27 Mart 2019, 14:41 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Soğan ekimi ilgi görüyor

Soğan ekimi ilgi görüyor

Soğan ekimi ilgi görüyor...


Havaların ısınmasıyla birlikte soğan ekimine ilçe merkezinde ve köylerinde başlandı.

Soğan ekiminde Polatlı ilçesindeki yoğun ekim alanının, yıllardan beri ekim yapılması nedeniyle toprakların verimsizleşmesinden dolayı, soğan tüccarları ekim alanlarını ilçemize kaydırdı. Son üç yıldır ilçemizde yapılan soğan ekim alanı artmaya başladı.

Soğan ekimini farklı bölgelerde on iki ay yapan ,ilçemizde de 600 dekar soğan eken, Mehmet Baybaris, ilçe merkezinde, Acıkuyu, Şanlıkışla ve Kesikköprü çevrelerinde 600 dekar ekim yaptığını, geçen yıl soğanda hastalıktan dolayı verimin düşük olduğunu ifade eden Baybaris “Polatlı ilçesinde ekim yapıyordum. Sürekli ekim yapıldığından verim düştü. Üç yıldır Şereflikoçhisar’da ekim yapıyorum. Soğanın geçen yıl para etmesinden bu yıl ekim alanını artıracağını düşünüyorum. Biz üreticiler olarak maliyet girdilerimiz düşük olsa, tüketiciye de ucuz soğan vermek istiyoruz “ dedi.

İlçemizde galericilik ve nakliye sektöründe uğraş veren Serhat Yüksel,Tarımda alışıla gelen ekim yaptığını, ortağı Mustafa Çoban ile tanışması ile, üç yıldır soğan ekimi yaparak bu alışkanlığının değiştiğini belirtti ve “alışıla gelen buğday, arpa ekiyordum. Ekonomik olarak bir katkı sağlamadığını görünce alternatif aramaya başladım. Peçenek Barajının sulama imkanın olmasından pancar ve soğan ektim. Şu ana kadar ekimden memnunum.Geçen yıl para kazanabildik. Ondan önceki yıllar para etmediğinde, tarlada ve depoda kaldı, zararın nedir diye soran olmadığını”  belirtti.

20 yıldır ilçemizde tarımla uğraştığını belirten Mustafa Çoban  “üç yıldır sağan ekimi yapıyorum.Bu yıl 2220 dekar ekim yaptık. Geçen yıl bu ekimin yarısı kadar yaptım. İyi bir yıl geçirdik. Bu yıl soğanın tohumunu kilosu  200 TL., ekimde toprağa atılan gübrenin kg 2200 TL’ye aldık. Ekimde 55 ton gübre kullanıldı. Ekimde yabancı ot ilacı atıyoruz.Geçen yıl 28 TL’ye aldığımız ilacı  50 TL’ye aldık.Geçen yıl işçi ücretleri 60 TL idi. Bu yıl belli değil” şeklinde konuştu ve ekimden hasada kadar maliyetin yüzde yüz artığını, ekimden hasada kadar, ilçe ekonomisine  büyük katkılar sağladıklarını ifade etti.   28 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1123 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.039 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu