16 Ocak 2019, 14:08 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Önermek benden, kulak tıkamak sizden olsun!

Önermek benden, kulak tıkamak sizden olsun!

Bir yörenin kalkınması, gelişmesi sadece ekonomi ile olmaz...Önermek Benden, Kulak Tıkamak Sizden Olsun!

Bir yörenin kalkınması, gelişmesi sadece ekonomi ile olmaz. İşin sosyal ve kültürel boyutu da var. Kalkınmada sosyal ve kültürel boyut ihmale gelmez. Milli ve manevi değerlerin canlı tutulmasına yönelik sosyal ve kültürel içerikli çalışmalar bu açıdan önemlidir.

Tarihsel olarak; ‘’toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü’’  bizim sosyal ve kültürel özelliklerimizi ortaya koyar ve hayatımızın içerisinde bizi biz eder.

Şereflikoçhisar yöresinin sosyoekonomik ve kültürel gelişiminin hızlandırılmasına yönelik olarak ilçede yöresel ve kültürel değerleri yansıtan ürünlere yönelik yapılabilirlik durumunun tespitinin önemi, açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle el sanatları, üretildikleri döneme ve olaylara tanıklık ederler. Yöresel el sanatlarının tarihi sosyal, kültürel ve ekonomik katkısı bir yöreye çok fazladır. Kişiyi ve toplumu maddi ve manevi açıdan eğiterek sosyal kalkınmaya da katkıda bulunmaktadır.

Şereflikoçhisar yöresine özgü zengin el sanatlarıyla yaşamını sürdürmüş ve günümüze kadar bu güzel el sanatlarının örneklerinin taşınmış ama günümüzde el sanatları ile uğraşanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek bir duruma gelmiştir. Örneğin Şereflikoçhisar’a özgü kırmızı ve boz topraktan yapılan ‘’tuzlu testi’’ olarak ün yapmış testi atölye kalmamıştır.  Yine yorgan, yastık, yün çorap, dantel, nakış, iğne oyası gibi genç kızların ve kadınların  yaptığı kısa bir zamana kadar günlük hayatta da yoğun olarak kullanılan el işlerinin günümüzde teknolojiye yenilmesi ve kaybolmaya yüz tutması gibi.

Mevcut durumun doğru tespiti için, Şereflikoçhisar’da yöresel ürün üretimi faaliyetlerini gerçekleştiren kişi ya da kuruluşlar tespit edilmelidir. Çıkış noktası, yöremize özgün değeri olan en önemli ürünü tuz ve Tuz Gölü olmalıdır.

Tuz ve Tuz Gölü’nün tamamlayıcı unsuru olarak; zengin bir mutfak çeşitliliğine sahip Şereflikoçhisar’ın, tahinli pidesi, katmeri gibi yöresel lezzetlerin yanı sıra dantel işçiliği bölgenin el sanatları ve yöresel ürünlerin tanıtımının ve pazarlamasının yapılacağı alanlar oluşturulmalıdır.

Doğa turizmi imkânları da taşıyan Şereflikoçhisar turizm sektörünü destekleyecek olan hediyelik eşya ve yöresel ürünler alanında oldukça yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen var olan potansiyelini yeterince değerlendirememektedir. Bu konuda da en büyük kaynağımız, Tuz Gölü ve tuz’dur. Hediyelik eşya olarak yapılışı itibari ile tuzdan yapılan şekillerin pazarlanması açısından ulusal ve ulular arası düzeyde ilgi uyandıracağını düşünüyorum.

İşin sosyal ve kültürel boyutunu aşama aşama, kolaydan zora doğru ve eldeki imkânları en verimli şekilde kullanmaya başladığımız andan itibaren ekonomik olarak da hamleler birbirini takip edecektir. Ama, belli bir plan ve program çerçevesinde kararlı bir şekilde uygulanırsa elbette.

Sözün özü kısmına geldik. Tarih boyunca toplumun kültür konusunda aydınlatılması ve bilimsel, teknolojik ve kültürel bilgilerle donatılması her zaman olumlu sonuç vermiştir.


     17 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3096 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri