23 Ocak 2019, 14:20 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Çetin, Poşet Kanunu ile ilgili esnafları uyardı

Çetin, Poşet Kanunu ile ilgili esnafları uyardı

Çetin, Poşet Kanunu ile ilgili esnafları uyardı...


Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, Poşet Kanunu ile ilgili esnafları uyardı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, yerel basına yaptığı açıklamasında “Poşet Kanunu” ile ilgili Esnaflarımızı uyardı.

Çetin; “Esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyet yaşamaması için yasal düzenlemeye uymaları gerekmektedir” dediği açıklamasının tamamında ise şunları dile getirdi;

Bilindiği üzere, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle, 01/01/2019 tarihinden itibaren kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar ilgili bakanlığımızın oluru ile yürürlüğe girdi.

Kamuoyunda “Poşet Kanunu” olarak adlandırılan kanunla ilgili olarak esnaf ve sanatkarlarımızı yakından ilgilendiren düzenlemeler hayatımıza girmiş oldu. Bu kapsamda Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar doğrultusunda ülke genelinde başlayan uygulamanın ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak bahse konu Usul ve Esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacı hasıl olduğu belirtilerek, 9/1/2019 tarihli ve 66745475-145.076267 sayılı Olur ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulmuştur.
Yeni düzenleme ile; Eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olanı 200x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler ücretsiz olarak verilecektir. Plastik poşetlerin ücretli olarak satışı faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlar da dahil olmak üzere istisnasız tüm satış noktalarında (tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, gıda vb.) 1/1/2019 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir. Çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan plastik poşetler, eczanelerde ilaç satışı dışında, satış noktalarında ise açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak dışında kullanıcıya veya tüketiciye ücretli veya ücretsiz olarak sağlanamayacaktır.

Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılacaktır. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları poşetin tek yüzeyinin (sap hariç) alanının yüzde yirmisini geçemeyecektir. Ücrete tabi plastik poşetlerin çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır. Bu şartları sağlayan plastik poşetler en geç 31/03/2019 tarihinden itibaren satışa sunulacaktır. Bu tarihten itibaren diğer poşetlerin satışına izin verilmeyecektir. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) satışına izin verilmeyecektir. Satış noktaları, plastik poşete ikame olarak kağıt ve/veya bez ile file ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanını promosyon veya kampanyalar dahilinde kullanıcıya veya tüketiciye sağlayacaktır.

Satış noktaları; plastik poşet talep etmeyen kullanıcı/tüketicilere talepleri dışında plastik poşet satamayacak, tüketici veya kullanıcının kendisine ait taşıma ekipmanı ile alışveriş yapmasına engel olacak herhangi bir faaliyette bulunamayacaktır. Satış noktaları tarafından yapılacak beyanlarda; temin edilen firma bilgisi (yurt içi ve yurtdışı), temin edilen plastik poşetin maliyeti, satılan plastik poşet adedi ve birim fiyatı yer alacaktır. Barkod okuyucu sistemi bulunmayan satış noktalarında, satış belgelerinde plastik poşet kalemi ve adedi gösterilmek amacıyla yazar kasalarda gerekli düzenleme yapılacaktır. Satış noktaları, satılan plastik poşetlere ilişkin, adet ve fiyat bilgisini satış belgelerinde gösterebilmek için gerekli altyapı çalışmalarını 31/03/2019 tarihine kadar tamamlayacaktır.
Bu kapsamda, plastik poşet üretici/ithalatçıları ile satış noktalarının söz konusu Usul ve Esaslarda yer alan hükümler doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Plastik poşetler mesafeli satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek, ücretsiz satışına imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecektir.

Yasal düzenlemeye uymayan işyerleri için bildirim ve beyan yükümlüğünü yerine getirmeyen işyerlerine 6.000 TL, Geri Kazanım Bedelini ödemediği tespit edilen işletmelere geri kazanım katılım payı tutarının %20 fazlası, plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilen satış noktalarına kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 TL idari para cezası uygulanacaktır.
Esnaf ve Sanatkarlarımızın mağduriyet yaşamaması için yasal düzenlemeye uymaları önemle rica olunur.”Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1261 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.124 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu