24 Nisan 2019, 14:38 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Tekeden Süt Sağmak

Tekeden Süt Sağmak

Tekeden süt sağmanın nerede, hangi ravilerden  türediğini de bilmemekteyim...Tekeden süt sağmanın nerede, hangi ravilerden  türediğini de bilmemekteyim, ancak bizim ravilerin ve anamın anlattığına göre büyük dedesinin çonasının başından geçmiş de öyle söylenmiş.


Anamın baba tarafından büyük dedesi Mehmet Ağa malca ve mekanca varlıklıymış, 300 seçilmiş koyunu 200 şişek koyunu ve 200 kadar da kara seyis teke sürüsü varmış. Bir gece sürüde kalan çona sürüyü dış güçlere (Koşhisar dışından gelen eşkiyalara) kaptırmış, eşkiyalar sürüyü alıp Selçuk karakolundan ötelere aşırmışlar; sürünün yarısı gitmiş. Çona ağıl yakınında bir çalıya bağlı iken kendini kurtarıp kavalını çalmaya başlamış. O zaman Akçalı harmanındaki harmancılar bunu duyunca çona İsa olduğunu ve acıklı kaval çalmasından da yardım istediğini anlayıp ağıla at sürmüşler. İsa kavalı çok dokunaklı ve maharetli çalarmış.

İsa’dan ayrılan atlılar bucaktaki Mehmet Ağa’ya haber iletmişler, Ağa adamlarını toplamış, silahlanıp ağıla at sürmüşler. Çonayı da alıp sürü izini takip ederek tatar köylerini geçmişler ve çöpler yolunda sürüye yetişmişler. Kısa süren bir çatışma olmuş, eşkiyalar zaptiyeler gelmeden kaçmışlar. Mehmet Ağa  sürüyü kurtarmış, olmuş.

Mehmet Ağa, kabahati çonaya bulup cezalandırmış, lalelikteki pamuk tarlasını sulamaya  ve mahsulünü almak için bütün mevsim görev vermiş, bekletmiş.

Çona çok üzülmüş ama bir şey yapamamış gel zaman git zaman yakınları Ağa’ya yalvarmışlar, o da: Tekemden süt sağıp getirirse onu affederim, hatta çobanı da yaparım der.

Çona buna daha çok üzülmüş ama çaresiz düşünmüş ve bir oyun aklına gelmiş, bunu da kara seyis teke çobanına açmış ve yalvarmış. Bir gece sürüye bir kara sağılım keçi getireceğim, beni şu dertten kurtar, demiş. Sonra durumu kabul edince çona bir gece bir kara sağılım keçiyi sürüye katmış, sonra da Ağasına haber salmış.

Mehmet Ağa, çonasının durumunu bildiğinden birkaç Ağaya haber salıp adamlarıyla eylenmek üzere ziyafete  gitmişler.  Ağılın sahibi ve Seyis sürüsünün çobanı taş masaları elleğeni tepsilerle doldurmuşlar; etler, yoğurtlar, kapama yapılmış pilavlar, bolca yeşillik ve ayran da varmış. Bu arada çona da sürüye, elinde bir mungurcakla girmiş, tekelerden süt sağar gibi eğilip eğilip gezermiş. Sonra o keçiyi bulmuş ve mungurcağa bir üzlük kadar süt sağmış.

Çona ağırdan gelip mungurcağı Ağasına uzatmış, Ağası adamlarına bakarak: Süt sağamadın mı len?.. Boş mungurcağı mı bana veriyorsun?  diye küçümserken çona:

Ağam kara seyis teke sürüsünden ancak bir üzlüklük süt alabildim! demiş. Tekeden süt bu kadar Ağam!

Mehmet Ağa ve Agalar mungurcaktaki sütü görmüşler, çonaya da iri gözlerle, ağızlarında kalan yutamadıkları lokmalarla şaşı baka kalmışlar.

O gün bu gündür olay anamın büyük dedesinin ve çonasının olayı olarak hep sülalesinde dilden dile anlatılırmış.

Sayın Şereflikoçhisarlılar böyle Tekeden Süt Sağmak gibi ailevi veya mahali hikâyeleriniz varsa buyurun bana sunun, anlatılanlar ilgi çekici ise yazalım. Durumu arzederim.     25 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3017 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri