13 Şubat 2019, 14:35 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kütüphanenin yenilenmesi isteniyor

Kütüphanenin yenilenmesi isteniyor

Kütüphanenin yenilenmesi isteniyor...
“Evren İlçesine yeni yapılan kütüphanenin aynısını, Evren İlçesinin nüfusu kadar Üyesi olan Şereflikoçhisar Halk Kütüphanesine yapılamaz mı?”diye soran İlçemiz Yunus Emre Halk Kütüphanesi  Üyeleri, hizmet binasının bakım-onarımını ve donatım malzemelerinin yenilenmesini istiyor.

ÇOCUK KÜTÜPHANESİNDEN HALK KÜTÜPHANESİNE DOĞRU BİR MAZİSİ VAR
İlçemiz Yunus Emre Halk Kütüphanesinin geçmişine baktığımız zaman, çocuk kütüphanesinden başlayarak ve yıllar geçtikçe büyüyüp Halk Kütüphanesine doğru bir mazisinin var olduğunu öğreniyoruz.

Kütüphanemiz,  1960 yılında Cumhuriyet İlkokulu’nun bir sınıfında çocuk kütüphanesi olarak hizmete girmiş ve burada 10 yıl hizmet vermiş. 1970 yılında Özel İdare binasına taşınmış ve yaklaşık 11 yıl burada hizmet verdikten sonra 1981 yılında Belediye Başkanlığına ait çarşı içerisindeki binaya taşınarak 12 yıl hizmet vermiş.

Son olarak; 1993 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mülkiyetinde olan ve faaliyetlerini sürdürdüğü binaya taşınarak 26 yıldır Üyelerine hizmet vermeye devam etmektedir.

ÜYELER VE ÖĞRENCİLER YETKİLİLERİN SESLERİNE KULAK VERMELERİNİ İSTİYORLAR
Kütüphanenin Üyeleri ve Öğrencileri; “Evren İlçesine yapılan yeni Kütüphanenin benzerinin Evren ilçesinin nüfusu kadar üyesi olan ilçemiz halk kütüphanesine yapılamaz mı?”diyerek yetkililerin seslerine kulak vermelerini istiyorlar.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü; “kütüphanemizin binasını nasıl buluyorsunuz? kitaplardan faydalanabiliyor musunuz? Kitaplar yeterli mi? şeklindeki sorularını cevaplayan kütüphane üyeleri ve öğrencileri; “Kütüphanenin koleksiyonundan ve personelin hizmetinden memnun olduklarını, yalnız hizmet binasının iç ve dış mekanından memnun olmadıklarını, kütüphane mekanının üyelerini etkilemesini ve mekan hakkında olumlu düşüncelerin oluşması için iç ve dış mekanın görsel bir etki bırakmasını, yani estetik görünmesi gerektiğini belirtirlerken özellikle Evren İlçesine yeni yapılan kütüphane hizmet binasını örnek göstererek; “Evren İlçesine yeni yapılan kütüphanenin aynısını ve Evren ilçesinin nüfusu kadar üyesi olan ilçemiz halk kütüphanesine yapılamaz mı? Diye yetkililere seslendiler ve yetkililerin seslerine kulak vermelerini istediklerini söylediler.

İSTEKLERİ BAKANLIĞA VE İL MÜDÜRLÜĞܒNE İLETTİK”
Görgülü’nün “Kütüphane Üyelerinin istekleri var, bu konuda neler  söyleyeceksiniz?” şeklindeki sorusunu cevaplayan Kütüphane yetkilileri de; “okuyucularımızın istediklerini Bakanlığa ve İl Müdürlüklerine ilettik” diyerek; “Kütüphane hizmet binasının okuyucuların istedikleri gibi düzenlenmesinin Bakanlığın yetkisinde olduğunu, konuyu Bakanlığa ve İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini, konuyla ilgili olarak yetkililerin gelip yerinde inceleme yapacaklarını, İlçemize yeni yapılan Kültür Merkezi’nden bir bölümün Belediye Başkanlığı ile Bakanlığın anlaşması halinde kütüphane Müdürlüğü’ne tahsis edilerek düzenlenmesi hususunda görüşlerini bildirdiklerini, okuyucuların görüşlerine katıldıklarını hizmet binalarının fiziksel yapısının zayıf olduğunu, bakım-onarım gerektiğini, içerisindeki malzemelerin çok eski olduğunu, donatı elemanlarının birbirleriyle uyumlu olmadığını ve bunun da üyeler üzerinde herhangi bir etki bırakmadığını” belirttiler.

Son olarak Kütüphane yetkilileri, okur severleri de kütüphaneye davet ederek; “Kütüphanemize, her konuda, çok sayıda yeni kitap geliyor. Yoğun bir çalışma temposuyla kitap girişini yaparak okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz. Tüm halkımızı kütüphaneye kitap okumaya ve ödünç kitap almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştular.


    14 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1168 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu