30 Ocak 2019, 14:15 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Ticaret Borsası’nın Projesi Hazır

Ticaret Borsası’nın Projesi Hazır

Ticaret Borsası’nın Projesi Hazır


Ticaret Borsası’nın Projesi Hazır
7-8 milyon liraya çıkacağı tahmin edilen projeye Şubat ayı içinde başlanacak.

Ankara Ticaret Borsası tarafından ilçemize yapılacak olan Ticaret Borsası’nın projesinin hazır olduğu açıklandı.

Yapılacak olan Şereflikoçhisar Ticaret Borsası ile ilgili Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi hemşehrimiz  Şakir Çetin, ilçemiz yerel basını temsilcileri ile biraraya gelerek bilgi verdi.

Ticaret Borsası’nın yapılmaktaki amacının; Şehre yakışan temiz, nezih bir yer sunmak hatta Şereflikoçhisar’ın Türkiye’de bir yeri olmasının istendiğini ve 11 bin m2  alana yapılacak olan Şereflikoçhisar Ticaret Borsası’nın maliyetinin 7-8 milyon lira olduğunu belirten Şakir Çetin, Borsa’nın yapımına Şubat Ayı içerisinde başlanacağını ve hasat sezonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Çetin’in, Borsa hakkında detaylı olarak verdiği bilgiler ise şöyle;

TİCARET BORSASININ MALİYETİ 7-8 MİLYON LİRA
Borsa’ya ait şuanda 11 bin m2 yerin olduğunu ve Borsa binasının maliyetinin 7-8 milyon lira olacağını belirten Şakir Çetin; “Şereflikoçhisar Ticaret Borsası ile ilgili projeler hazırlandı, birim fiyatlar çıkmak üzere. Önümüzdeki hafta muhtemelen şartname çıkartacağız. Sonra İhaleye çıkaracağız.

Buraya kadar olan süreç biraz uzun sürdü. Belediye bize burada 3 bin m2 yer var demişti. Buradaki 3 bin m2 İmar çalışmalarında 2 bin m2’ye düştü. Bizim yapacağımız bina oraya sığmadı. O sırada orada bir hazine arazisi gördük. Başkan ve Yönetimi ikna ettik orayı satın aldık.
Kaymakam Bey de o konuda çok yardımcı oldu. Belediye’de 2800 m2 yeri vardı. Sağolsunlar Belediye ve Meclis Üyeleri de yardımcı oldu, o yeride aldık. Borsa adına satın aldığımız şuan 11 bin m2 yerimiz var.

Resmi prosedürler uzadığı için süreç de uzadı. Aslında biraz daha erken yapmayı düşünüyorduk. Binanın maliyeti yaklaşık 2018 birim fiyatlarına göre, 4,5 milyon lira +KDV’dir. 1,5 milyon lira da çevre düzenlemesi falan var. Ticaret Borsası yaparsa toplam da 7-8 milyon lirayı buluyor. Büyükşehir Belediye’sinden çevre düzenlemesi ile ilgili yardım isteyeceğiz” dedi.

NEDEN BORSA BİNASI YAPTIRIYORUZ?
Şereflikoçhisar’a Neden Borsa binası yaptırılıyor? Sorusuna cevap veren Şakir Çetin; “Şimdiki Buğday Pazarındaki düzeni görüyorsunuz. Şehre yakışan bir düzen değil. Ticari olarak satıcının memnun olduğu bir düzen değil, alıcının da çok memnun olduğu bir düzen değil. Biz bu sistemi ortadan kaldıralım, oradaki o mezbelelik yapıları değiştirelim, şehre yakışan temiz, nezih bir yer sunalım istiyoruz.
Aslında amacımız; Türkiye’de hububatın ticaretinin şekillendiği merkezler var. Polatlı, Eskişehir, Kırklareli gibi borsalar var. Biz istiyoruzki Koçhisar’ında Türkiye’de bir yeri olsun, ismi olsun, burası merkez olsun.
Bunun şehrimize katkısı da; Merkez buraya taşındığı zaman adam buraya getirdi sattı, alışverişini buradaki marketten yapacak yani diğer sektörleri de canlandırmış olacağız.

Veya adam soğan ekti. “Ben nerde satacağım?” dediği zaman burada bir yeri oluşturalım. Dışarıdan gelip direkt alım yapabileceği insanların malını satabileceği, satacağı malın kalitesinin standının belirlendiği bir yer olsun istiyoruz.
Buraya bütün donanımları yapıyoruz. Burada ayrıca Elektronik Satış Sistemi var Borsa’larda. Buraya da o sistemden yapacağız. Yani böylece Pazar ağını genişletmiş olacağız, satışı herkese açmış olacağız.

İçerde bizim 56 tane alıcı noktamız olacak. Mal satan adamı kimse görmeyecek. Sadece malın kalitesini görecekler, açık artırma yöntemiyle kim yüksek vermişse ona mal satılacak. Adam da parasını alıp gidecek, kime sattığını bilmeyecek. Burada da Borsa’nın bir garantörlüğü olacak. Şöyle; Borsa’ya kayıtlı olmak gerekiyor sonra mal alacak kişiler, banka teminat mektubu getirecek. Çünkü, satan adam parasını alamazsa kefili Borsa olacak.
Sistemle birlikte; Alıcı, istediği malı almış olacak, satıcı da en yüksek fiyata satmış olacak. Bu sistemi burada tesis etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEF SEZONA YETİŞTİRMEK
Hedeflerinin hasat sezonuna yetiştirmek olduğunu belirten Şakir Çetin; “Şartnameyi hazırladıktan sonra ihaleye çıkacağız, büyük ihtimal Şubat Ayının içerisinde başlanılır. Borsa Başkanımız Faik Yavuz’un Kaymakam Bey’e bir sözü var. Sezona yetiştirmeye çalışacağız.
2500 m2 inşaat alanı olacağı, istihdam sayısının henüz belli olmadığı, istihdamı Ankara Ticaret Borsa’sının sağlayacağını, burada istihdam edilecek insandan ziyade önemli olan burada oluşacak ticari potansiyel, Borsa 3 kişi, 5 kişi istihdam etmiş Koçhisar’a pek bi faydası olmaz. Kulu’dan adam gelir, Cemre’den, Gold Gross tan bilmem bi yerden alışveriş yaparsa, kıyafetini alır, pastaneye giderse Koçhisar’ın burada avantajı olacak. Önemli olan bu organizasyonun faaliyete geçmesi” dedi.

BİNA HAKKINDA BİLGİ
Son olarak bina hakkında da konuşan Şakir Çetin; “Bodrum kat ve zemin kat olmak üzere iki katlı.
Bodrum katında; Teknik Hacim, sığınak, hol, Y.G.H., Enerji Odası, merdiven, wc bayan ve wc bay bulunurken,
Zemin katında da; 30 ofis ve ofislere ait WC, toplantı odası, sekreterya, arşiv, wc bay ve bayan, ayrıca 4 tane daha wc, çay ocağı, müdür odası, laboratuar, numune etiket, soyunma, banka, üretici izleme alanı, arşiv, alıcı girişi, ürün tescil, üretici giriş, vezne, alıcı giriş, güvenlik odası, CCTV, depo, mescit, ayakkabılık, merdiven, YGH, ürün girişi, sistem odası, kafeterya, mutfak ve satış salonu bulunmakta.

İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN
Son olarak, “bu işin 15 yıldır geçmişi var. Ama bugüne kadar yapamadık, Çünkü Borsa Yönetiminde bizden biri yoktu. Olmayınca yapamadık, takip edemedik” diyen Şakir Çetin; Şereflikoçhisar Ticaret Borsası’nın Ülkemize ve ilçemize hayırlı olması temennisinde bulundu.


   31 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1331 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


gurbetten İsmail
Memleketteki o kadar olumsuz gelişme içerisinde yüz güldüren bir haber. Teşekkür ediyoruz.
Çiftçi
Adı demokrat olup borsa ile ofisi karıştıran kardeşim. Lütfen bilgi alıp öyle gel
demokrat
hımm şimdi anlaşıldı bu ilçede ofis neden kapandı
Gurbetçi kemal
İlçede güzel şeyler yapıldığını görmek insanı mutlu ediyor. Emeği geçenlere şahsım ve gurbetteki tüm Şereflikoçhisar lılar adına teşekkür ediyorum.
Nurettin Cömert
En sonunda hayalimde olan bir Girimşim /Proje hayata geçecek.
Oldukca sevinçliyim.
Umarım bu Yılki Sezona yetişir!
Ben Polatlı Borsasına kadar Buğday götürüp satmıştım (179km.)
İlçemize hayırlı uğurlu olur inşallah.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para