27 Mart 2019, 14:10 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Tünel Yazıları

Tünel Yazıları

Tünel Yazıları...


Zaman Tüneli 1:
12 Mart 1971 tarihinde CHP konvoyu Adana’daki ‘’Topraksızlar Kongresi’ne’’ gidiyordu. Genel sekreter Bülent Ecevit’in arabasında eşi Rahşan Ecevit ve Deniz Baykal da vardı. Türkiye tarihi bir dönemeçteydi ve araba devrilmek üzereydi.


Bülent Ecevit 12 Mart 1971’de üç kuvvet komutanı ve Genel Kurmay Başkanı’nın imzasıyla TRT haber bültenlerinden okunan hükümete yönelik verilen muhtıra ya yönelik ilk duyduğu andaki anısını şu şekilde anlatıyor:
Şereflikoçhisar yakınlarında radyodan 12 Mart askeri müdahalesini öğrendik. Ben çok sarsıldım. ‘’Şimdiye kadar yaptığımız her şey yıkılıp gidebilir.’’ diye üzüntüye kapıldım. Hemen Ankara’ya döndük.

Zaman Tüneli 2:
12 Eylül askeri müdahalesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in adı birçok okul, cadde ve meydana verilirken bir ismi de Ankara’ya 178 kilometre uzaklıktaki 5 bin nüfuslu Çıkınağıl ilçesine verilmişti. İhtilal sonrası merkezden atanan yöneticiler, Çıkınağıl adını ‘bir yardım görürüz’ düşüncesiyle Evren ismiyle değiştirmiş.

Bir rivayete göre de Evren’in komşu ilçesi Şereflikoçhisar ilçesine ziyarete gelen dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bu ilçeden beklediği ilgiyi göremeyince Çıkınağıl’ı ilçe yapıp ismini de Evren olarak vermiş. İlçenin eski ismini alması için 1999 yılında Ankara Valiliği’ne başvuran vatandaşların bu talebi ‘Kenan Evren yaşıyor, şık olmaz’ denilerek geri çevrilmişti
Çıkınağıl’ın ismi nerden geliyor:
Bir rivayete göre; genç çoban, bir kıza gönül verdi. Kız da sevdi onu. Bir gün kıza dedi ki, ‘‘Al çıkınını gel ağıla.’’ Güzel köylü kız, kaptı çıkınını geldi ağıla... Herkes güzel kızın bir çobana kaçmasını o kadar konuştu ki zamanla köyün adı ‘‘Çıkınağıl’’ olarak anılır oldu.

Zaman Tüneli 3:
İbrahim Hakkı Konyalı Abideleri ve Kitabeleri İle Şereflikoçhisar Tarihi kitabında, Şereflikoçhisar testilerinin çok meşhur olup Ankara’da arandıklarını yazıyor ve bir “desti fırını” nın resmini veriyor. Resimden fırının dıştan toprakla sıvalı olduğu görülüyor ve testileri içine alacak hacmin kerpiçle oluşturulduğu tahmin ediliyor. Şereflikoçhisar’da “sızan testi” de yapılıyormuş. 30’lu yıllarda İstanbul Küçüksu’da çömlekçiler vardı. Bunların “sızan testi”leri çok aranırdı. Bu testinin çamuruna ince tuz katılıyor. Piştikten sonra içine su kondukça bu tuz eriyor ve cidarda (çeperde) çok ince gözenekler hasıl ediyor ki testi buralardan “terliyor”. Testi gölgede, tercihan rüzgârlı bir yerde tutuluyor. Bu “ter”, buharlaşırken içerden ısı çekiyor ve su soğuyor. Buzdolabını bilmediğimiz yıllarda içme suyumuzu böyle soğuturduk. “Sızan testi” yoksa adi testiye ıslak bez sarılıp rüzgâra bırakılırdı.

Bu vesileyle gelelim asıl meseleye; “Şehirlerin Sevdalısı İbrahim Hakkı Konyalı Armağanı” kitabı (SÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, 2015 Konya) kitabındaki makaleler kesinlikle okunmaya değer. Ben bu kitaptaki bazı makaleleri okuduktan sonra İbrahim Hakkı Konyalı Abideleri ve Kitabeleri İle Şereflikoçhisar Tarihi kitabına daha temkinlik yaklaşmanın doğru olacağı kanaati oluştu.   28 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1005 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu