30 Ocak 2019, 13:45 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’ın Kıymetlerinden

Şereflikoçhisar’ın Kıymetlerinden

1933 yılında İlçenin Hacıhızır  mahallesi sakinlerinden namı üstünde Kazoğu Süleyman’ın...Şereflikoçhisar’ın Kıymetlerinden:

SÜLEYMAN YÜCEL (1)

1933 yılında İlçenin Hacıhızır  mahallesi sakinlerinden namı üstünde Kazoğu Süleyman’ın, oğlu Ali Yaşar’dan ikinci torunu doğdu. Ali Yaşar babasına izafetle adını SÜLEYMAN koydu. Annesi ise oğlunu Muharrem diye anardı, muharrem ayına izafetle.

Süleyman dört yaşında, babasının jandarma karakol komutanı olması nedenile Samsun/Çarşamba ilçesinin Ayvacık Nahiyesine,sonra da Bafra ilçesi ve Kapıkaya’ya gitti.     

Süleyman buralarda 5.sınıfa kadar okudu. Okulların tatil zamanlarında da camilere giderek dini bilgilerinin özünü cami hocalarından aldı. Yine bu  zamanda büyük dayısı Mehmet Ali Öztürk, eniştesi ve bacısını ziyarete deldi. Küçük Süleyman dayısıyla dönüşte Şereflikoçhisar’a  birlikte geldiler.

Dayısı okuluna devamı için Cumhuriyet ilkokuluna kayıt ettirdi. Burada ortaokul olmadığından Süleyman’ın kabiliyetli bir çocuk olduğunu gören tarih öğretmeni onu sanat öğrenmesi için tanıdığı bir terziye tavsiye etti. Terzilik Süleyman’ın hoşuna gitmişti .

Az zamanda terziliği kavradı ve daha iyi öğrenmek için okuldan bir yıl sonra 12 yaşında Ankara’ya gitti, terzilik sanatının ustaları yanında esasını öğrendi.  Terzilik sanatının versiyonunu, dekorunu, insana memnuniyet veren  elbisenin kesim ve dikim inceliklerini, duruşunu görüyor ve daha da bu sanatta yenilikler getirmesi için modaları da takip ediyordu.

Süleyman, 10 Nisan 1950’de İstanbul’a gitti. Burada her imkan vardı, gündüzler değerli ustaların terzihanelerinde çalışırken akşamları da Akşam Sanat Olgunlaştırma Enstitüsüne devam etti. Mesleğinde ekseriye tabirler ve dünya verimi moda Fransızca terimlerle anıldığından, mesleğiyle ilgili olarak yabancı dil öğrenmek istedi.Fransızca öğrenmeyi de isteyerek akşamları ayrıca Beolitz L’ecole enstitüsüne kayıt oldu.  Fransızcasını da ilerletti ve  düzenlenen  bir tur ile   iki haftalık Fransa tatili gördü.

İstanbul’da işine devam ederken yabancı şubeden askerliğine karar aldırdı. Sonra Şereflikoçhisar’a döndü. Babası ve dayısının  birlikteliğinde bir dükkan bulundu ve terziliğine müstakilen kavuşmuş  oldu. Sonra davet gelince askerliğe Gelibolu  2.ordu 57.alaya gitti. Burada ayrıca en küçük dayısı Cemal Öztürk’le karşılaştı, dayı-yeğen hasret giderdiler. Süleyman Ordu evinde terzihanede çalıştı, komutanlarına ve eşlerine elbiseler dikti, hatta bunlardan biri de Orgeneral Ragıp Gümüşpala ile eşi idi.  Askerliğinde de erkek ve kadın terziliği devam etti.

Süleyman Yücel, askerlik sonu kendini tekrar İstanbul’a attı.  Sanatının verimlerini daha iyi ve yerinde uygulanmasını moda-giyim dünyasını kavramadaki istekleri de artmıştı. Terziliğin kadın ve erkek üzerine olan etkinliklerini yerinde takip etti ve bunlara ait  moda uygulama ve çizimlerini de  okuyarak ve usta atölyelerinde görerek sanatının bilgilerini de genişletiyordu.  Atölye çalıştırıcılarından, ustalarından daima  makastarlık ve çizimleri takdir ediliyor, işyerlerini Süleyman usta gibi elemanlarına da  emanet ediyorlardı.
SÜLEYMAN USTA ŞEREFLİKOÇHİSAR’da

Terzilik sanatının ustası olan Süleyman Yücel, Şereflikoçhisar’a1956 yılında geldi. İlçede sanat ustaları çok sevilirdi, burada ilçe gazinosunun pazar yerine bakan sıra dükkanlarından köşeye yakın olan  bir dükkan tuttu ve mesleğini icraya başladı. Komşuları Hazım’ın Şükrü’nün oğlu berber Hazım Usta, ayakkabı tamircisi Şaban, bazı manavlardı. Ayrıca ilçede terzi Mehmet Bozoklu,  Lütfi (Kambur Lütfi) terzi Bekir Gündüz, terzi Kemal Alkan, Kemal Ergün diğerleri  vardı.

Süleyman Usta  az zamanda işinin ehli olduğunu ilçede kabul ettirdi, erkek ve kadın üzerine biçmek dikmek işlemleri hızla arttı. Tüccar ve erkek- kadın  terzisi olarak 1956’larda bilhassa kadınlarımızda da rağbet gördü. Kadınlarımız manto, etek, tayyör etek, döpiyes, ropdöşamr, gömlek, pijama,entari diktirmek hususunda adeta yarışıyorlardı, 1956’da kadın tersizi olarak  atılımlar yaptılar. Süleyman Usta kadınlarımıza ayrı bir dükkan tahsis etti. Gelen bayanlar çekinmeden gelip beğendiği kumaştan modaya göre mecmualardaki elbiseyi istiyorlar, Süleyman Usta bu dilekleri tam anlamıyla normal bulup onların beğendikleri elbiseyi dikiyordu. (Bu husus 1975’lere kadar sürmüştür.)                                   


DEVAMI HAFTAYAYönetici tarafından yazılan bu haber, 1212 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.148 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu