06 Şubat 2019, 16:37 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

SÜLEYMAN YÜCEL (2)

SÜLEYMAN YÜCEL (2)

SÜLEYMAN YÜCEL (2)...Şereflikoçhisar’ın Kıymetlerinden: SÜLEYMAN YÜCEL (2)


Süleyman Usta, erkek terziliğinde de ilçeye yenilikler getirmişti.  Kardeşi Safa Yücel’i pantolon ve gömlek dikimlerinde, parça ceket dikimlerinde tam yetiştirmişti, ayrıca yanında küçük kardeşi Selim de çalışıyordu. Bunlardan ayrı işçi kalfası ve çırakları da vardı.

Dikimlerde elbiseleri Süleyman Usta modelsiz ve tarzsız bir çalışma yapmamakta, müşterilerinin ne istediklerini not eder ona göre kumaşa makas vururdu.       

Bu yıllarda Şereflikoçhisar’da biçki-dikiş kursları da faaldı, genç kızlarımız bu kurslara giderdi. 1958’lerde bu kursa giden kızlarımızdan Sofu Hoca lâkabıyla anılan ve ilçemizin Konya Müderrislerinden   İbrahim Evecen hocanın kızını görüp annesinin ve babasının da tavsiyesiyle nişanlandı ve 1960’da baharında evlendi. Bu evlilikten üç çocukları oldu: Sinan, Semih, Sabahat.  Sinan ve Sabahat eğitim camiasına ve Semih tıp camiasına girdiler.

Süleyman Ustayı Şereflikoçhisar’ın siyaseti içerisinde de görmek isteyenlerin teşvikiyle 1973 de  seçimlere girdi ve belediye meclis üyesi olarak temsilci oldu, ama meclis üyelerinin, ilçenin ve halkın kalkınmasının durumunu, temsilcinin ve üyelerin kendi çıkarlarından sonra geldiğini de gördü,  meclis üyeliğinden ve siyasetten soğudu.

SÜLEYMAN USTA ANKARA’da
Süleyman Yücel 1977  Temmuz’unda tekrar Ankara’ya geldi. Buradaki moda eylemini takip etti, terziliğinde konfeksiyon atölyelerine müracaat etti. Tahsili için okula kayıt yaptırdı.

Süleyman Usta, artık  moda dünyasında yeni çizimleri yapıp kalıplarını çıkardı, piyasalara sunuldu. Süleyman Usta’nın modelleri de  modanın içerisinde anılmış oldu, hem stilislik ve hem de modelistlik işlemlerini birlikte yapıyordu.

Okullarını da dışarıdan bitirmeye başladı, önce sınavları sonucu Evliya Çelebi Orta Okulunu ve sonra da akşamları devam ettiği yeni mahalle Mustafa kemal Lisesinden mezuniyet diplomasını aldı.

Süleyman Yücel, artık önünde daha iyi eğitimlere ve kültürleşmeye doğru değişimlere gitmek hususu  açılmıştı.  Üniversite mezunu olmak istemi nüksetti.

Stilist ve modelistlik devamında üniversite sınavlarına girdi ve başarı ile A.Ü.İktisadi ve İdari Bilimler  Fakültesinin İşletme fakültesine kaydoldu. Bilgi sevgilisi olmayı temelden arzuladığından durmak yoktu artık. Az zamanda İşletme fakültesinden de mezun oldu ve lisans diplomasını aldı.

Süleyman Yücel, Türkiyesini, memleketini hiçbir zaman aklından çıkarmamış geldiği yerin  çağdaşlıkta da bir yeri olduğunu  varetmiştir. Bilgi sevgisi, insanlık sevgisi ve sanat/sanatkârlık sevgisinde varetmek rüştünü, bir Şereflikoçhisar’lı olarak iftiharla sunmuştur. 1933 Ocak ayında ve kışın en şiddetli, karlı gününde Şereflikoçhisar’ın o zamanki Hacıhızır mahallesi ve Gazoğlu’nun 8-10 dekarlık malikânesinde babasına ayrılan konutunda o günün   ŞEREFLİKOÇHİSAR KARDELEN’İ olarak dünyaya gelen Süleyman Usta’dan ilçemizin gençlerinin ve “Yetiştim,”  diyen üniversitelilerin farklı bir övünç almalarının ve yaratmalarının gereğine inanmaktayım.

Zamanımızda ve gelecekte, Şereflikoçhisar’a Süleyman Usta’lar gibi farklı projelerle yaklaşacak kariyercilere çok ihtiyaç vardır.

Süleyman YÜCEL, (ağabeyimize) gelecek günlerinde hayata daha sabırlı ve daha sağlıklı tutunmasını Allah’tan isterken, yakınlarıyla mutluluklar dilerim.                                                              
SON

ALİFUAT ÖZTÜRK  
NOT: Bu bilgileri kendisinden ve öğretmen emeklisi oğlu Sinan YÜCEL’den aldığımı iletirken, aynı zamanda Fatma (Naciye) halamın oğlu olduğunu da bildiririm.


   7 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2440 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Yılmaz Öztürk
Emeğine bilgine yüreğine sağlık Fuat Abim. Bu tür su yüzüne çıkmamış değerlerin kıymetini sayende öğrenme fırsatı bulacak ve geçmişe sahip çıkacağız.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım