10 Nisan 2019, 13:35 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Tarihi ve Kültürel Mirasın Tanıtılması

Tarihi ve Kültürel Mirasın Tanıtılması

Günümüz tatil anlayışında deniz, kum, güneş üçgeni önemini korumakla birlikte...


Günümüz tatil anlayışında deniz, kum, güneş üçgeni önemini korumakla birlikte tarih ve kültürel değerlerin her geçen gün öne çıktığı farklı bir turizm anlayışı ön plan çıkıyor. Ülke ve yöre olarak bizde ‘’Kültür Turizmine’’ kayıtsız kalamayız. Tarihi ve kültürel mirasın etkin bir şekilde tespiti, korunması ve yeni nesillere aktarılması bu bağlamında önemli bir unsur.


Yöre olarak kültürel değerlerimizi yaşatmak, geliştirmek, yaymak, tanıtmak ve benimsetmek resmi kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının ortak amacı olmalıdır. Bununla birlikte; millî, manevi, tarihi ve kültürel değerleri araştırmak, yaşatmak, tanıtmak üzere geliştirilen millî kültür politikalarını takip etmek yöre insanının da birinci ödevi olmalıdır.

Yöremizde kültürel kalkınmayı temin etmek üzere, yerel düzeydeki tüm kültür ve sanat paydaşlarının bir araya gelerek hedefe ulaşmak için sürdürülebilir kalkınma politikaları üretebilecekleri bir yerel kültür yönetimi yapılanması oluşturulmalıdır.

Yöremizin, tarihi, coğrafi ve halk kültür çalışmalarının toplandığı fiziki mekanlar ve teknolojik imkânlar,  araştırmacıların bilgi ve belgelere elektronik ortamda erişimlerini sağlayacak bir merkez kurulması emsallerine göre Şereflikoçhisar’ı bir adım öne taşıyacaktır.

Yöremize ait halk kültürü ve edebiyatı derleme çalışmaları genişletilerek yapacak organların, Şereflikoçhisar halk kültürü yazılı kaynağını vücuda getirilmesi, bilgilerin derli toplu olması açısından önemli bir adım olacaktır.

Yerel hafızanın muhafazası ve yerel kültürün gelecek nesillere aktarılması amacıyla, mevcut ve yeni kurulacak kütüphaneler ve müzeler bünyesinde; şehre ait yayınlar, nadir eserler, salnameler, kültürel miras unsurları ve şehir görsellerinin derlenip kullanıcıya sunulacağı şehir kitaplıkları/belgeliklerin kurulması yöremizin kültür ve sanat alanında ilgi odağı haline getirecektir. Resim ve heykel müzeleri ile sanat galerilerinin sanat bilincine ve eğitimine katkıda bulunacak şekilde mekânsal ve işlevsel olarak geliştirilmesi Şereflikoçhisar için yerinde olacaktır.

Yaşayan insan hazineleri, kendilerine ve sanat çalışmalarına ilişkin yazılı ve görsel materyallerle birlikte kayıt altına alınmalı ve usta-çırak ilişkisi içinde bilgi ve becerilerini gelecek nesillere aktarmaları teşvik edilmelidir.

Şehirlerimizin tarihî-kültürel değerler, geleneksel sanatlar, yeme-içme, giysi, ev eşyaları, mimarî ve tasarım gibi alanlardaki özgün niteliklerini yansıtan üretim, eğitim ve envanter oluşturma faaliyetleri ile vatandaşlarımızın yaşadıkları şehir ve bu şehirlerdeki kültür mekanlarıyla bağ kurmalarını sağlayacak faaliyetlere ve tanıtım çalışmalarına destek verilmelidir.

Kültür ve sanat alanlarında verilen desteklerin arttırılması için gerekli çalışmalar için özendirici tedbirler alınması işbirliklerini daha verimli hale getirecektir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım, kültür ve sanat çalışmalarının medya aracılığıyla etkin bir şekilde tanıtılması sürecin tamamlayıcı unsuru olmalıdır.

Not: Bu makale Aksaray Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Turizm Bölümünde okuttuğum (2017-2018) ‘’Turizm 2 Dersi’’ ders notlarımdan üretilmiştir.     11 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 972 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ANKARALI KEMAL
Didim min nufusub 50 binin üzerinde,Mayis ekim aylarinda 300 binin üzerine cikiyor,didimde sereflikochisar,lilarin sahilde 2 tane Kücük capli marketleri var Temiz ve düzeni,birtane Hotel 2 tanede apart otelleri var.
turist didime niye gider cok güzel denizi düm düz sahili,mükemmel havasi var.sabahlari sahilde yürümek farkli bir olay.
turizmciler yari yariya gibi yerli ve yabancilardan olusuyor,esnafi iyi kazaniyor ama hizmet mükemmel sayilmaz istinalar haric.
sereflikochisara turist niye gelsin hic bir hazirligi yok,mesela Yurt disinda calisib emekli olanlar,kochisarli olub kochisari tanimiyan 3.nesil bunlar kökenleri kochisari görmek isterler,ama hazirlik güven,bunu cengelgazetesi öncülügünde medya üzerinde tanitimi yapilir,belediye M.odalari yardimci olur programi hazirlanir,kochisar ihlara vadisi,kabadokia,ve civari proglanir,su otelde su fiat,bu lokantdada bu fiat,turlarlada olabilir buna yerli turisleride kata biliriz.bir otel bunu üstlene Bilir,olmaz deme olur olur.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu