27 Şubat 2019, 14:51 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

İlçemizden üç karakter

İlçemizden üç karakter

Her beldenin akıllısı da delisi de olur...

    Her beldenin akıllısı da delisi de olur. Ancak bizimkiler biraz farklı olduğu için onları tasvir ederek hatırlayıp, dualar ederek analım. 

    Akdeniz
    Filozof tipli süperlerimizden birisi de Akdeniz’dir. Şabanlı Köyünden olan Akdeniz, muhtemelen bu isim, onun lakabı idi ki asıl ismi Dede Güzel.

    Yaşar Tüylüoğlu anlatıyor:
    Soğuk bir gün, işyerinde müşterilerle hararetli bir pazarlık görüşmemiz vardır. Kapı açıldı ve elinde kesme şeker kutusu olan Akdeniz, kendine mahsus bıyık altı şivesiyle “bi’sadaka” dedi. Hepimiz şaşırmıştık. Biraz yüksek bir sesle  “Akdeniz! Kapıyı kapat” dedim. O da gayet ciddi olarak “İçerden mi, dışardan mı?” deyince, ikinci şaşırmayı da bize yaşattı.  

    Deli dediğimiz insandan çıkan bir laf, akıllıları hayrette bırakır ve de bıraktı.  

    Şabanlı Köyünden olan Akdeniz, muhtemelen bu isim, onun lakabı idi ki asıl ismini bilemiyoruz.

    Eskinin Panlı Yolu üzerinde, Koçhisar tarafına bakan dağda orta ölçekli bir oda büyüklüğündeki mağarayı kendine sığınak edinir. Zaman zaman orada kalır. Gelen geçen birbirine göstererek orasını, Akdeniz’in Mağarası namıyla anarlar.

    Onu uzaktan kıyafetiyle ve yürüyüşüyle de tanırsınız.

    Beyazlığı, kirden griye, hatta koyu griye dönmüş, yakası yukarıya kalkık, omuz başları yer yer sökük, ön düğmeleri kapanmayan paltosunun, yürürken eteklerinin sağa sola sallanmasıyla biliyoruz ki bu giden, Akdeniz’dir. Eğer başınızı az biraz daha yukarıya kaldırıp, çok dağınık saçını da görebildi iseniz, tamam, kesin odur. Bazan bir eli cebinde diğerinde ise bira şişesi.

    Siması, bakış niyetinize göre yorum kaldırır. Eğer kızmak için bakıyorsanız o da kızgındır. Eğer, sevmek, yardım etmek için bakıyorsanız onun, alaca bulaca ve kirli sakallı suratına gömülü gözlerini sevinmiş bulursunuz. Yok, eğer şaka yapmak için bakıyorsanız işte o zaman ikaz ediyorum, aman dikkat edin! Size okkalı bir laf söyler ki altında kalkamayabilirsiniz, benden uyarması.

     Kendisini yakînen bilmiyorum ama ilk sohbetimiz, rahmetli Ağabeyim Ekrem Çetin’in düğünündeki eğlenceli ortamda oldu. Bir kenardayım, kendisini izliyorum. Konuşturuyorlar o da cevap veriyordu. Zaten çok konuşkan değil, susan birisi. Verdiği cevaplar, yaşamışlığın, birikimin, aklın, muhakemenin ürünü idi ki bu hayatı ile bağlantı kuramamıştım. Acaba bu duruma nasıl düşmüş, kimi, kimsesi yok mu idi?

     Cevabını bilemediğim sualler…
     Rahmetli Akdeniz hakkındaki rivayetlerde; Almanya’da çalıştığı, Almancayı iyi bildiği,  gelen işçilerimize de lisan konusunda yardımcı olduğu söylenir.

   Âdil Gürses (…-2019)
     Palazobalı Âdil’i, iriyarı, saçı, başı ve sakalı dağınık, hırpanî kıyafeti ile hatırlarız.  Gittiği camiin müdavimi olması ile de.
    Sessiz, sakin ve kimseye zararı olmayan bir garibandır. Doğrudan kimseden bir talepte bulunmaz ama onu bilenlerin yardımıyla ihtiyaçları karşılanan Âdil, düğünlerde bulunduğu gibi, yetişebildiği cenazelerde ise mevtaların son yolculuğunda vefasını göstererek, vazifesini yapardı. Düğünlerin sessiz misafiridir.

    Adil, yetmişli yıllarda otobüslerle hacca gidildiği devirde, bir otobüsçünün yardımcı olarak hayrına götürdüğü bilinir, eğer yanlış değilse. Muhtemelen sakalı ondan sonra bırakır.

    Yalnız gezer, yer içer. Adana asfaltı civarı ekseriyetle onun dolaştığı yerler olmakla beraber çarşıda da görülürdü.

    Hacı Dede (…-2018)
     Uzun boylu, hızlı yürürken hafiften öne doğru eğilen, kafasını sağa sola sallarken sırtındaki paltosu de ters yönde hareket eden, bazan uzayan sonra kısalan saçları, uzuna yakın yüzü, uzun kolları ve sevecen bakışlarıyla onu tanıyan, gören ve bilenlerin zihinlerinde siyah gözlükleriyle yer eden bir Hacı Dede.

    Zaman zaman elinde küçük tüple dolaşır. Bu şekli ile görenler, onun tüp almaya çıktığını anlar ve eline para sıkıştırırlar ve tüp almasına yardımcı olurlar.

    Şabanlı Köylü Jandarma Uzmanının oğlu olarak bilinir. Bacısı da rahatsız.  Saz çalar. Sessiz sedasız ve kimseye zararı olmayan bir gariptir.

    ***

    Kendi hususî dünyalarının insanı olan bunlar bizim insanımızdır.

    Onlar bu hususî hâllerinin diliyle dolaylı olarak bize ders verirler. Hayatın kıymetini, sağlığın ve özellikle akıl sağlığının ehemmiyetini anlatırlar. Misafir olduğumuz şu dünyayı anlamlı kılacak, ardımızdan hayırla yâd edilecek hatıraları bırakmamızı âdeta hâl dilleriyle anlatırlar.

     Allah, rahmet eylesin.
                            

   28 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3832 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Burada yapılan yorumlar, gerçekten çok faydalı olup, yazara ufuk açmaktadır. Bu vesile ile herkese teşekkür ediyorum.

Not: Hakan rumuzlu okuyucum ile özelden tanışmak isteğimi bir sefer daha dile getiriyorum.
Sereflikochisara acilen Belediye tarafindan kimsesizler ve yaslilara barinma evlerinin yapilmasi sarttir.sokaklarda herhangi bir sebeble perisan halde insanlari görmek istemiyoruz,,,
Parasi olan birisi ruhsatli ve özel yaslilar yurdu bakim evinide yapa Bilir.yurd disinda emekli olmus cokca kochisarli var kalan ömrünü memleketi kochisarda yasamak ister.
yani insanlarimizin perisanligini degil mutlaka yasal yollarda Sahib lenkmemizin bir görev oldugunu ilgili yerlere ulastirmamiz insani bir görevdir.
Hakan
Mehmet bey,Allah sizden razı olsun ve bu memleketimizin gariplerine rahmet eylesin..Okudukca hatıralarım hem canlandı;Hemde her hal ile hayreti yaşadım.Akdeniz, şarap şişesinin içine yerden karınca toplayıp atar içerdi,bizzat gördüm.Adil dedeyi çarşıdan hatırlıyorum.Tertemiz insanlardı,hiç kimsenin hakkını yemediler,ah almadılar.Haramzade olmadılar.İçki meselesi Cenabı Hakkın takdirindedir kimse ne olduğunu bilemez.Akdenizi hatırlayınca aklıma ''Hariri'' geldi.onun mesnevisi ve Anadolu seyahati bizim hiç değişmediğimizi,hem böyle meczub: hemde Akifin hitabıyla, Bedrin aslanlarının şanını aldığımızı teyid etti.Allah hepsine rahmet eylesin..
Mehmet Çetin
İlçemizden üç karakter hatıralık yazımızla ilgili yapılan bilgi katkılarını kendilerine teşekkür ederek kendilerinden izin rica ediyor ve paylaşıyoruz.

Serdar Özbahar: Allah rahmet eylesin, mekânları Cennet olsun inşaallah. Hacı Dede, mahallemizin korumasıydı. Gece belirli bir saatten sonra, eğer o sokağın sakini değilsen, ona cevap vermeden oradan geçmek zordu.

Cebrail Güzel: Mekânları Cennet olsun. Hacı Dede’yle İlkokulu birlikte okuduk.

Hakan Serin: Mehmet Çetin Hocam Size özelden Yazısız resmini yolladım Rica ederim eski insanları falan hatırlatmak ne güzel.

Hamit Ozan: Allah gani gani rahmet eylesin, sağlam insanlardan daha akıllılardı

Mevlüt Altındağ: Akdeniz köylümdü, kimseye zararı olmayan biriydi, kızdırmadıkları müddetçe

İzzet Koçak: Rahmetli Adil Gürses’le 2014 yılında Hacda Mekke’de karşılaştım. Sorduğumda dördüncü veya beşinci Haccının olduğunu, söylediler Allah Rahmet etsin

Hayri Gündoğan: Allah rahmet eylesin, zararsız insanlardı. Yazınızla vesile olup da dualarım
ALPER ATILGAN
Mehmet abi kalemine sağlık bu üç insanımızdan hariç heralde bir kişiyi unutmuşun hayırlatmak istedim deli durmuş kendisi kacarlılı olup biz ilkokulda iken cumhuriyet ilkokulunun bahçesinde saatlerce tepesinin üstünde durur onunla dalga gecenlere taş atar idi ben küçükken şimdiki belediye işhanının yerinde o zaman hal vardı onun kapısında deli durmuş akdeniz ile karşılaşınca her ikiside birbirinde korkarak geri geldikleri yönde hızlı adımlarla gitmişlerdi saygılarımla
Dikmen Koçsarlılar
Bu güzel paylaşıma, yorum yapan olmamış.Mehmet Bey Teşekkür ederiz; paylaşımlarınızla anılarımızı tazeliyorsunuz, her hafta ilgiyle takip ediyorum.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri