13 Mart 2019, 15:25 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Çöpçü Hacı Osman Emmi

Çöpçü Hacı Osman Emmi

Şereflikoçhisar’ın Belediye temizlik işçilerinden eski, çok eski personelinden...    Şereflikoçhisar’ın Belediye temizlik işçilerinden eski, çok eski personelinden olan sadık ve dürüst ama aynı zamanda saf ve temiz Hacı Osman Emmisini bilmem hatırlar mısınız?


    Bu sualim, elbette yaşı müsait olanlaradır.

    Verin bir memleketin temizliğini, bitmek bilmeyen bir azim ve gayreti ile sabırla temizler, kanaatinde idim, onu her gördüğümde. Sabahın alaca karanlığında işe başlar, kimseyi rahatsız etmeden sokakları süpürür, temizler.

    Uzuna yakın boyu, kır sakallı, sağ elinde çalı süpürgesi, sol elinde küreğini doldurur, özenle arabaya döker ve bu hareketi sabırla yapar, gider. Herkes onu sever, takılır, sohbet ederdi. Sonraki yıllarda onun bu sevimli ve esprili ifadeleri hatırlandıkça da hoş, tatlı anılar olarak canlanır.

    Hele bir de şu tekerlemesine kulak verirseniz; zamanın ölümsüz hatıralarında yankılandığını hissedersiniz.

    “Ağalar, beyler! Hayırlı işler. Varsa çöpünüz getirin, alayım!”  

    1965 yılında belediyeye temizlik işçisi olarak alınır.

    Hacı Osman Amca, el arabası ve süpürgesi ile simgeleşmiş ve herkesin yarenlik ettiği, sevilen bir insandır. “Nasılsın?” denildiğinde, “Allah’ın emri üzerine çalışıyorum.” derdi. Gecesi gündüzü, mesai saati falan yoktu.

    Emekli olunca bile evde duramaz işe gider ki bunun bir hikâyesi var, Aşır Çabuk’tan dinliyoruz:

    Eski belediye başkanı rahmetli Mehmet Aktaş, emekliliği gelen Hacı Osman Amcayı çağırır. “Osman Efendi, emekliliğin geldi! Bundan sonra çalışmana gerek yok. Her ay maaşını bankadan alabilirsin. Bundan sonra da işe gelme.” der.

    Başkanın makamından sessizce çıkan Osman Emmi, doğruca rahmetli babam Seyfettin Çabuk’un yanına gelir ve ağlamaya başlar. Niçin ağladığını babam sorunca, “Aktaş, beni işten çıkardı.” der. Babam da hışımla başkanın odasına gider ve çıkışır. Emekli olduğu, onun için artık işe gelmemesini söylediğini ama bu muameleni işten çıkarıldığı şeklinde anladığı anlaşılır. Beraberce konuşarak; “işine devam ediyormuş gibi gelsin” diyerek usuleten bir çözüm bulurlar.

    Evden çıkarken hanımı alınacakları bir bir söyleyince o da “Alınacak avrat, alınacak” der.

    Bir defasında kabızlıktan rahatsız olarak doktora gider, ancak derdini anlatamaz. Doktor sorar: “Amca helaya çıkabiliyor musun, amel misin, nasıl?”, diye sorunca garib, utancından büyük abdestini “demirözzek gibi” diyerek anlatmaya çalışır.

    Sarıkaya Mahallesinde oturan Hacı Osman Emminin Hanımı, Hacer Teyzeden olma Vahit isimli tek evladı vardı. Rahmetli Vahit, uzun yıllar Almanya’da çalışır.

    Kalbi saf ve temiz Çöpçü Hacı Osman Amcayı, bu yazının hazırlanmasına yardımcı olan ve tanıyanların hatıralarında da o hâlâ gece ikilerde üçlerde, sabahın dördünde beşinde elinde süpürgesi ve küreğiyle topladığı çöpleri arabasına doldurur, halini hatırını soranlara da “Allah’ın izni ile çalışıyorum.” dediği kulaklarda çınlıyor, hayalimizde devam ediyor.

     Biliyorum, bu nev’i hatıralar, anlatmakla bitmez. Ancak, andığımız kişinin hayatından kısa birkaç kesit, onu yeniden hatırlamamıza, kalbimizin kıpırdamasına, hayalimizin o unutamadığımız günlere anlık gidip gelmesine vesile oluyor. Evet, hatıralar bütün eksikliğiyle beraber böyle gider, anlatılır durur. Ama gelin hepsine birer Fatiha okuyarak, cümlesine bağışlayalım da gün olur bize de okurlar inşaallah.


  14 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3161 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Varisa sereflikochisarin cok eski fotograflari veverdigi hizmetlerini mesela adliye binsi,vergi dairesi,emniyet ve jandarmasini,kohisarin cok meshur tandoganini,carsida lokantaci hasanin yerini,somuncuoglu eczanesini.
köylere postaci gitmiyordu mektub alici adresleri söyleydi,somuncuoglu eczanesi eliyle filanca köyden fakanca sahisa.arzuhalci Capani,kambur ömeri,postahanede para gönerme islerine yardimci olan ufak,defek kabur ve sik giyimli kravatli sahisi,Senpalasta otelci mevlit,i,,,Demirci Cevdet ustayi.vs.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.152 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri