24 Nisan 2019, 14:28 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’lı Kore Savaşı gazileri

Şereflikoçhisar’lı Kore Savaşı gazileri

1950-1953 yılları arasındaki Kore Harbi’ne; BM kararı gereği, Türkiye’nin gönderdiği...1950-1953 yılları arasındaki Kore Harbi’ne; BM kararı gereği, Türkiye’nin gönderdiği bir tugay asker arasında hemşerilerimizden vefat edenlere rahmet dilerken, hayatta olanlara da sağlıklı ve hayırlı uzun ömür dileyerek başlıyoruz.


İsa Şimşek: Eley Köyü doğumludur. Köyde yaşamış çiftçilikle uğraşmış ve 1997 yılında vefat etmiştir. Ömrü boyunca “Kore’de Niçin Savaştım” adlı kitabı elinden bırakmadı.     

Bekir Candan: Nam-ı diğer Koreli Bekir. Şereflikoçhisar’ın yerlisi olup Sarıkaya Mahallesinde ikamet ederdi. Çok sevilen kalender bir kişiliği vardı. Büyük -küçük herkesçe sevilirdi. 2011 yılında hakkın rahmetine kavuştu.

Aliuşağı’lı Raşit Altındağ: Hem babamın arkadaşı, hem de ben Atatürk İlk Okulunda müdürken 90’lı yıllarda komşumdu. Kendisiyle sohbet ederdik zaman zaman. Berber Raşit diye de tanınırdı.

Nebi Baykal: Sarıkaya Mahallesinde ikamet ederdi. Müdür olduğum okulda torunu okuduğu için zaman zaman görüşür ve sohbet ederdik. Bana “ arkadaşımın oğlu” diye kendince sahip çıkardı. Vefat ettiği zaman askeri törenle cenazesi kaldırıldı.

Ali Uslu: Nam-ı diğer Sıvacı Ali. Aslen Yusufuşağı köyümüzden olup ilçede ikamet eder ve sıvacılıkla uğraşırdı. 1996 yılında vefat etti.

Şanlıkışla’lı Bekir Candan: Kayınbabamın arkadaşı olup zaman zaman kayınbabamın bakkalına gelir sohbet ederlerdi. Ben de sohbetlerine kulak misafiri olurdum.

Kırimini’li Mustafa Doğan: Sadece Koreli diye anılırdı. Bize de uzaktan akraba geçerdi. İyi tanırdım. Uzun yıllar Avusturya’da çalışıp emekli oldu. Vefat ettiğinde askeri tören yapıldı.

Baltalı Ahmet: Kore gazilerinin en ünlüsüdür. Aslen Baltalı köyümüzden olup ömrünü köyde çiftçilikle geçirmiştir. Gazilerimizin en şanssız olanlarından biridir. Çünkü Kore Savaşı’ndan dönünce sevgili eşinin başkasıyla evlendiğini duyunca şok olmuş ama sesini çıkarmamış ve hayatını öyle kabullenerek yaşamına devam etmiştir. Karısının başkasıyla evlenmesine sebep: O yıllarda bir mektup Kore’den ancak bir ayda gelebiliyordu. Bu sırada ajans haberleri her gün Birleşmiş Milletler ordularının ve dolayısıyla Türklerin çok kayıplar verdiğini haber veriyordu. Aileler nerdeyse askerdeki evlatlarından ümit kesiyorlardı. İşte Ahmet’in ailesi de bu zehaba kapılarak kızlarını Ahmet’in evinden alıp başkasıyla evlendirmişlerdi.

Eskiden Şereflikoçhisar’a bağlı sonrasında ilçe olan Panlı (Ağaçören), Sarıyahşi, Çıkınağıl (Evren) ilçelerinden ve bunlara bağlı köylerden de pek çok gazilerimiz vardır.

Her gazi gibi, Kore Gazileri vakurdur, devletimize her şart altında sahip çıkar ve savunurlar. Kore gazilerine maaş bağlandı ve kendilerine verilen madalya ile resmi törenlerde kıyafetleri ile onları takdirle izleriz.

1963 yılındaki Kıbrıs hadisesinde NATO ülkelerinden bazıları Türkiye’ye arka çıkmaz, Rumlardan yana tavır alınca ilçemiz Kore Gazileri, madalyalarını Birleşmiş Milletler Teşkilâtı’na iade etme kararı alırlar. Ancak ilçe Garnizon komutanı ikna eder, vaz geçirir.

Kore Gazilerinden vefat edenler, askerî merasimle defnedilir. 

Önceki yıllarda Kore Gazileri farklı isimlerle dernekler kurmuşlar ancak 1984 yılında İstiklâl Savaşı, Kore savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı Gazileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği kurulur ve bu çatı altında birleşirler.

2018 yılında Isparta’ya bir fuar vesilesi ile gelen Koreliler, Kore Gazileri ile görüşerek, ülkeleri için yaptıkları fedakârlık ve kahramanlıklarından dolayı takdirlerini kendi geleneklerine mahsus selamlamaları, onların ecdadı adına çok anlamlı olmuştur.

İlçemizdeki Kore Gazileri sadece bunlar mı? Elbette unuttuklarımız, hatırlayamadıklarımız mümkündür.

Bütün şehitlerimizle beraber Kore Gazilerimize rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ömürler dileriz.


    25 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2951 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri