20 Şubat 2019, 15:16 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Tuz Gölü Fay Zonu

Tuz Gölü Fay Zonu

Arap plakasının kuzeydoğuya doğru hareketi nedeniyle, Anadolu levhası Kuzey Anadolu Fayı...Arap plakasının kuzeydoğuya doğru hareketi nedeniyle, Anadolu levhası Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ve Doğu Anadolu Fayı  (EAF) gibi ana fay zonları boyunca batıya doğru kaymıştır. Bu ana fay kuşaklarındaki streslere bağlı olarak Orta Anadolu’da gelişen en önemli tektonik yapılardan biriside Tuzgölü Fay Zonu’dur.


Tuz Gölü Fay Zonu (TGFZ) kuzeybatıda Paşa dağı (Ankara) ile güneydoğuda Bor (Niğde) ilçesi arasında KB-GD doğrultusunda uzanan,  yaklaşık 200 km uzunluğunda,  önemli miktarda normal bileşeni olan sağ yanal doğrultu atımlı bir fay zonudur.  

Tuz Gölü havzasının kuzeydoğu kenarını sınırlayan ve Orta Anadolu’nun en önemli tektonik yapılarından biri olan ve ilk olarak Beckman tarafından adlandırılmış olup, daha sonraki yıllarda farklı araştırmacılar tarafından  “Şereflikoçhisar-Aksaray Fayı”,  “Tuz Gölü Fayı”,  “Koçhisar-Aksaray Fay Zonu” gibi isimler ile adlandırılmıştır.

Tuz Gölü Fay zonunun yaşı hakkında farklı görüşler bulunmakta olup, fayın yaşı Geç Kretase, Eosen ve Miyosen olarak belirtilmiştir. Tuz Gölü Fay Zonu büyük bölümünde, doğrultu atımlı faylara özgü morfotektonik yapılar sergiler ve 9-30 km uzunlukta, birbirine paralel-yarı paralel uzanan segmentten oluşur.

Ankara’nın Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçeleri Kuzey Anadolu fay zonuna, Elmadağ ve Kalecik gibi ilçeleri Ezinepazarı fayına, Şereflikoçhisar, Evren, Bala ve Haymana gibi ilçeleri de Tuz Gölü Fay Zonuna çok yakın 20 – 30 km uzaklıktadır.

Tuz Gölü Fayı Zonu, aktif, yinelenme aralığı oldukça uzun fakat yıkıcı deprem üreten/ üretme potansiyeli bulunan fay ve fay sistemlerinden dolayı deprem tehlikesine açık olduğu ve bu bağlamda, Ankara ve bağlı yerleşim birimlerinin yeni deprem tehlike haritasının hazırlanması, ayrıntılı mikro bölgeleme çalışmalarının yapılması ve bunları baz alan deprem risk değerlendirmelerine geçilmesinin bir zorunluluk olduğunu belirtmiştir. Yerbilimciler tarafından dile getirilmektedir.

Aktif faylardan yararlanarak, bilim insanlarının yaptığı hesaplamalara göre; Tuz Gölü Fayında da deprem olma olasılığı %45 olan 7.5 büyüklüğündeki depreminde Kuzey Anadolu fay zonundan kaynaklanabileceği söylenmektedir.

Tuz Gölü Fayı Zonu, sismolojik açıdan az çalışılmış olması da göz önünde bulundurularak hem mikro deprem etkinliğinin gözlenebilmesi hem de son yıllarda meydana gelmiş deprem dizilerine neden olan tektonik yapının daha detaylı araştırabilmesi amacıyla 2009 yılında Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) tarafından Tuz Gölü Projesi kapsamında bölgeye altı adet geniş bantlı sismik istasyon kurulmuş, bu sayede bölgedeki istasyon dağılım kalitesi arttırılarak Temmuz 2009 – Şubat 2011 tarihleri arasında bölge genelinde 1500’den fazla deprem kayıt edilmiştir.
Bilginize ve ilginize…

(Ankara İçin Deprem Olasılığı Tahminleri, Bülent Özmen / Tuzgölü Fay Zonu Üzerinde Paleosismolojik Hendek Çalışmaları, Orta Anadolu, Türkiye Akın Kürçer , Yaşar Ergun Gökten ve Levent Yeleser)    21 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3061 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri