23 Ocak 2019, 13:39 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Sanat ve Kültür Desteği

Sanat ve Kültür Desteği

Ülke sanatına ve kültürüne önemli katkılar sağlayan yerel yönetimlerin...


Ülke sanatına ve kültürüne önemli katkılar sağlayan yerel yönetimlerin yayın ve faaliyetlerinin, ilgilileri ile buluşturulmasının önemli olduğuna inanıyorum.  Bunun farkına varan yerel yönetimler, sanat ve kültür ilişkisinin kurulduğu modelleri her geçen gün daha çok benimsiyor. Yerel yönetimlerin yayıncılığa, kültür, sanat, edebiyat etkinliklerine verdiği önem ve bu yöndeki çalışmaları gün geçtikçe artmaktadır.

Neredeyse her belediye; yerel değerlerine, yemeklerine, bitkilerine ve tarihi değerlerine ilişkin bilgileri, görsel ve yazılı olarak araştırmacılara ve meraklılarına karşılıksız sunuyor. Yine yerel yönetimlerin; fuarlar, festivalleler gibi yapılacak etkinliklerle, farklı sektörler ile iletişimini geliştirmek ve işbirliği yapabilecekleri zemini güçlendirmek için önemli bir imkân sağlar.  Kültürel değerleri yaşatmak, geliştirmek, yaymak, tanıtmak, değerlendirmek ve benimsetmek amacıyla  düzenlenen her türlü etkinlik o yörenin maddi ve manevi açıdan güçlenmesini sağlamıştır.

Özellikle turizm faaliyetinden pay almak isteyen yerel yönetimler ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtım çalışmalarına ağırlık veriyor. Turizm ulaştığı ekonomik, sosyal, politik ve kültürel boyutlar ve yarattığı etkiler nedeniyle günümüzün en önemli sektörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Turistik ürün ve hizmet çeşitliliği ne kadar fazla olursa turist çekebilme kapasitesi de o kadar artıyor.

Şereflikoçhisar’ın kalkınması için bir yol haritası niteliğinde; soyut ve somut kültürel varlıklarımız kayıt altına alınmalıdır. Bu çalışmalar, gelecekte çok önemli ocaktır. Yapılan ve yapılacak kültürel çalışmalar birer zenginlik ve yöremiz için de birer iftihar vesilesi olacağı kesindir.

Kültürel Ve Doğal Varlıklarımızın Korunması

Kültür ve doğa varlıklarının zenginliği açısından özel bir yere sahip olan ülkemizde, bu değerlerin niteliklerini, sorun ve olanaklarını bilmek ve bunların kültürel kimliğimizin ayrılmaz bir parçası olarak korunmasını sağlamak her bireyin sorumluluğudur.

Kültürel ve doğal varlıklarımızın korunması gönüllü olarak herkesin, her kurum ve kuruluşun, her meslek grubunun rol aldığı bir kamu bilincinin yaratılmasıyla mümkün olacaktır.

Yaşadığın şehri sevmek
Dostoyevski 1867’de İsviçre’deyken, Cenevrelilerin şehirlerini çok sevmelerini hiç anlam veremez. Hatta ‘’En basit şeylere, hatta sokaktaki direklere bile çok güzel ve şahane şeylermiş gibi bakıyorlar “ diye öfkelenir.

Batı’ya öfkeli Dostoyevski yazdığı bir mektupta, ‘’Cenevreliler basit bir adres tarifi yaparken bile “O şahane ve çok zarif bronz çeşmeyi geçtikten sonra,” diyerek içinde yaşadıkları tarihsel çevreyi gururlandırırlar.’’ demektedir.

Oysa bir benzeri durumda İstanbullu ya da başka bir şehirde yaşayan kişi büyük olasılıkla “Şu kör çeşmeden dön, yangın yeri boyunca sokaktan yürü” derdi.

İstanbul yazarlarından, Ahmet Rasim’in Bedia ve Güzel Eleni adlı hikâyesinden alınabilinir. “İbrahim Paşa Hamamı’nı geçin. Biraz daha ilerleyin. Sağ tarafınızda sokak başındaki yıkıntıya (hamam) bakan köhne bir ev görürsünüz.”

Aradaki farkı anlamışsınızdır umarım!


  24 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1117 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Musa DEMİREL
Değerli kardeşim güzel bir konuya değinmişsin...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Yaşadığımız Şehir ve Biz Yaşadığımız Şehir ve Biz
Yazdığım yazılarda amacım; hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu rencide etmek değildir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para