24 Nisan 2019, 14:31 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Ar Damarı Çatlaması

Ar Damarı Çatlaması

Görevleri ve özellikleri itibariyle vücudumuzun en ilginç yapıları arasında yer alan damarlar, dolaşım sistemimizin ana unsurudur...Görevleri ve özellikleri itibariyle vücudumuzun en ilginç yapıları arasında yer alan damarlar, dolaşım sisteminin ana unsurudur. İnsan hayatının devamı için gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini vücut dokularına ve organlara taşıyan bir boru hattı gibidir.

Bilindiği üzere damarlar çeşitli türlerde ve özelliktedirler. Çapları ve türleri bulundukları yere ve görevlere göre değişmektedir. Atardamarlar (arter)-Toplardamar (ven) Kılcal damar (kapiller) olarak üçe ayrılmaktadır.

Kendi aralarında da üçe ayrılan bu damarların Allah korusun çatlaması- patlaması- yırtılması durumunda zamanında doktora yetişilirse tedavi olma imkânı vardır!

(Bu arada ilginç bir bilgi: İnsan vücudunu  adeta bir ağ gibi saran damarlar ucu ucuna birleştirildiği varsayıldığında, dünyanın etrafını tam tamına iki buçuk kere sarabileceği ortaya çıkmış!)

Birde gözümüzle göremediğimiz (yüzün alın bölgesinde olduğunu tahmin ettiğimiz) elimizle dokunamadığımız ama varlığından haberdar olduğumuz bir damar vardır ki halk arasında “Ar Damarı” olarak tabir edilir.

Bir insanın ar damarının çatladığı çevresindeki bireyler tarafından kolayca gözlemlenebilir. Gerek hareketlerinden- gerek konuşmalarından ve dahi gerekse arsız arsız gülümsemesinden  (doktor olmanıza gerek yok) hemen anlayabilirsiniz!  Tedavisi ise kesinlikle yoktur!

Sadece insanoğlunda bulunan ar damarını kimisi ömrünün sonuna kadar korur.  Kimisi de kendi kazancı- menfaati- yükselişi doğrultusunda çatlatıverir!

“Ar damarı fay hattı gibidir bir kere çatlamaya görsün artık o çatlağı asla durduramazsınız!”

İnsanların onun ne haltlar karıştırdığını bildiklerini- bilmesine rağmen hiç bir şey yokmuş gibi davranacak kadar çatlamıştır damarları!

Bakın söyleyen ne güzel söylemiş;

“Tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin ar damardaki çatlağa tedavi bulamaz! Onun tek çaresi Allah korkusudur!”

***

Hiç bir şey söylememiş gibi- yapmamış gibi- olmamış gibi davranabilmek!

Yaşadığımız bu zamanda ve çevremizde  böyle insan modelinden öyle çok var ki...  

Siyasetçisinden- gazetecisine- sporcusuna- popçusuna- oyuncusuna- televizyonda yayınlanan yarışmasına- dizisine kadar...

*Toplumu bölen- kutuplaştırıcı nidaları dilinden eksik etmeyen bir siyasetçi, bu  siyasetçinin söylemlerinin sonucunda  bir vatandaş ana muhalefet başkanına yumruk atıyor ve yine bazı siyasetçiler bu şiddeti kınama yerine normal bir protestoymuş gibi anlatıp, üstüne birde suçlama getirebiliyorlar!

*Ekranlarda boy gösteriyorlar, gazeteci olduklarını iddia ediyorlar. Fakat sadece iktidar savunuculuğu yapıyorlar. Bu gazeteciler dünyadan bir habermiş gibi görmedim- duymadım- bilmiyorum diyen üç maymunu çok güzel oynuyorlar!

*Bir eğlence merkezinde bir popçu,  bu popçunun yanında genç güzel eşi; aynı yerde bir de topçu,  kendisi evli ama eşi evde, akşam- sabah doğum yapacak!

Bu topçu- popçunun karısına asılıyor! Haftalarca gündemi meşgul ediyorlar ve şimdi hiç bir şey yaşanmamış gibi hayatlarına devam edebiliyorlar!

*İzleyenlere hiç bir şey katmayan, öğretmeyen televizyon programları yapılıyor. Çıkarıyorlar vatandaşın birini “Bilin bakalım bu hangi Yeşilçam ünlüsünün oğlu!”  

Keza evlilik programından geçiş yapan bir başka programda; evlatlık verilen birinin babasının kim olduğunu öğrenmek için aylarca herkese DNA testi yaptılar! (En son ne olmuştu bilmem, görünce anneme sorucam) Gencin mahcubiyeti kimsenin umurunda değil! Her türlü dalaverenin döndüğünü duyduğumuz bu tür programlar halâ devam edebiliyor!

*Şimdilerin popüler olan yemek yarışmaları birde orada yarışan yarışmacıları! Hani bu zamanda insanlar bırakın eti bonfileyi yiyecek ekmeği bulamazken, az pişmiş çok pişmiş diyerek nimete  kusur bulanlar!

Önlerine konulan yemekleri yemekten ziyade birbirlerini yiyip sonra da hiç bir şey olmamış gibi gülerek haftayı bitirenler!

*Kimin eli kimin cebinde belli değil hikayeleriyle yayınlanan diziler...  

***

Çocuklarımız için dua ederiz ya...

Allah seni “Allahtan korkan kuldan utanan insanlarla karşılaştırsın evladımmm” diye.
Aynı duayı ülkemiz için de diliyorum!

Allah ülkemizi “Allahtan korkan- kuldan utanan insanlarla donatsın İnşallah!”  
       


    25 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3110 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri