17 Nisan 2019, 14:36 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Bu yıl 50 Km. yatırım yapılacak

Bu yıl 50 Km. yatırım yapılacak

Bu yıl 50 Km. yatırım yapılacak...

Başkent Doğalgaz Temsilcisi Onur Sucu: Bu yıl 50 Km. yatırım yapılacak.

Başkent Doğalgaz şirketinin İlçemiz Sorumlusu Onur Sucu ile görüşen 6 Mahalle muhtarı, doğalgaz hakkında bilgi aldı.

Mustafacık Mahallesi Muhtarı Mehmet Yıldırım, Emek Mahallesi Muhtarı Bayram Görkem, Yeşilova Mahallesi Muhtarı Yusuf Coşkun, Hacıembiya Mahallasi Muhtarı Keramettin Demirel,Tuzla  Mahallesi Muhtarı Öztekin Kacar ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Tecelli Bozkır, Onur Sucu’ya yaptıkları ziyaretin amacının, E-90 Karayolu altında bulunan mahalleler ile Mustafacık Mahallesinin doğalgaz akıbetini sormak olduğunu söylediler.

BU SENEKİ PROGRAMDA 50 KM YATIRIM YAPILMASI PLANLANIYOR
Başkent Doğalgaz şirketinin ilçemiz sorumlusu Onur Sucu ilk olarak, bu seneki yatırım hakkında muhtarları bilgilendirdi.

”Doğalgaz çalışmalarının Akseki Mahallesinde başlandığını ve bu sene muhtemelen 50 km civarında yatırım yapılacağını” belirten Onur Sucu; “Biz 2017 yılında başladık. 2018 geçti. Bu sene 2019. Üçüncü yılımız. Diğer iki senenin toplamı kadar iş yapacağım bu yıl. O kadar yatırım aldım.
Bu seneki çalışmalarımız Akseki Mahallesinde başladı. Daha sonra E-90 Altındaki mahallelerde çalışmalara başlayacağız.
Bugüne kadar abone sayısı toplam 3 bini buldu. 526 binada doğalgaza geçti. Bu sene, muhtemelen 50 km civarında yatırım yapacağız. Benim hesaplamalarıma göre, bu senenin sonunda Koçhisar’ın %80’nine (daire sayısı olarak) gaz ulaştırmış olacağım. Koçhisar nüfusu 33 bin. Çünkü, 11 bine yakın haneye gaz ulaştırmış oluyorum. 3 ile çarpsan 33 bin ediyor.

Koçhisar’da büyük bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz bilgilendirme amaçlı. Bu sene Koçhisar’da 1500-2000 civarında hanede doğalgazla ısındılar. Tüpleri ve sıcak suları da içindeydi. Aşağı yukarı 1 ton kömür parası ile bütün kışı geçirdiler” şeklinde konuştu.

BU YIL MUSTAFACIK PROGRAMDA YOK
İlk olarak Mustafacık Mahallesi hakkında bilgi veren ve “bu yıl Mustafacık Mahallesi yatırım programımızda yok” diyen Onur Sucu;  “Mustafacık Mahallesi bu seneki yatırımımızda yok. Çünkü oradan gelen bir talep yok. Daha önceki muhtarımıza ben çok söyledim. Oradan bir talep gelsin, biz değerlendirmeye alalım. Nasıl Akseki’yi aldıysak, orayı da alırdık. Bizim için tek katlı, 5 katlı, 10 katlı ayırt etmiyoruz.  Bizim amacımız, İmarlı bölgelerin hepsini gaza kavuşturmak.

Mustafacık Mahallesi muhtarı Mehmet Yıldırım da; ”Doğalgaz hattı Mustafacık mahallesine sıfırdan geçiyor. Sıfırdan geçipte anayoldan geçmemesi şahsen o mahalleyi hiç bir şeye benzetilmemiş gibi bir şey” deyince,Onur Sucu da tekrardan; “Biz özel bir şirketiz. Masraflarımızı cebimizden karşılarız. Bu masrafların karşılığında da sadece abonelik bedeli alarak yapıyoruz işimizi. Gaz bizim değil, gaz devletin. Biz sadece küçük bir miktar taşıma bedelini alırız. Biz bütün bu yatırımı, şuan 706 lira olan bağlantı bedeli ile karşılarız. Biz talep karşılığında yatırımımızı alıyoruz. Mustafacık Mahallesinden de talep olmadığı için bu sene yatırıma almadık. Ama talep olursa seneye yatırımımıza alırız” dedi.

YATIRIM NEYE GÖRE PLANLANIYOR?
Onur Sucu konuşmasına şöyle devam etti; “Yatırımı, bana gelen taleplere göre planlama yapıyorum. Geçen sene nerdeyse yatırım yapmıyorduk. Çünkü, talep yoktu. Bir mahalleden 3 tane, bir mahalleden 5 tane, bir mahalleden 10 tane. Ama TOKİ geldi. 500 tane küsür hane var. Yarısından fazlası, biz daha kutuyu koymadan abonelik parasını yatırdı. Biz hemen yatırıma başladık. Onun sayesinde de Hürriyet Mahallesinden geldi, Akseki Mahallesinden geldi. Biz de yatırımımıza aldık. Biz planlamamızı, Ocak ve Şubat Aylarında önceki sene gelen taleplere göre yapıyoruz. Sonra ihale falan derken planlamamızı tamamlıyoruz”dedi.

BU SENE E-90’NIN ALTI YAPILACAK 
E-90 Karayolu altındaki mahallelerinin bu sene yapılacağını belirten Onur Sucu; “E-90’nın altına geçiyoruz. E-90’nın altındaki bütün mahallelere gazı ulaştıracağız. Emek Mahallesi, Hacıembiya Mahallesi, Tuzla Mahallesi ve Yeşilova Mahallesine hatlar döşenecek.
Cumhuriyet Mahallesinde talep olmamış. Ama şu da var, Emek Mahallesine kadar hatları getireceğim için önümüzdeki sene talep gelir gelmez önümüzdeki seneye hemen gaza kavuşur.
E-90 Karayolunun altındaki mahallelere gaz götürmemiz için de 4 yerden karşı tarafa geçeceğiz. Bunlar; Mescit sokaktan, Hürriyet Mahallesinden, Ofis caddesinden ve Hastanenin oradan geçeceğiz” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE YATIRILAN PARALAR NE OLACAK?
Doğalgaz İlçemize gelmeden önce toplanan paraların ne olacağı hakkında da bilgi veren Onur Sucu; “O paralarda bir kayıp yok, hak kaybı da yok. Paralar vadelide YİKOB hesabında bekliyor. Biz bu parayı vatandaş adına şöyle kullanıyoruz; “Biz doğalgaz hattını çekip, kutuyu koyduktan sonra vatandaş geliyor, bir dilekçe dolduruyor, biz o dilekçeye istinaden vatandaş adına parayı talep istiyoruz. Sonra para geliyor. Tüm aboneliği karşılamıyor ama şuanda abone ücreti olan 706 lirayı tamamlamak içinde vatandaştan alıyoruz.”dedi.

SERVİS HATTI BAŞVURUSU İÇİN
Servis hattı başvurusu için de bilgi veren Onur Sucu; “Nufüs cüzdanı fotokopisi, tapu fotokopisi, yapı ruhsatı, numarataj veya başvuru yeri ile oturduğu yer aynı ise ikametgah, metrekare cetveli veya binadaki bütün dairelerin bina bildirim örneği, Aplikasyon veya vaziyet planı veya Belediye İmar görüntüsü (mühürlü, kaşeli) ve elektrik ile su faturası belgeleri gerekiyor” diyerek, “abone olmak isteyen vatandaşların da ilk olarak E-90 Karayolu kenarında İlçemizde şubesi bulunan Başkent doğalgaz’a gitmeleri gerektiğini söyledi.

Muhtarlar, bilgilendirme için teşekkür ederek ziyaretlerini sonlandırdı.


   18 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4638 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri