17 Nisan 2019, 14:13 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Göçmen kelebekler ilçemizde de görüldü

Göçmen kelebekler ilçemizde de görüldü

Göçmen kelebekler ilçemizde de görüldü...Son zamanlarda Şereflikoçhisar’a yakın iller Konya’da ve Aksaray’da hatta Türkiye’de hemen her ilde görülen göçmen kelebeklerinin, ilçemizde de görüldüğü öğrenildi.


“Vanessa” ya da “Diken Kelebeği” olarak da bilinen kahverengi kelebeklerin, yoğun bir şekilde Şereflikoçhisar’da geçerken oluşturdukları görüntü görenleri şaşkına çevirdiği belirtildi.
Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre; İlçemizin Güneyinden gelerek kuzey –batı yönünde ilerleyen on birlerce kelebeğin, diken kelebeği olarak bilinen “Vanessa Cynthia Cardui” kelebeği oldukları öğrenildi.

Diken Kelebeği kuzey yarım kürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerinden olup, göçmen kelebeği olarak ta tanındıkları biliniyor.

Türkiye’de hemen her ilde yaşayan göçmen kelebekler; Bahar aylarında Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya göç eden ve çayırlar, makilikler, orman alanlarında yaşıyor ve geçtikleri alanlarda bitkilerle besleniyorlar.

Dikili tarım alanlarına zarar vermedikleri bilinen kelebekler için herhangi bir telaşa da gerek olmadığı ifade edildi.

VATANDAŞLAR MERAK EDİYOR
Kelebekleri gören vatandaşlar da, sosyal medya paylaşımı olan facebook’ta; “Doğadaki kelebek popülasyonu olağandan çok çok fazla artmış gibi gözüküyor, her yerdeler. Bunun sebep ve sonuçları incelenmeli”şeklinde paylaşımlar yaparak, merak ettiklerini ifade ediyorlar.


   18 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3300 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri