30 Ocak 2019, 13:41 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kitapları Unuttuk

Kitapları Unuttuk

İnsan teknolojiyi kullanmıyor, teknoloji insanı kullanıyor artık...


İnsan teknolojiyi kullanmıyor, teknoloji insanı kullanıyor artık. İnsanlık, teknoloji ve sosyal medyanın etkisi altına girmiş durumda. Çoğu insan için artık referans kaynağı haline geldi. Kitaplar, defterler, kütüphaneler gereksiz hale geldi. Yarar sağlamak üzere üretilen geliştirilen teknoloji zarar vermeye başladı.


Ellerden düşmeyen cep telefonlarında da internetin yoğun olarak kullanılması ile her şeyi sosyal medyadan öğrenme yoluna gidilir oldu. Öğrenmeyi nasıl başarıyoruz çağımızda? Ya da öğrenebiliyor muyuz acaba?

Günümüzün olmazsa olmazı haline getirilen sosyal medyada toplum artık; abuk sabuk halleriyle kendi kendinin fotoğrafını çekenleri, canlı yayında intihar edenleri, çalıp çırptıklarıyla yardım sever gösterisi yapanları, dövenleri, sövenleri, baş kesenleri...

Evvel zaman içinde ülkenin ne yazık ki tek televizyon kanalı TRT vardı. Şimdilerde çok eleştiriliyor; benim de eleştirdiğim yönleri var elbet. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Klasik müzikten tutun da müziğin birçok türü, sporun her çeşidi, belgeseller, filmler vs... Elbette tek kanalı savunmuyorum ama elinizi de vicdanınıza koyun. Daha kaliteli bir yayın akışı vardı, zorlama ya da mecburiyette olsa insanlara bir şeyler katıyordu, tek televizyon kanalı. Ya şimdi yüzlerce televizyon kanalı var, bunların büyük bir çoğunluğu topluma bir şey vermeyi bırakın çok şey alıyor.

Şimdi isteyen izleme tercihine göre her türlü tematik televizyon kanalına ulaşabiliyor. Töre ve mafya dizileri, futbolu seven hep futbol izleyebiliyor.  Gözler sevilenden, merak edilenden başka hiçbir yöne dönmüyor. Neler izliyoruz, neler? Büyümüşte küçülmüş çocuklar...

Televizyon, internet derken kitapları unuttuk. Kitaplar, hayal etmeyi ve düşünmeyi öğretirdi, değil mi? Şimdi düşünmeye araştırmaya ne gerek var değil mi? Arama motorları ve sosyal medyada çokbilmişler her şeyi biliyorlar.  

Sevmek için, bilmek için, düşünmek için, ezilmemek için okumak gerekir.   

Gayrı Ciddi Durumlara Bozuğum!

Kendini bulunmaz Hint kumaşı sananlara, her konuda söyleyecek sözü, anlatacak anısı olanlara, telefon konuşmalarını ve Watsap mesajlarını uzun tutanlara, Facebook’ta, İnstagram’da bilumum sosyal medya ortamlarında her şeye yorum yazanlara, sosyal medyada yiyecek resmi paylaşanlara, her şeyi aşırı ciddiye alanlara, emir cümlelerini sıkça kullananlara, kendini dünyanın merkezi sananlara (mezarlıklar kendini vazgeçilmez sananlarla dolu..!) aşırı kontrollü olanlara, espriden anlamayanlara, kıskançlara fesatlıklara, yalana dolana, ara bozanlara, aşırı titizlenip kılı kırk yaranlara, kafayı planlamayla bozmuşlara, özel hayat meraklılarına…

Velhasıl tüm bu gayrı ciddi durumlara bozuğum!

Atatürk Yılı
Bu yıl Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak bağımsızlık ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919’un 100’ncü yılı. Samsun’da bir araya gelen 50 STK, meslek odaları ve emek örgütleri, 19 Mayıs’ın yüzüncü yılı dolayısıyla Samsun Yüzüncü Yıl Platformu’nu hayata geçirdi. Hiçbir kamu ya da özel kuruluştan parasal destek almayan platform, bağımsızlığın 100’ncü yılını Cumhuriyet değerlerine yakışır şekilde kutlayacak. Gerçi benim için her yıl Atatürk yılı ama bu düşüncede tam yerini bulmuş.     31 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 889 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Yaşadığımız Şehir ve Biz Yaşadığımız Şehir ve Biz
Yazdığım yazılarda amacım; hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu rencide etmek değildir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para