24 Nisan 2019, 15:18 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Arı Çiftliği Kuruldu

Arı Çiftliği Kuruldu

Arı Çiftliği Kuruldu...






Ziraat Mühendisi Yavuz Kılıçaslan tarafından “Arı Çiftliği” kuruldu.

1996 yılında hobi olarak yaptığı ve günümüze kadar sürdürerek profesörce ve ticari olarak aracılık mesleğini devam ettiren Yavuz Kılıçaslan; Karandere Mahallesinde, etrafını çiftle çevirdiği 2 dönümlük alana, “Yavuz Kılıçaslan Arı Çiftliği” isimli yerel butik çiftliği kurdu.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü de, Arı Çiftliğiyle ilgili olarak Yavuz Kılıçaslan ile bir görüşme yaptı.  Kılıçaslan da; “Çiftlikte bir sezonda, 100-150 kovanda üretim yapıldığını ve aracılıkta kazancının mevsim şartlarına göre iyi ya da kötü olma ihtimalinin olabileceği için değiştiğini, buna göre, mevsim iyi olursa sezonda 50-60 kilo bal alıyor, mevsim iyi olmazsa 20-25 kilo bal alınıyor. Geçen sene bal 50 lira idi” şeklinde konuştu.

Arı çiftliğinde; bal, polen ve propolis üretimi yapıldığını belirten Kılıçaslan, çiftlikte eşi Rabia Kılıçaslan, kendisi ve çocuklarıyla birlikte çalıştıklarını ifade etti.

ARICILIĞA NASIL BAŞLADI?
Arıcılık mesleğine nasıl başladığını açıklayan Yavuz Kılıçaslan; “1996 yılından 2005 yılına kadar hobi olarak arıcılıkla uğraşmaya başladığını, 2005 yılından sonra da profesyonel olarak arıcılık yapmaya başladığını, 2016 yılında da eşi Rabia Kılıçaslan’ın Genç çiftçiler projesinden aldığı hibeden sonra eşi ve çocuklarıyla birlikte arıcılık mesleğini hem profesyonelce ve hem de ticari olarak yapmaya başladığını söyledi.

NEDEN ARICILIK?
Neden Arıcılık yaptığı konusunda da Kılıçaslan; “İlçemizde Büyükbaş hayvan çiftliği var, küçükbaş hayvan çiftliği de var, hatta kanatlı tavuk hayvan çiftliği de var. Biz de; bal, polen ve propolis üretmek amacıyla arıcılık çiftliği kurduk” dedi.

NE KADAR BAL ÜRETİLİYOR? VE KAZANCI NE KADAR?
Sezonda ne kadar bal ürettiğini sorduğumuz Kılıçaslan; “Biz sabit arıcı olduğumuz için mevsime bağlıyız. Eğer mevsimimiz; kar ve yağmur yağışımız güzel olursa bizim bal üretimimiz çok çok yüksek olur. Yani şuanda Türkiye ortalaması kovan başı 15 kilo. Bizim ortalamamız 20-25 kiloyu geçer.  Ama bazen öyle oluyorki mevsim güzel olursa, 50-60 kilo bal aldığımız zamanlar oluyor. Bazen de mevsim iyi olmazsa yani kar ve yağmur yağmazsa, kurak bir mevsim olursa 5 kilo civarında bal aldığımız zamanlar oluyor.
Polen üretimi dediğimiz zaman da; “Biz genelde meyve ağaçlarındaki polenden almıyoruz. Çünkü, meyve ağaçlarına ilaçlama yaptıkları için o polenlerde böcek ilaçlarının kalıntıları oluyor. Dolaysıyla o polenler ilaçlı olduğu için almıyoruz. Biz, tamamen ilaçlamalar bittikten sonra hiçbir ilaçlama kullanılmadığı zamanlarda polen üretimimiz var. Öyle olduğu için de bizim kovan başına polen üretimimiz bir kilo civarında oluyor“dedi.

Ve Arıcılıkta kazancın ne kadar olduğunu da söyleyen Kılıçaslan; “Biz, polenin kilosunu 100 liradan veriyoruz. Balı da geçen sene kilosu 50 liraydı. Bu yıl maliyetlerimiz artığı için fiyatımız da arttı. En fazla 60 liradan olacak. Vatandaşımız yesin. Bizden bal alanlar ilaç niyetine alıyor. Biz 100-150 lira dersek vatandaş alamaz. Herkes alsın, herkes yesin diye 50-60 liradan veriyoruz” şeklinde konuştu.
“ŞEREFLİKOÇHİSAR BALI” ismiyle balın marka olması için çalışmalar yapılmalı

“Benim amacım, Şereflikoçhisar’da yeni bir şeyler üretmek” diyen Kılıçaslan; “Arıcılıkta ilçede bayağı bir temel oluşturdum. Bir çok kişi arıcılığa başladı. Halk Eğitimdeki benim verdiğim kurslar sayesinde. İlçemizde, Arıcılık alt yapımızı oluşturduk. Ve Şereflikoçhisar’da çok güzel bal var. “Şereflikoçhisar Balı” ismiyle balın marka olması açısından çalışmalar yapılmalı” şeklinde konuştu.


   25 Nisan 2019



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1234 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.090 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu