20 Mart 2019, 17:53 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk ve Liderlik

Atatürk ve Liderlik

Aslında Atatürk'ün liderliği tartışılmaz. Gerek kurduğu muhtelif...


Aslında Atatürk’ün liderliği tartışılmaz. Gerek kurduğu muhtelif teşkilâtlarda, gerekse olayların akışı içindeki tavırlarıyla bunu ispatlamıştır. Atatürk’ün liderliği, düşünürlerce kabul edildiği gibi, büyük devlet adamlarınca da tasdik edilmiştir. Bilimsel esaslar içinde aranan niteliklerin fazlasıyla bulunduğu da bir gerçektir. Küçük büyük yüzlerce olaydaki tutum, davranış ve tavırları tarihi dolduran apaçık belgelerdir. Ben burada İstiklâl Savaşı’ndan örnekler vererek bunu, bir kere daha ortaya koymaya çalışacağım.


Etnografya Müzesi:
Sakarya Savaşı çok kritik gidiyor. Her an kaybedilebilir. Savaş yitirilirse, Ankara düşebilirdi. Meclis, bu ihtimali dikkate alıp, gerektiğinde hemen daha içerilere çekilme kararı vermiş. Ankara, taşınma telaşı içinde… Öte yanda Mustafa Kemal’in derhal Sakarya’ya hareket ve orduya bizzat kumanda etmesi de uygun görülmüştür. Mustafa Kemal o sıralar hem ev, hem makam olarak Ankara Garı içindeki küçük bir lojmanı kullanıyordu.

… Ertesi sabah erkenden Sakarya’ya hareket edecekti. Gece yarısı Özel Kalem Müdürünü yanına çağırıyor ve soruyor, “Kararname hazır mı? Hemen getir, Sakarya’ya gitmeden imzalayayım. Ne olur ne olmaz?’’

Mustafa Kemal’in o en karanlık günlerde unutmadığı, peşine düştüğü, savaşa gitmesine bir kaç saat kala “Hemen getir, imzalayalım” dediği kararnameyi tahmin etmeniz mümkün değil. Şimdi olayı okuyunca Atatürk’ün neden bu kadar “Büyük” olduğunu, neden tüm dünya liderleri arasında bir benzerinin daha bulunmadığını bir kez daha anlayacaksınız.

“Ankara’da Etnografya Müzesi Kurulması ve Eski Ankara Evlerinin Korunması Hakkında Kararname.’’

Mustafa kemal Atatürk,  Cumhuriyet’i kuracak bir ölüm kalım savaşına giderken bile kafasının bir yanı hala ve hep “Kültür’de Sanatta” olan bir lider!

Maarif Kongresi:
İstiklâl Savaşı’nın zorlu günlerinde Atatürk’ün cepheden bir günlüğüne dahi olsa gelip tarihi nitelikteki açılışını yaptığı Maarif Kongresi, ülke için bir umut olmuştur. O dönemde Anadolu’da sadece 3000 öğretmen bulunmakta ve bunların da sadece %20 sini kadın öğretmenler oluşturmaktaydı.

Kongrenin kadın erkek aynı çatıda gerçekleştirilmesi ve görüşülen konular sadece düşmanla değil cehaletle de savaşılacağının ve ciddi eğitim politikalarının oluşturulacağının göstergesiydi.

Maarif Kongresi, 15-21 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. O sırada Eskişehir-Kütahya savaşları yapılmakta, Sakarya’da askerler doğuya çekilmekteydi. Böylesine sıcak bir atmosferde 180 kişiden fazla bir katılımcının yer aldığı kongre, bugünkü Ankara Ulus Merkez Bankası, o dönemde Ankara Öğretmen Okulu olarak kullanılan binanın konferans salonunda yapılmıştır.

Atatürk cepheyi bırakarak bu kongreye ulaşmış ve Milli Eğitim tarihine geçecek nutkunu okumuştur. Maarif Kongresi, Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver başkanlığında 7 gün sürmüştür. Başlangıçta 12 gün sürmesi planlanmış ancak Yunan Taarruzundan dolayı süre kısa tutulmuştur.

Bu yapılan davranışlar dünyada bir ilktir ve Mustafa Kemal Atatürk’ü diğer liderlerden ayıran onu emsalsiz yapan buydu.

(Kaynakça: Tünay B, Atatürk ve Liderlik, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt: 1, Sayı: 2)


  21 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1120 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu