01 Mayıs 2019, 16:20 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Alman Vatandaşı Olmak İsteyen Türk Çocuğu

Alman Vatandaşı Olmak İsteyen Türk Çocuğu

Alman Vatandaşı Olmak İsteyen Türk Çocuğu...23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Ankara’da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk halkının kendi iradesiyle yeni bir devlet kurduğunun ilanıydı.


23 Nisan 1921 yılında yeni Türk devletinin ilk milli bayramı olarak kabul edilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı’nın 23 Nisan 1922’de Ankara’da yapılan ilk kutlamalarından itibaren çocuklar ön plana çıkmaya başlamıştır. Çocuk Bayramı’nın amacı o dönemde çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, çocuk sorunlarını kamuoyunun gündemine taşımak olarak görülmüştür.

“Çocuk Bayramı” Mustafa Kemal Atatürk de desteği ile 1929 yılında “Çocuk Haftası” adıyla yedi güne çıkarılmıştır. Böylece, 23 Nisan Çocuk Bayramı Çocuk Haftası haline getirilerek çocukların sorunlarının daha çok gündeme getirildiği ve tüm Türkiye’nin coşkuyla kutladığı bir bayram haline dönüştürülmüştür.

Geçen hafta içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ulusça birlikte kutladık. Bu kapsamda televizyon kanalları da 23 Nisan çocuklarıyla programlar yaptı.

NTV’de yayınlanan ‘’23 Nisan Coşkusu’’ programında sunucu, gelecek hayallerini dinlediği çocuktan, kendisini şaşırtan bir cevap aldı.

Sunucu, Darüşşafaka öğrencisine gelecek planlarını sordu. Öğrenci de, “Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum.” cevabını verdi. Bu cevap karşısında bir süre ne diyeceğini bilemediği için gülen sunucu, daha sonra yine gülerek, “Hayır” cevabını verdi.

Öğrencinin Alman vatandaşı olmayı düşünmesi ne kadar can yakıcı değil mi? Pırıl pırıl, başarılı bir Türk çocuğu Almanya’da okumak istiyor ve o ülkenin vatandaşı olma hayali kuruyor. Alman vatandaşı olmak isteyen çocuğumuzun bu kararı vermesinin nedeni ya da nedenleri var.

Böyle Türk çocuğu mu olur? deyip suçlayıcı bir tavır takınmak bizleri sorunları ötelemekten başka bir şey kazandırmaz. Başta öğretmenler olmak üzere, eğitim anlayışından tutunda ekonomik ve siyasi gelişmelere kadar geniş bir yelpazede günah keçisi bulmak pek zor olmasa gerek!

Türk çocuğu, Türk genci ülkesinde neden okumak istemiyor? Neden başka ülkelerin vatandaşı olmayı çok erken yaşta kafasına koyuyor? Bu ve benzeri sorulara siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda bilimsel çalışma yapılması gerekiyor.

Bunu yapmak içinde sadece sınıf girip çıkmayı öğretmenlik olarak algılamayan eğitim kadrolarına ve masa başı anketler ya da başka bilim insanlarının çalışmalarına atıf yapmayı akademik çalışma olarak görmeyen bilim insanlarının vazifesi haline geliyor ki gelmelide zaten.

Atatürk Diyor Ki! “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”


   2 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3099 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ANKARALI KEMAL
Vural bey merhaba,sorunun kaynagina inmeden sorunu cözemezsiniz,nasilmi türkler, Dünyada benzeri görülmemis Anadoluyu isgal eden emreryala karsi inenmesi güc olan bir Kurtulus savasi vermis,saniyle serefiyle biz variz,biz yurdumuzda var olacagiz,anadolu insani bunu yapti ve yedi düvelede duyurdu,
Savas sonrasi savasanlar dirseklendi geri planda sessiz sedasiz kaldilar,aradan gecmis yüz yil vatandas hak ettigi alamais.hala o hal,bu halle yönetiliyor milyonlar avrupaya sürülmüs kalanlarda Askari ücrete mahkum birakilstir.o Kücük kizimizin mesaji cok büyüktür gelecegini baska ülkelerde umut etmek düsündürücüdür.ülke kaynaklari yerinde harcanmamis,ülkemiz geri kalmistir
Genclik sus pus edilmis,arastirma ve gelistirmelerden uzak tutulmus,ezbere dayli bir geclik yaratilmis yani taban her Zaman gerekeni fazlasiyla gögüslemis ama yöneten toplumun disinda kalmis basarisiz omlus
Dünyayi biraz bilen biriyim ülkemiz konumu itibariyle emsali cok az olan ülkerden biridir donanimli bir genclik sart

 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri