09 Ocak 2019, 13:50 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’da Eskinin Şehir Hamamı

Şereflikoçhisar’da Eskinin Şehir Hamamı

Tarihin çok eskilerinden itibaren devam eden hamamlar, ecdadın...


    Tarihin çok eskilerinden itibaren devam eden hamamlar, ecdadın, vücud temizliğine olan hassasiyetinin yapılaşmış eseri olarak da pek çok beldemizde olduğu gibi ilçemizde de vardır.


    Eskilerden hemen pek çoğumuzun gittiği Şehir Hamamı, aynı zamanda maddî ve manevî kirlerin atılarak rahatladığımız bir mekândır.

    Bu nevi işyerlerindeki esnaflar, diğer esnaflar ile doğrudan olmakla beraber dolaylı da yardımlaşma içerisindedirler.

    Esnaf esnafa fayda verir, çevre sağlar, güven ve huzur verir ve arka çıkar. Eskiden bu vaziyet daha da canlı yaşanırdı. Kapısının önüne sandalyesini çekerek, komşusuna bir göz işaretiyle yakındaki acil bir işine giden esnaflarımızın arasındaki o samimî irtibat ve yardımlaşma, gerçekten hürmet ve hasretle anılacak vakıalarımızdır. Şimdilerde yok mu? Elbette vardır. Ama eskisinin kalitesinde mi? Varın onu siz hesaplayın.         

    Bahsettiğimiz Şehir Hamamı, Şereflikoçhisar Belediyesine ait idi. Belediye eski başkanlarında merhum Şükrü Kale’nin yaptığı hizmetleri arasındadır.

    1970’li yıllarda Malatyalı Ahmet işletirdi. Hanımlar gününde ise hanımı ve gelini işletirdi.

    Hamamın ilk girişi sonrasında içerideki sıcak havanın kaybolmaması için iç içe kapılar vardır. Aynı iç içe kapılar yıkanma bölümüne girilen kısımda da vardır. Bu kapılar ağaç kapılardır.

    Soyunma, yıkanma ve ısıtma bölümlerinden oluşan hamamın ortada göbek taşı, duvarlara dayalı yıkanılacak küçük küçük odalar var. Yıkanma odalarının girişi peştamal veya benzeri şey asılarak kapatılır. Ortadaki göbek taşı birkaç kişinin yatacağı büyüklüktedir.     Yıkanma odalarında ya da herkese açık olan kurnalara akan sıcak soğuk suların çeşmeleri klasik model olup, sıcaklığa ve açma-kapamaya dayanıklı olup genelde pirinçten mamuldür. Su kapları yemek tabağını andıran orta büyüklükteki taslardan olup bazıları ince zincirlerle bağlıdır. Ayakların kaymaması için takunya kullanılır.

    Hamamın alt tarafındaki yol, Kaymakamın evine, üst tarafındaki yol ise eskinin sebze pazarının üst taraf girişine gider. Bu yolda sağlı sollu sıralı dükkânlar vardır.

    Hamamın sırt tarafında çok daha öncesinden cezaevi, daha sonrasında ise belediyenin eski binasını hatırlıyoruz. Altında sıra hâlinde dükkânlar vardı ki bunlar biraz yüksek kaldırımlı idi.
Çatal Çeşme, Koçhisar’ın pek çok yerinde var idi ki biri de hamamdan çıkıldığında sola dönülen sokağın başında idi. Çatal Çeşme’nin hikâyesi biraz uzuncadır ve bilenlere malûmdur.     

    Çatal Çeşmenin arkasındaki dar sokağın öbür ucu Kör Kâmil’in dükkânına çıkar. Bu dar sokakta da sanki otel gibi bir yerin girişi vardı.

    Dar sokağın başında Terzi Hayrettin’in ve sırasıyla Berber Ali, Terzi Celal, Marangoz Ahmet, Marangoz Tacettin ve köşeye doğru Demirci Dursun Ustanın dükkânı var.
Hamamdan çıkınca sağa dönüldüğünde Kaymakamın evine doğru giden yol vardır. Hamamın sırasında rahmetli Kalaycı Yaşar gibi kalaycıların ve rahmetli Sami İnevi’nin sıra dükkânları vardı.

    Bektaş’ın kahvesi genelde işçilerin geldiği bir kahvedir ama belki de en kalabalık kahve burasıdır. Karşısında bir kahve daha var idi. Hatırladığım kadarıyla kış geceleri burada topluca tombala oynanırdı.

    Bu iki kahvenin önünden geçen yol Dr. Kamuran Ayanlar’ın evinin önünden geçen yoldur ki Mandıroğlu İşhanı’na kadar gider.


  10 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1259 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ALPER ATILGAN
Mehmet abi bu anılar çok güzel ama atladığın bir şey var galiba hamamın arka tarafı park idive parktaki havuzlarda balıklarda vardı onun hemen üzerined şimdiki koçaş işhanın olduğu yerde ATATTÜRK heykeli vardı saygılarımla.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü
Dondurmacı Mahir Dondurmacı Mahir
Nice insanlar var ki görünen ve bilinen yönlerinden çok daha farklı olarak...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu