06 Mart 2019, 14:23 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Pancar kotaları sabitleşti

Pancar kotaları sabitleşti

Pancar üreticileri ile istişare toplantısı yapıldı...Pancar üreticileri ile istişare toplantısı yapıldı.

Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İhracat İthalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, İlçemizdeki Pancar Üreticileriyle biraraya gelerek istişare toplantısı yaptı.

Toplantıya ayrıca; Yine Kırşehir Şeker Fabrikasında müdürler Uğur Yağcı ile Mehmet Ali Talay, Şereflikoçhisar Pancar Şefi Yaşar Güçlü ve Bölge Çavuşu Hamdi Şereflioğlu da katıldı.
Toplantıda ilk olarak gübre desteğinden bahseden Genel Müdür Yavuz Erence; Bu yıl gübreden memnun kalacaklarını çünkü gübrenin organik olacağını, organik olduğu için rutubetli yerde muhafaza edilmemesi gerektiğini söyledi.

Tarımda ve hayvancılıkta sıkıntılı sürecin gittiğini, devletin buna çok kısa zamanda tedbir alacağını” söyledi.

Devletin Pancar paralarını önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirten Yavuz Erence; “Devlet ne açıklıyorsa o olacak. Tahmini olarak 280 lira olduğunu, 280 liranın altında ya da üstünde bir rakam olmayacağını özellikle vurguladı.

Kırşehir fabrikasının sulama dönemlerinde 4 defa avans verileceğini, tohumu da yine fabrikanın vereceğini belirten Erence; “Artık devletten tohum gelmeyecek 2020 itibariyle. Hangi firmanın hangi çeşidi iyise bu bölgeye uyan onu kullanacağız ayrıca hangisinin fiyatı uygunsa ona döneceğiz” şeklinde konuştu.

“Kotalar sabitleşti. Bundan sonraki yıllarda yerinizi yurdunuzu ona göre ayarlayın” diyen Erence; “Geçen yıl güzel çalışmalar yaptığınız için Şereflikoçhisar çiftçileri bizim için sürdürülebilir tarım yapan çiftçiler olarak görünecek. Önümüzdeki yıllarda da belki de diğer taraflardan artan kotaların hepsi buraya gelecek belki.
Diğer yandan kotası elinde olupta ekmeyenler, kesinlikle sistemde kalmayacak. Bunu birkaç yerde kontrol edeceğiz. %95 oranında bitecek bu yıl, kalan da seneye bitecek. Artık pancar, gerçek pancar çiftçisiyle örtüşmüş olacak” dedi.

Ayrıca, kotanın artacağını belirten Erence, fabrikanın kapasitesinin artacağını da söyledi.
Son olarakta nakliye konusuna da değinen Yavuz Erence; “Bu yıl herkesin ürünü tarladan nakliye olacak. Fiyat konusunu da anlaşırız” şeklinde konuştu.

Yavuz Erence, çiftçilerin sorularını da cevapladıktan sonra toplantıyı sonlandırdı.

  7 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3179 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ali Ciftci
Care olarak görünen su Ya ver kurtul yada vur kurtul:Cumhurietin ilk yillarinda o günün cok Zorn sartlarinda kurulan dev kuruluslarinda can pahasina hayatta kalan lardan SEKER FABRIKALARI,tek,tek can lanlarina kiydilar TMO tamam sirayla yöneldiler onlarida bir bir düsürdüler soran yok bu dev firmalari hangi bas müdür bey bu hallera düsürdü,bu yillarda avrupada kurulan benzeri kurumlar dünyaya acilmis günün sartlarina göre calismalarina yön vermisler.Almanyanin simensini düsünün,ALmanya,Hollanda,Isvicre tarimda ulastigi dünya pazarlarinda devletlerinin ciddi destekleriyle olusmus yüzbinlerce calisani milyar dolar katkilari,birde bizim ya ver kurtul yada ver kurtul zihniyeti cözümsüzlük yaratmistir,Irfanli.Kesikkörü bataj kenarlarinda kurulan ickili lokantalarin disinda hengi hizmeti veriyor,yakin mesafedeki Ciftcinin umudu sadece yagmur duasi,ankara civarinda yapay gölet yapan zihniyet arazi sulamayi düsünmiyor.hirfanli 57 hizmete girmisti sulamayi hic düsnünmedik.Yaverkurtul YADA ???
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri