13 Mart 2019, 16:22 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Program Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlandı

Program Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlandı

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma...

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy Anma programları, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlendi.

Dr.Sabiha Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program, Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı‘nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Coğrafya öğretmeni Kürşad Emre Ekemen tarafından yapıldı. Ekemen konuşmasında; “Mehmet Akif, tarihin en zor dönemlerinden birinde yaşamış ve buna rağmen ümitsizliğe düşmeden halkına hizmet etmiş bir dava adamıdır.

Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyete uzanan çizgide yaşanan tarihi olaylar, onu derinden etkilemiştir.

Bu dönemler içinde hiçbir zaman sorumluluktan kaçmamış, her devirde toplumun ve devletin sorunlarını kendine dert edinmiş bir kahramandır.

Bir vatan evladı olarak Mehmet Akif, Kurtuluş Savaşının hep ön saflarında bulunmuştur. Bu mücadelede o, bazen bir şair, bazen bir vaiz, bazen İstanbul’dan Ankara’ya, Kurtuluş Savaşı’na katılımı sağlayan bir nefer, bazen de meydanlarda nutuklar veren bir hatip olarak görevler üstlenmiştir.

Haçlı ordularının son müdafaayı boğmaya çalıştığı, bir avuç vatan toprağının da elden gitmesine ramak kaldığı ümitsiz günlerin karanlığında Türk milleti bu vatan üzerinde hür ve müstakil, şerefiyle yaşayabilmek için “Ya İstiklal ya ölüm!” diyerek Mustafa Kemal önderliğinde mücadele etmiştir.
“Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” diyen haykırışıyla; Son ocağı söndürmeden, son neferi öldürmeden bu bayrağı indirmek, bu ezanı susturmak, bu milleti esir etmek imkansızdır. Bu öyle bir marş ki kanımız kadar sıcak, bayrağımız kadar güzel, imanımız kadar kuvvetli, davamız kadar aziz…
Mehmet Akif; bir vatanperverden, bir şairden, Milli Mücadeleye omuz vermiş bir halk temsilcisinden daha fazla ve daha ötede bir şahsiyettir. Çünkü o yazdığı gibi yaşıyor, yaşadığı gibi düşünüyor, savunduklarını bütün samimiyetiyle müdafaa ediyor, nefret ettiklerine varlığının her zerresiyle düşman kesiliyordu.

Akif, her şeyden önce bir fazilet abidesidir. Bir irfan numunesidir ve ahlaki timsalidir. Akif özünü İslam inanışından alan bir mükemmel münevver olarak zamanında örnekti, bugün de yarın da örnek alınabilecek bir isimdir. Özü sözü birdir. Büyük bir medeniyetin mümessilidir ve o üstün medeniyeti bilen, seven, tanıyan ve yaşayan bir aydındır. Onun üstünlüğü samimiyetinden kaynaklanmaktadır.
Onun daha çok bilinip tanınması, toplumumuza örnek olması ve gençlerimize sevdirilmesi için atılan her adım, gösterilen her gayret takdir ve tebriki hak ediyor.

Ülkesine ve milli kültürüne karşı tarih önünde üstlendiği vazifeyi son nefesine değin yerine getirmek için büyük çileler çekmiş, muhteşem eserler üretmiş bu büyük şairimizi her zaman büyük bir minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmadan sonra sergilenen Oratoryo ve drama gösterisi, programa katılanların beğenisini kazandı.

12 Mart İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, Mehmet Akif Ersoy’un fotoğraflarının bulunduğu sergiden sonra sona erdi.

  

   14 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3053 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri