13 Şubat 2019, 13:35 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Sonuç Odaklı Olmak

Sonuç Odaklı Olmak

Kalkınma, günümüzde geri kalmış olarak kabul edilen yörelerin en önemli gündemidir...Kalkınma, günümüzde geri kalmış olarak kabul edilen yörelerin en önemli gündemidir. Daha rahat ve huzurlu hayat sürdürebilmenin yolu, kalkınma ve gelir düzeyinin yükselmesinden geçmektedir.


Bir yörenin kalkınması için ne yapılmalıdır? Bu soruya verilecek pek çok cevap olmakla birlikte yöresel kalkınma için, öncelikle ilgili kurumlar arasındaki iletişim sağlamlaştırılmalıdır. Yöre insanına güven ve destek verilmesi sağlanmalı, başarı hikâyeleri ile isteklendirme ortamı oluşturulmalıdır. Yöresel değerlere gösterilecek saygı ve ilgi, yöre insanının kalkınma noktasındaki verimliliğini artıracaktır.

Bu yolla karşılıklı güven ve verimli iletişim sağlanabilirse sermaye harekete geçirilerek yeni atılımlar gerçekleştirilebilir. Bunun içinde herkesimin taşın altına elini koyması gerekmektedir.

Taşın altına elimiz koyarken desturumuz; eğitim, üretim ve gelişim olmalıdır.

‘’Çok basit bir ekonomik ilkedir ama çoğu zaman göz ardı edilir.  O da tasarrufların ve yatırımların teşviki, bir toplumun zenginlenmesini ve kalkınmasını hızlandırır. Ve tüketim ekonomisinin cenderesinden kurtulup tasarruflarını yatırım ve üretime dönüştürebilen toplumlar gelişir.’’

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok! Birbirimizi çok iyi anlayabileceğimizden hiç şüphem yok. Öğretmen olmanın alışkanlığıyla çokça tekrarladığım bazı önerileri tekrar etmekte fayda görüyorum.

Tarım ve hayvancılık, modernleştirilerek teşvik edilmelidir. Süt ve peynir fabrikaları gibi yatırımlar ile hayvancılık yan sanayi desteklenmelidir.

Bu noktada yöre halkına bilgi, kurs ve seminerler verilerek kalkınma istek ve arzuları pratik hale getirilmelidir. Bölgenin gerçekleri yerinde tespit edilerek vatandaşın katılımı mutlaka sağlanmalı ve pratik faydalar ortaya konmalıdır. Bu programların sonucunda, kişilerin istihdam edilebilirlikleri veya çalıştıkları işte kalma şansları artırılmalı veya serbest meslek erbabı olmak isteyenlerin, iş yönetme yetenekleri ile girişimcilikleri teşvik edilmelidir.

Organik ve modern tarım geliştirilerek vatandaşa hizmet eder hale getirilmelidir. Alternatif hayvancılık, meyvecilik ve sebzeciliğin yolları açılmalıdır. Barajlar balıkçılık ve tatlı su ürünleri açısından değerlendirilmelidir

Üniversite sanayi işbirliği laf olmaktan öteye bir fonksiyon icra eder hale getirilmelidir. Üniversite Sanayi işbirliği çerçevesinde tarımsal sanayi yönünde geliştirici çalışmalar yürütülmelidir. Bölge halkının sorunlarının tespit ve çözümünde Üniversitenin etkinleştirilmesi gerekir.

Bunlar yapılırken işi gönülsüz olarak, hatır kırmamak için, üstünkörü bir biçimde değil sonuç odaklı yapılması yerinde olur.

Sevdiğim anlamlı bir cümle: “Yağmur için dua ediyorsan, çamurla uğraşmayı da göze almalısın.’’ (Adalet filminden)

  14 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3023 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri