06 Mart 2019, 13:37 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Yöresinin Tarihi Derinlikleri

Şereflikoçhisar Yöresinin Tarihi Derinlikleri

Şereflikoçhisar yöresinin tarihi derinlikleri araştırıldığında...Şereflikoçhisar yöresinin tarihi derinlikleri araştırıldığında geçmişte bu bölgede yaşamış birçok farklı toplumun bulunduğunu ve bu toplumlardan kalma kalıntı ve isimlerin de günümüze kadar geldiğini görmek mümkündür.


Bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalardan anlaşılmıştır ki, M.Ö. yaklaşık 2000’lerden itibaren Orta Anadolu Bölgesi birçok devletin egemenliği altına girmiştir. Hititler Frigler, Roma ve Bizans İmparatorlukları, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu topraklarda hüküm süren siyasi organizasyonlardır.

Böylesi siyasi değişimlere sahne olan bir bölgenin nüfus yapısının ve kültür kimliğinin değişmesi de kaçınılmazdır.  

Orta Anadolu Bölgesinin kültürel kimliğinde en büyük değişiklik Türklerin bu bölgeye yerleşmesi ve yurt tutmalarıyla başlamıştır. Bu yöreye Türklerin en yoğun olarak geldikleri ve çeşitli köy ve kasabalar kurdukları dönem 11. ve 16.  yüzyıllar arasıdır. 11. yüzyıldan itibaren yörenin kültürel kimliği büyük oranda değişmeye başlamıştır. Bu süre de bin yıllık uzun bir süredir.

Yöreye gelen Türkler, kendilerinden önce kurulmuş olan köy ve kasabaların adlarını genellikle değiştirmemişlerdir. Nitekim Orta Anadolu Bölgesinde, hatta Anadolu’da Türklerin gelmesinden önce kurulmuş köy ve kasabalar fethedilerek ele geçirilse bile ve hatta nüfus yapısı tamamen değişse de, bazı ara dönemlerin uygulamaları haricinde yerleşkelerin eski adları olduğu gibi kalmıştır.

Ancak Türkler, bizzat kendi kurdukları köy ve kasabaların, yakın çevrelerindeki mevkilerin ve yaşadıkları çevredeki coğrafi oluşumların adlarını, kendi dillerinden vermişler ve kültürel kimliklerini bu coğrafyaya kazımışlardır.

Şereflikoçhisar yöresindeki yerleşke, mevki ve diğer coğrafi adlandırmalar çok büyük bir ölçüde Türkçe adlardan oluşmaktadır. Bu adlar, coğrafyamızın tapuları gibidir. Türkmenler yaşadıkları bölgelere damgalarını vurmuşlardır. Bütün bu gelişmeler tarihimize saygı ve vefayı gerektirir.      

Kısacası; Şereflikoçhisar yöresinin  tanıtımına katkı sunmak, tarihi ve kültürel değerlerinin gün yüzüne çıkarılması için gerekli adımları atmak gerekiyor.
Şereflikoçhisar’ı Güzelleştirmek:

Geçen haftaki ‘’Şereflikoçhisar’ı Güzelleştirmek’’ isimli yazımda’’ Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Cumhuriyetin 25. yıldönümü dolayısıyla Şereflikoçhisar’da yapığı konuşmada, son paragraf gazetenin basılı nüshasında çıkmamıştır. Okuyuculardan özür diliyorum. Konuşmanın eksik olan, belki de en önemli kısmını tamamlıyorum. (Tam metin Çengel Gazetesinin internet sitesinde mevcuttur.)

‘’Memleketin bütün dünyada hüküm süren türlü sıkıntılar buhranlar, büyük siyasi tehlikeler içinde başlıca kuvveti imanlı, birbirine hiç bir surette düşman olmayacak surette vatan davasına bağlı, sağlam vatandaşlardadır. Bunu hatırınızdan çıkarmayınız.

Bayram gününde hepinizi tebrik ederim ve gelecek günlere daha ziyade güvenle bakmanızı isterim. Şereflikoçhisar, bütün vatandaşlarının üzerinde olan şerefi isminde de taşıyan bir yerdir.’’

Yine sesli düşünüp bu söz ilçemizin çeşitli yerlerinde kullanılsa ne güzel olur diyeceğim, ama… Anlıyorum! Biz tarihe not düşelim de…

(Ulus Gazetesi, 24 Ekim 1948, İsmet İnönü, Konuşma, Demeç, Makale, Mesaj ve Söyleşileri)


    7 Mart 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3097 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri