06 Şubat 2019, 17:03 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yaya öncelikli Trafik Kampanyası

Yaya öncelikli Trafik Kampanyası

Yaya öncelikli Trafik Kampanyası...

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yer alan “Yaya Öncelikli Trafik” kampanyası,  Ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlik ile başlatıldı.

2019 yılının “Yaya öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi nedeniyle “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla, “Yaya öncelikli trafik” kampanyasının, Toplumda farkındalık oluşturulması için başlatıldığı belirtildi.

Bu yıl boyu devam edecek olan kampanya çerçevesinde, konuyla ilgili halkın bilinçlendirilmesi amacıyla Ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak bir etkinlik düzenlendi.

İlçemizde de Tuz Gölü Meydanında saat 12.00-13.30 arasında düzenlenen etkinlikle konuyla ilgili, İlçe halkı bilinçlendirildi.

KAMPANYA İLE  TRAFİK CANAVARININ ÖNÜNE GEÇMİŞOLURUZ
İlçemizde söz konusu kampanyayı başlatan Kaymakam Sedat Yıldırım, etkinlikte ilk olarak bir konuşma yaptı. Kaymakam Yıldırım konuşmasında; “Bugün itibariyle Valilerimiz, Bakanlarımız, Bakan Yardımcılarımız, İlçe Kaymakamları, Oda Başkanları, Kolluk Amirleri müsait olmaları durumunda Sivil Toplum Örgüt temsilcileri, Belediye Başkanlarımızın katılımlarıyla bu saat itibariyle eş zamanlı 81 İl ve 900 İlçede,  ‘öncelik hayatın öncelik yayanın’ sloganıyla İç İşleri Bakanlığı’mızın ilan ettiği 2019 yılı yaya öncelikli trafik eylem planını hayata geçiriyoruz. 2019 yılı içerisinde bu etkinlik devam edecek. Karayolları Trafik kanununun 2018 yılının sonunda 74.maddesi değişerek;

“Trafik ışıklarının olmadığı ya da trafik polisi, kolluk, kuvveti, jandarmanın olmadığı yerlerde ya da trafik ışıklarıyla trafiğin yönlendirilmediği ancak işaretlemelerle belirli kavşak giriş ve çıkışlarında ve yaya geçitlerinde araçlar karşıdan karşıya geçmekte olan yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak ve duracak. Hatta geçmeye teşebbüs eden yayalara da müsaade edecek. Bu bilinci hep birlikte Ülkemizde yayacağız. Trafik kazaları Ülkemizde ciddi bir sorun. Adeta bir terör. Yılda 7 binden fazla vatandaşımızı, çocuğumuzu, eşimizi, akrabamızı kaybediyoruz kazalarda. Trafik kazaları yılda %75’i yerleşim alanları içerisinde meydana geliyor. Trafik kazaların %90’nı sürücü hatasından %8’i de yaya hatasından, %1’i yol ve hava şartlarından geriye kalan %1’ide araç ve araç içerisindeki sürücüden kaynaklanıyor.

Bugün başlatılan kampanya ile ilerdeki günlerde, yıllarda o %90 sürücü hatasını, %8 yaya unsurunu hep birlikte bilinçlendirip eğitir isek trafik canavarın önüne geçmiş oluruz”dedi.

Kaymakam Sedat Yıldırım konuşmasından sonra yolda seyir halinde olan araçları durdurarak sürücülere, “Öncelik hayatın öncelik yayanın” kampanyası ile ilgili hem bilgi verdi hem de broşür dağıtarak kampanyayı başlatmış oldu.

Daha sonra etkinliğe katılan diğer protokol de, seyir halinde olan araçları durdurarak konuyla ilgili olarak sürücüleri bilgilendirip broşür dağıttılar.


   7 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2981 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri