01 Mayıs 2019, 17:14 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Proğramı Tuzgölü Anadolu Lisesi hazırladı

Proğramı Tuzgölü Anadolu Lisesi hazırladı

Kut’ül Amare Zaferi Kutlandı...
Kut’ül Amare Zaferi’nin 103. Yıldönümü nedeniyle kutlama programı düzenlendi.

Şereflikoçhisar Tuzgölü Anadolu Lisesi Müdürlüğünce Kut’ül Amare Zaferi’nin kutlama programı, 29 Nisan Pazartesi günü saat 14.00’da Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Programın açılış konuşması Tuzgölü Anadolu Lisesi Müdürü Ebubekir Öztaş tarafından yapıldı.

Öztaş konuşmasında; “Bundan 103 yıl önce mazlumların kanı ve gözyaşı ile beslenen emperyalist güçler, dünyayı bir felakete sürüklediler. Tarihe 1.Dünya Savaşı olarak geçen ve milyonlarca masum insanın hayatına mal olan bu savaş; kirli bir savaştır. Kirli savaştır; çünkü İtilaf Devletleri daha savaşın başında dünyayı paylaşmak için gizli anlaşmalar yaptılar. Kan üzerinden milyonlarca can üzerinden yeni bir dünya haritası çizdiler. Ortadoğu, yani petrol yatakları, ticaret yolları ve kutsal topraklar paylaşıldı. Ortadoğu’da bugünün çıbanbaşı olan İsrail’in kurulması için ilk adımlar da yine o tarihte atıldı.
İngilizler, Petrol sahalarına hakim olmak için 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden çıkartma yaptılar. Bu bölgede böyle bir çıkarmayı öngörmeyen Osmanlı Devleti hazırlıksız yakalandı. İngilizler, kısa sürede Basra’yı, 3 Haziran 1915 tarihinde de Kut’ül Amare’yi işgal ettiler. Hedefte Bağdat’ı ele geçirmek ve Irak petrollerine hakim olmak vardı. Gerekli hazırlığı yapan ve toparlanan Osmanlı Ordusu Selman-ı Pak bölgesinde İngiliz ordusunu durdurdu. İngilizler Kut’ül Amare’ye çekildiler. Ordumuz Kut şehrini kuşattı. Yerli halkın da desteğini alan Osmanlı Ordusu İngilizlerin tüm ikmal yollarını tuttu. Beş aylık kuşatma süresince İngiliz işgal kuvvetlerinin Basra’dan beklediği yardımlar engellendi. Osmanlı kuşatmasını kıracak İngiliz destek kuvvetleri de bozguna uğratıldı. İngiliz işgal güçleri tüm ümitlerini kaybettiler, çaresiz kaldılar. Kuşatmanın kaldırılması ve geri çekilmelerinin sağlanması karşılığında İngilizler 1.000.000 sterlin rüşvet ödemeyi teklif etti. Bu teklifi onurlu Türk askeri kendilerine yakışır şekilde geri çevirdi. Kibiri ve onuru kırılmış İngiliz işgal kuvvetleri 29 Nisan 1916 tarihinde, 13 general, 481 subay ve 13.300 İngiliz Asker Osmanlı ordusuna teslim olmuştur.
Kut savaşı, İngiliz tarihçilerine göre; “Britanya tarihinin en aşağılık teslimidir” Adeta İngiliz ukalalığına bir tokat, güneş batmayan krallığın ufkunun karardığı bir zaferdir. Avustralyalı tarihçi Dr.Gaston Bodart, Kut Zaferini, “İngiliz onurunun 1.Dünya Savaşında yediği en sert, en büyük darbe”olarak nitelendirmiştir.

Türkiye’de ise Kut-ül  Amare Zaferi, 1952 yılına kadar Kut bayramı olarak kutlanmış; ancak Türkiye’nin NATO’ya üye olması sürecinde İngiltere’nin isteği üzerine bu kutlamalara son verilmiş ve bu zafer, ders kitaplarından da çıkarılmıştır. İşin arka planında, İngiltere’nin yenilebileceği algısının gizlenmesi olduğu iddiası vardır; dönemin süper gücü olan İngiltere’nin yenilgisi gizlenerek onuruna sürülen kara leke, böylelikle ört bas edilmiştir.
Bu zaferimiz, milli mücadele ruhuna meşale olmuş zaferlerdir. Bu zaferler, Osmanlı’nın küllerinden yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin hayat bulmasını sağlamış zaferlerimizdir. Yüz yıl sonra Ortadoğu haritası yeniden çizilirken KUT zaferinin ruhu bugün Irak’ta, Suriye’de emperyalizme dur diyecek kahraman ordumuza yol göstermekte, Türkiye’yi mazlum coğrafyanın kutup yıldızı yapmaktadır.
Bu zaferin sahibi, geleceğimizin teminatı sevgili Gençler;
Sizler barışta çok çalışacak, Ülkemizin ve mazlum coğrafyaların ümidi olacaksınız. Bu vesile ile hepinizin alınlarınızdan tek tek öpüyor ve KUT Bayramınızı tebrik ediyorum”
dedi.

Konuşmadan sonra Okulun Öğretmenleri ve Öğrencileri tarafından hazırlanan Dramatizasyon gösterisi sergilendi.

Beğeniyle izlenilen gösterinin ardından program sona erdi.


   2 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2249 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu