09 Ocak 2019, 13:54 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Poşet Paralı Olunca

Poşet Paralı Olunca

Yeni yıla girmemizle birlikte bir numaralı gündemimiz  1 Ocak’tan itibaren hayatımıza giren...Yeni yıla girmemizle birlikte bir numaralı gündemimiz  1 Ocak’tan itibaren hayatımıza giren ‘Poşet Kanunu’ oldu.

Amacı pek güzel ‘Aşırı  ve bilinçsiz poşet tüketimini önlemek’ fakat bu zamanda ekmek parasını zor denkleştiren vatandaş poşeti mi bilinçli tüketir- kendini mi bilinçli tüketir- neler olur bilinmez(!)

***

Yeni yılın ilk günü. Öğle üzeri ekmek almaya giden kuzenim dönüşünde elinde ekmekler ve bilumum poğaça paketleriyle kapıda şaşkın şaşkın dikiliyor.

‘Aaa ne oldu biliyor musunuz? Benden bunları koyacağım poşetler için 75 kuruş istediler! Bende vermedim- ne vericem- böyle de geldim valla!’ dedi.

Dünyadan bi haber tonton teyzem “O nasıl işmiş” diye çıkıştı. Kuş kadar kalan emekli maaşıyla kıt kanaat geçinirken birde poşete para vereceğini duyunca söylendi durdu.
Yani zamanında marketlerden; Allah ne verdiyse kapılan poşetlerin artık paralı olduğunu duyan vatandaşlar olarak bizler şoklardayız!

Annem ile teyzem de sıkı sıkı tembihlediler. Madem paralı aman dikkatli kullanalım!

***

Aslına bakılırsa bu güzel bir uygulama. Dağlarımızı-  denizlerimizi- dört bir yanımızı plastik poşetler sardı!

Nereye baksanız onlar her yeri istila etmiş durumdalar ama vatandaş olarak kafamızda deli sorular var!

‘Geri Kazanım Katılım Payı’ olarak yeni çevreci projelere ayrılacağı söylenen plastik poşetten elde edilecek gelir, gerçekten geri kazanım sisteminin iyileştirilmesine harcanabilecek mi?
Bu poşetin maliyeti ne kadar da bu paraya satılıyor?

Madem çevreye o kadar zararlı neden hepten kaldırılmıyor?

Vatandaşa  kendi verdiği parayla mağazanın ayaklı reklamı mı yaptırılıyor? (Poşet parayla satılacaksa üstünde reklamı olmayan  logosuz poşet satsınlar)

Her ne kadar bilinçsiz tüketimi önlemek amacıyla poşetin parayla satıldığı söylense de Devletimiz için yeni bir gelir kalemi olduğunun farkındayız. 25 kuruşluk poşetin 10 kuruşu işletmeye, 15 kuruşu da hazineyeee...

***

Poşet yasasının AB uyum yasası çerçevesinde çıktığını söyleyen Tüketici Birliği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu; bakın ne doğru şeyler söylemiş:

“Avrupalıların her yaptığını doğru olarak kabul edemeyiz. Bizim ülkemizin ekonomik imkanları, kişi başına düşen milli gelirimiz ortada. Parayla satmak yerine önce insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Çevreyi kirleten poşet değil insandır.”

Ayrıca;
Tüketici Kanunu’na göre mağazadan satın alınan bir ürünün kusurlu olduğunda iade hakkı olduğu gibi alınan poşetinde delinmesi halinde tüketicinin mağazadan yeni poşet talep etme hakkı varmış haberiniz olsun!

***  

Geçen gün bir teyzem ilçemizdeki bir tuhafiyeciden alışveriş yapmış, tuhafiyeci poşet parası kesmiş, küçücük poşete para kesti diye teyzemin pek zoruna gitmiş!

Geçen gün kızım malum marketlerden birinden alışveriş yapmış! Bir poşet alan kızımın fişinde eve geldiğinde gördük ki iki poşet parası kesilmiş, kızımın pek zoruna gitti!
Geçen günde ben alışveriş yaptım, bir tane poşet satın aldım, aldıklarımın ağırlığından poşetim delindi bu da benim pek zoruma gitti!

(Poşeti parayla satan esnafa da kızmayalım! Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış kısmının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecekmiş!)

***

Poşet paralı olunca eskilere gittim çocukluğum geldi aklıma şunları hatırladım:
Pazara giderken pazar çantaları ile gidilirdi. Pazarcı aldığın meyveyi sebzeyi tartıp, getirdiğin pazar çantasının içine boşaltırdı.

Bakkala gittiğinde bakkal, aldığın yumurtayı kesekağıdına yerleştirirdi.

Alışveriş fileleri vardı. Annem bir tanesini epey bir zaman saklamıştı. (Filelere dönüş başlasıın!)

Poşetin paralı olması sosyal medyada da tiye alınıyor. Marketlere el arabaları ile gidenleri mi ararsınız- eşek le girenleri mi- delinmiş plastik poşetleri  iğne-iplik dikenlerimi...

Yani bu konu daha çook su götürür...   10 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2991 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri