06 Mart 2019, 13:44 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

BİLGİLİ, BİLİNÇLİ YAŞAMAK

BİLGİLİ, BİLİNÇLİ YAŞAMAK

Zamanın akışından 1000-1950’lere kadar Anadolu insanı hep...Zamanın akışından 1000-1950’lere kadar Anadolu insanı hep aynı işlevi yapmıştır: Çocuk yetiştirmiş, çiftini, tarlasını, bağını evini gözetmiş, oğul yetiştirmiş devlete; kâh yabanda, kâh namusla, kâh örf-adet-gelenekleriyle yaşamıştır. İşlevlerinde hayat denen ömrünün akışını veya çalışmasının emeğinin karşılığını hep topraktan ve el emeğinden böyle bulmuştur.


Bu nedenle:
Anadolu insanı toprakçıldır, toprak kokar, toprak gibi verimlidir, öz benliği toprak tabiatlıdır. Anadolu insanı kendinden sözlüdür, toprağından aldığı yaşam gıdasını maddi-manevi benliğine de işlemiştir.

Anadolu insanı bilgiyi asla yok saymaz, varlığının, işlevinin duruşu atadan olan bilgidir. Yuvasında, çocuklarında, malında toprakçıl bilgiler vardır; hep birlikte  yaşam sürecine katlanırlar. Dini bile toprakçıl olup el emeğinin verimi kutsaldır.

Anadolu insanı uzun yıllar atadan gelen alışkanlıklarla hep aynı işlevleri yapmıştır, hâlâ da yapmaktadır. Yeni bir işlev, icat, hayatını  kolaylaştıracak buluş yapma bilgisini hâlâ zihnine yerleştirememiştir. Konuşmasında, adet uygulamasında, mevcudiyetinin ispatında hepatasından gelen bilme/yanılma gayreti gütmüştür. Son yıllarda da BATI denen  algının  etkinliği vardır.  Türk insanı kendine, illiyetine yabancılaşmıştır.

Bilgi edinme, bilgili olma hususunda genel kültür denen olguyu beynimize yerleştirmeliyiz. Orta halli insanlarımız  bilgili olduğunu çeşitli davranışlarıyla göstermeli ve buna ait konuşmalarını  topluma sunmalıdır. İnsan ve toplum olarak her türlü yenilikte ve icat etmede DEĞİŞİMİ yaratmalıyız kanatindeyim.

Konuşmaların yararlı olması  kanaatiyle bunları  bildirmek isterim:

a-) Ülke veya yurdunu gezip görmekle bilgi edindiklerini kabul edenler, konuşanlar

b-) Mahalli konuşmaları ve ara söylentilerini,  aldığı bilgiyi dinlemekle bilgili olduklarını kabul edenler, konuşanlar,

c-) Araştırıp okuyarak bilgi toplayıp  bunun  konuşmasını  sunanlar, kariyerciler,

d-) Çabalarının semeresini görenler,   kendi dönemindekilere ve sonradan gelenlere yararlı eser bırakanlar, bunu da konuşanlar,   

e-) Bir sanat üzerinde verimlerini ileriye götürenler, formülleştirenler, konferans verenler,

f-) Tıbbî ilim-bilimciler, teknik ilim-bilimciler, mühendisi ilim-bilimciler, plan çizimciler, ve bunlar hakkında konferans verip halkı aydınlatıcı konuşanlar,

Bu örnekleri çoğaltabiliriz,
Bilgi dağarcımızı zamanın bu günkü verimine göre beslemeli, yeniliklere ufuk açmalıyız. Bunu becerecek gençlerimiz vardır. GAYYUR GENÇLİKTEDİR.

    7 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2916 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.117 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri