13 Mart 2019, 15:22 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Başbakan Adnan Menderes’in Şereflikoçhisar Ziyareti

Başbakan Adnan Menderes’in Şereflikoçhisar Ziyareti

Başbakan Adnan Menderes 1955 yılında düzenlenen belediye seçimlerinden önce...Başbakan Adnan Menderes 1955 yılında düzenlenen belediye seçimlerinden önce CHP nin seçimlere neden girmediğini ve seçimlerden önce halka belediye seçimlerine katılmalarının sağlanması amacıyla bir takım illere geziler düzenledi. Menderes gittiği yerlerde hem ekonomik refah ve ilerleme yönünde adımlar olan faaliyetlerde bulunmuş hem de bu vesileyle halka hitap ederek iktidarlarının ve muhalefetin tutumunu halka anlatma şansı bulmuştur.


Menderes bu gezilerinde CHP’nin seçimlere katılmama kararının iktidarın meşrutiyetine zerre kadar halel getirmeyeceğini, muhalefetin beş yılda yapılan kalkınma hamlelerini görmezden geldiğini kalkınmadan doğan bazı sıkıntıların geçici olduğunu belirtmişti. Bu gezilerin ilki 7 Kasım 1955’te Çorum gezisiydi.

İkinci durağı Amasya’ydı. Amasya’da birçok kurumu ziyaret ettikten sonra halka konuşma yaparak Demokrat Partinin gelecek yıllardaki hedeflerini anlattı.

Amasya’dan sonra İzmir’e geçti İzmir’de Buca cezaevini ziyaret etti. İzmir seyahatini tamamladıktan sonra Manisa’ya geçti. Manisa’nın Salihli ve Turgutlu ilçelerinde halkı selamladıktan sonra kendisini coşkun bir sevgi seli ile karşılayan Manisa halkına teşekkür etti.

Buradan Şereflikoçhisar’a geçerek Zafer Ortaokulu ve ortaokul pansiyon binasının açılışını yaptı. Açılışı yapılan okul arsası ilçe sakinlerinden Ömer Onat tarafından, Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanmıştır. Okulun toplam alanı 2590 m2 olup Adnan Menderes’in açılışını yaptığı eski bina (300 m2) ile daha sonra yapılan yeni okul binasından (442 m2) oluşmaktadır. Eski bina bodrum, zemin kat ve 1. kat olmak üzere yapılmıştır. Okul 1952-1953 eğitim öğretim yılında şehir çarşısı içerisinde eski Halkevi binasında açılmış, 1954-1955 eğitim öğretim yılında bugünkü yeri olan Ekici Mahallesine taşınmış ve açılışı yapılmıştır.

Adnan Menderes ziyaret ettiği yerlerdeki konuşmalarında genel hatları ile sitemini dile getiriyordu. Şereflikoçhisar’da Zafer Ortaokulunun açılışındaki konuşmasında: “Son zamanlarda iktidarımıza ve bilhassa şahsıma karşı hücumların ne kadar artmış olduğunu görüyorsunuz içten ve dıştan bütün iktidarımızı çökertmenin artık zamanı geldiğine hükmederek mezbuhane bir gayret içinde her istikametten hücuma geçmişlerdir.

Son fırsatı da kaçırmaktan korkmaktadırlar. Bu gayretlerin sebepleri açıktır. Çünkü geçen her gün iktidarımızın lehine olacaktır. Altı seneye yakın çalışmaların mükâfatı alınmaya başlamıştır. Bütün okuduklarınız ve size telkin edilmek istenenler hep aleyhimize imal edilmiş propaganda veya isnat ve iftiralardan ibarettir.” demiştir.

Başbakan Adnan Menderes Şereflikoçhisar gezisinden sonra Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile birlikte Akşehir’e geçmiştir.

Bugün Zafer İlkokulu olarak eğitim öğretime devam eden okulun adı ile ilgili bir yorum yapmam gerekirse; o dönemde Ankara’da Demokrat Parti’nin (DP) yayın organı olarak yayımlanan günlük ‘’Zafer Gazetesinden’’ (30 Nisan 1949-27 Mayıs 1960) esinlenerek ya da 1950 ve 54 seçimlerinden büyük bir ‘’zaferle’’ çıkan Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisine bunu vurgulamak, göstermek istemesi de olabilir. O dönemde birçok okul, yapı ve yer ismine ‘’zafer’’  adı verildiği görülmektedir.

Eski zamanlarda başbakanların, cumhurbaşkanlarının geldiği bir yermişiz…

Kaynak: Başbakan Adnan Menderesin 1955 Yılı Seyahatleri Dr. Cengiz Atlı      14 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3027 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri