittikten sonra yeni projeler yaparak, buranın bizde bıraktığı olumlu havayla tekrar buraya gelmeyi düşünüyoruz. Çalışmalarda bize yardımcı olan öğretmen arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Çünkü çalışmalar düzenli gittiği için herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.
Hem İlçe Milliği Eğitim Müdürlüğü’nde hem de burada sizin misafirperverliğinizden dolayı çok mutluyuz. Biz de böyle bir şey yok. O nedenle ilginizden dolayı da çok teşekkür ederiz. Sizlere de başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

Letonya’da Okul Müdürü ve Koordinatörü Olga Misevica da yaptığı konuşmasında; “İlk defa böyle bir proje içindeyiz. Böyle bir projenin 2.ayağında Türkiye’ye gelmek, burada yaşadıklarımız hayal edemeyeceğimiz şeyler. Evet, Türkiye’ye gelen turistler Türkler şöyle güzel, böyle güzel gibi cümleler kullanıyorlardı. Bizler de inanıyorduk. Ama görmediğimiz bir şeye tam olarak inanmamız mümkün değildi. Biz bunu geldik, gördük, yaşadık. Söylenenler azmış. Daha fazla şeyler söylenmesi gerekiyormuş. Özellikle geldiğimizden günden bu tarafa ne kadar yardımsever  olduğunuzu öğrencilerin, insanların. Bunlar ilgimi çok çekti.
Böyle bir projenin içerisinde yer almak, insanlarla tanışmak bizi çok mutlu etti. Gittiğimizde anlatacağımız çok şeyler var. İlginizden dolayı da çok teşekkür ederiz” dedi.

Konuşmalardan sonra, yabancı öğrenciler, hem Türkçe olarak hem de yabancı olarak şarkılar söylerken kendilerine de Türk kahvesi, çay ve baklava ikram edildi. Kaymakam Yıldırım’a yapılan ziyaret, hatıra fotoğrafı ile sonlandırıldı.

Yabancı konuklar; Konya, Kapadokya, Ankara ve İstanbul gezilerinden sonra Salı Günü Ülkelerine döndüler.


   2 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2473 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.124 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu