03 Nisan 2019, 15:20 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Mevsim Bahar Olunca...

Mevsim Bahar Olunca...

Coğrafya derslerinde öğretilen konulardan bir tanesi... 'Ülkemizin en az yağış alan yeri...'


Coğrafya derslerinde öğretilen konulardan bir tanesi. ‘Ülkemizin en az yağış alan yeri Tuz Gölü ve çevresidir.’


Doğru söylüyorlar. O adı bile geçmeyen Tuz Gölü ve çevresinde oturan bizler, yine yağışsız geçen bir kışı geride bıraktık!

Havalar bir ısınıp soğusa da- güneş  yüzünü bir gösterip bir  saklasa da...  

Bahar geldiii!

Ağaçlar bembeyaz çiçeklerini açtı-  gelin gibi oldu...

Her bir yan yavaş yavaş yeşile bezeniyor...

Doğayla birlikte umutlarda yeşeriyor...

Kuşlaar...

Onların cıvıltısı da bir başka güzel geliyor kulaklarımıza...

***

Mevsim bahar olunca insan çevresinde, çiçekten- böcekten başka bir şey görmek istemiyor ama maalesef manzaramız şöyle: Her yerde çöp var!

İlçemizin içinden uluslar arası bir karayolu geçiyor, bende kenarında oturuyorum. İlçe girişimiz- yolumuz- yolu ayıran peyzaj ağaçlarıyla  güzel-düzenli - parklarımızda var.

Ama yol kenarları ful cici boğaz kağıtları- pet şişe- cam şişe- plastik atıklar- sigara kağıtları- teneke kutular... Aklınıza ne gelirse!  Herhalde bu çöpler toprakta yetişmiyor-  bizler atıyoruz!

Sokağa atılan abur- cubur kağıtları rüzgarla boş alanlara dağılıp orada kalıyor, müthiş bir görüntü kirliliği oluşturuyor. Millette  E-90’dan geçerken bunları seyrediyor!

***

Evin küçük çocuğu  yada  öğrencisi varsa gıvır-zıvır atığı da pek çok olur!

Biz hanımlar da  bu atıkları bir an önce evimizden def etmek  için sabırsızlanırız. Elimize torbayı aldığımız gibi son bir dolanır  atılacaklar  avına çıkarız! Bütün atıklar çıktıysa evden üstümüzden bir yük kalkmış gibi hissederiz!

Peki dışarısı... Aynı özeni gösterebiliyor muyuz ?

Çöp varillerine rastgele atılan çöpleri yiyecek arayan kediler- köpekler karınlarını doyurmak için parçalayıp etrafa saçıyor.

Ekmek parasını ne yazık ki çöplerden topladıkları atıkları satarak çıkaran vatandaşlarımız var. Onlarda işlerine yarayan atık var mı bulmak  için çöpü dağıtıyorlar. Biz çöpü mutfağımızda ayırsak onlara çok  faydası olur.

***

Ne çok sigara içenimiz varmış! Yollar sigara izmaritinden geçilmiyor sigarasını bitiren atıyor yere... İnanın emekçiler sadece izmariti süpürüyorlar! Havalar biraz daha ısınsın çekirdek kabukları da eşlik edecek bu izmaritlere!

Karşımdan iki tane üniversite öğrencisi olduğunu tahmin ettiğim kızımız geliyor. Ellerinde kesekağıdı içinde çekirdek. Yere ata ata ne güzelde çitliyorlar çekirdeklerini! E şimdi ben bu kocaman kızlara ne diyeyim!

Şimdiki nesil zaten bir alem! Sokağa bir şey atılmayacağını o kadar tembihliyoruz ama asla uygulatamıyoruz! Aralarında duyarlı olanlar da var lakin  çoğu hiç aldırmıyor! Senin dediğini galeye bile almıyor. (Biri de benim ki)

‘Oğlum niye yere atıyorsun yediğin şeyin çöpünü!’ diye kızıyorum. - He he he tamam tamam alıyorum, seni kızdırmak için attım.’ diyor gülüyor. (Uyarmasam, unutturacak)

***

Başka mahalleleri  bilemem bizim çöpümüz düzenli bir şekilde aksama olmadan toplanıyor.Çöp dağılmışsa bile sağ olsunlar süpürüyorlar bir şikayetimiz yok!

Her şeyi belediyeden beklemiyoruz fakat şu çöp gruplandırma işinin üstüne bir düşen olsa!  
Yıllardır mavi kapak biriktiririm. En son ilçemizdeki özel bir bankanın mavi kapak kampanyasına teslim ettim biriktirdiğim kapakları!

Bir kaç kez köşemde de değindim. Büyükşehirlerde bir çok semtte görüyorum büyük geri dönüşüm kutuları var. Bizim ilçemizde de hiç olmazsa bazı merkezi noktalara plastik- kağıt- cam gibi geri dönüşüme gidebilecek atıkları atabileceğimiz kutulardan konulsa- vatandaşlar  bunlara atsa- belediye bu atıkları geri dönüşüme gönderse- ülke ve memleket ekonomisine katkı olmaz mı? Bu çok mu zor bir olaydır bilmiyorum!

Dediğim gibi.. Bahar geldi ya!  Mevsim bahar olunca insan çevresinde sadece çiçek- böcek görmek istiyor...

  

   4 Nisan 2019


 Yönetici tarafından yazılan bu haber, 874 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Hepimizin kanayan yarası,çevre kirliliği.Keşke herkes sizin kadar duyarlı olsa.Başka atıkları toplama,sadece kendin kirletme yeter mantığını bir uygulayabilsek zaten ortada ne sorun nede çöp olur.Pek düzeleceğini sanmıyorum ama yinede umut dünyası inşallah diyorum.O bahar inşallah bizim memleketede,cevreyede gerçek anlamıyla gelir.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu