02 Ocak 2019, 16:24 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

OSB 2020’de Faaliyete Geçecek

OSB 2020’de Faaliyete Geçecek

OSB 2020’de Faaliyete Geçecek...
OSB 2020’de Faaliyete Geçecek
Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili işadamlarıyla toplantı yapıldı

İlçemiz ekonomisi açısından çok önemli olan ve bugünlerde altyapı çalışmasına başlanılan Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili; OSB Müteşebbis Heyeti, işadamlarıyla birlikte değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yaptı.

OSB hakkında A’dan Z’ye her konunun konuşulduğu toplantının sonunda da işadamları, OSB Müteşebbis heyetine sorularını yöneltti.

Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığında yapılan toplantının en önemli konuları ise; “OSB’nin altyapısının 2019 yılının sonuna kadar bitirileceği, 2020 yılında da OSB’nin tam olarak faaliyete geçeceği, Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapılan harcamaların tamamının metre kareye bölünerek fiyatı bulunduğu, emsallerine bakıldığı zaman Ankara örneklerinde, bunun metre kare fiyatları, yapılacak olan altyapı hizmetlerine göre 40 lirayla, 120 TL arasında değiştiği,
Ve; OSB için şuan 48 ön talebin olduğu ve nihayi hedefin de, en az 1000-1500 istihdam sağlamak olduğu belirtilirken,
1 milyon lira ve üzeri yatırım yapıldığında ve 10 kişi ve daha fazla kişi çalıştıran vatandaşların, elektrik projesi için %80’nini ödemeyeceği, sadece metre kareye %20’sinin yansıyacağı” ifade edildi.

DOZERLERİ İNDİRDİK, BAŞLADIK
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı da ilk olarak katılımcılara, slayt gösterisiyle OSB hakkında bilgi verildi.

Daha sonra OSB Başkanı Kaymakam Sedat Yıldırım, bilgi verdi. Yıldırım şunları söyledi:
“İlçe Kaymakamlığı olarak daha önce yaptığımız İlçenin kalkınmasıyla alakalı toplantının ikincisini, bugün Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi gündemiyle hep beraber burada icra edeceğiz.
Organize Sanayi Bölgelerinin çok değişik amaçları var. Sanayi Tesislerini bir yere toplamak, kaynak israfını önlemek, çarpık kentleşmeyi önlemek gibi avantajları var. Türkiye’de de yaklaşık 350 civarında Organize Sanayi Bölgesi var. Ankara’da 13 Organize Sanayi Bölgesi var. 7 tanesi de bizim içinde bulunduğumuz yapım aşamasında, bizimkiyle beraber diğer 7 Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımı da tamamlandığında Ankara’da da 20 tane Organize Sanayi Bölgesi olacak.
Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi, 2001 yılında başlamış, kurulmuş. Bugünlere kadar gelinmiş. Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığını pay sahibi yaparak, Belediye Başkanlığını ve Ticaret Odası’nı da biraz daha aktif çalıştırarak bir ekip kuruluyla 1,5 yıl içerisinde çok ciddi mesafe aldık ve 2018 yılı sonunda ihale aşamasına geleceğiz diye söz vermiştik, hatta Ağustos Ayı gibi planlamıştık ama malum seçimlerden dolayı biraz gecikti. Artık bugün itibariyle dozerleri indirdik başladık."

ARSA BEDELLERİNİ CİDDİ ANLAMDA AŞAĞIYA ÇEKTİK, METRE KARE BAŞINA 40-120 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR!
Arsa bedellerini ciddi anlamda aşağıya çektiklerini belirten Kaymakam Yıldırım; “Neden bugüne kadar OSB olmadığından ziyade önümüze bakıp daha hızlı bir şekilde nasıl OSB’yi faaliyete geçiririz? Bundan sonra hep beraber sizlerle bunları konuşacağız.

Sosyal alanlarla ilgili ya da diğer konularla ilgili önerileriniz varsa, özellikle sosyal alanlarla ilgili projeleri değiştirebiliriz, diğer projelerimiz onaylandı.
Onun için hem Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Şereflikoçhisar halkına, yetkililerine, yatırımcılarına bilgi verelim, düşünceleriniz, talepleriniz, önerileriniz varsa onları alalım diye bu toplantıyı tertip ettik.
Organize Sanayi Bölgesi, bir atölye değil, bir site değil. Dolaysıyla bunun cüzide olsa bir arsa bedeli var. Arsa bedellerini ciddi anlamda aşağıya çektik. Bunun bina yapımı, alt yapıya katılımı, teşviklerden faydalanmak içinde bazı şartlar var.
En az 10 ve daha üzeri istihdam sağlayacak, belki teşviklerden faydalanabilmek için en az 1 milyon ve üzeri yatırım yapması kaydı ve şartıyla Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımcılarımızı tercih edeceğiz.
Organize Sanayi Bölgelerini, çok ortaklı bir şirket ya da kooperatif gibi düşünmemiz lazım. Bir arsa bedeli var. Üzerine bir bina yapacağız, onun bedeli var. Alt yapı bedeli var. Sonra metre kare başına üyelerine, bu maliyetin tamamı parsele göre metre kare başına dağıtılıyor.
Yani; Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapılan harcamaların tamamının metre kareye bölünerek fiyatı bulunuyor. Emsallerine baktığımız zamanda  Ankara örneklerinde, bunun metre kare fiyatları 40 lirayla, 120 TL arasında değişiyor, tabi yapılacak olan altyapı hizmetlerine göre.”dedi.

OSB’MİZİN MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK OLACAK
Amaçlarının maliyeti, 20-25-30 TL gibi bir fiyatta tutmak olduğunu böylece diğer OSB’lerle kıyaslandığında, OSB’mizin metre kare maliyetlerinin çok düşük olacağını ifade eden Kaymakam Sedat Yıldırım; “Bu rakamlar, bu ekonomik şartlarda yatırımcılara çok cazip gelmeyebilir. Çünkü burası kalkınmada Aksaray eşdeğer ölçekli değil. Biz arkadaşlarımızla beraber bunları da düşünerek bu maliyetleri nasıl milimize ederiz? Onun yollarını aradık.
Büyükşehir Belediyesi’nin ve Belediyemizin imzaladığı protokole istinaden, bu arsa bedellerine yansıyacak maliyetin yol kısmını (yani stabilize yolundan, asfaltlanmasından, parke taş yapımına kadar) olan bedeli bilahare yaptırmak kaydıyla maliyeti bir kademe düşürdük.
 Başkentgazla konuştuk. Başkentgaz da, hem Organize Sanayi Bölgesine kadar hattı hem de OSB’nin içerisindeki hattı da bedelsiz yapacak. Onu da düşürdük.
Telekomu da Telekoma yaptırıyoruz. Ona da bir bedel ödemiyoruz. Bunlar hep arsa bedellerinden düşüyor.
ASKİ ile bir görüşmemiz olacak. Genel Müdürle görüşeceğim. Siyasilerimizin de desteği ile. Eğer yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyonu da ASKİ’ye yaptırır isek ki büyük ihtimal yaptıracağız. O bedeli de altyapı yatırım maliyetinden düşeceğiz.
Sonra sosyal tesisler, sizlerin talepleri ile metre karelerini değiştirebiliriz. Sosyal tesisleri de ve idare binamızı da, talepli çıkması durumunda, çıkmasa da bir şekilde zorlayacağız, rica edeceğiz, gerekirse dükkanları onları vererek, idari binayı yaptırarak yine maliyeti bir kademe aşağıya düşüreceğiz.  
Sosyal tesisleri bu şekilde inşa ettiğimizde, temennimizde o ki, 20-25-30 TL gibi bir bantla fiyatı tutacağız arkadaşlar. Amacımız o. Ciddide bir sanırım diğer OSB’lerle kıyaslandığında metre kare maliyetleri çok düşük bir OSB’miz olacak.”şeklinde konuştu.

OSB 2020  YILINDA TAM OLARAK FAALİYETE GEÇECEK
Hedeflerinin 2020 yılına kadar OSB’yi faaliyete geçirmek olduğunu belirten Kaymakam Sedat Yıldırım; “Ön talep formlarını, internet sitemizde var. Bu ön talepleri Ocak Ayının ortalarına kadar toplayıp, arkadaşlarımızla beraber, yapılacak olan yatırımın ne kadar istihdam sağlayacak? Ona göre bir planlama yapacağız. 56 parselimiz var, ciddi anlamda da bir talep geliyor. Bunlarda yatırıma dönüşürse kısa bir sürede burayı faal hale getireceğiz.
Hedefimiz; 2019 sonu, 2020 yılının ortasına kadar OSB’mizi tam anlamıyla faaliyete geçirmek. 48 ön talep var. Nihayi hedefimizde, en az 1000-1500 istihdam sağlamaktır.

SORU CEVAP BÖLÜMÜ
Kaymakam Sedat Yıldırım konuşmasını bitirdikten sonra soru cevap bölümüne geçildi.
Toplantıda sorulan bazı sorular ise şöyle idi;

CHP İlçe Başkanı Mahmut Celal Ünsal; “Bu OSB’de yatırım yapmak isteyen arkadaşların bir alt sınır istihdam şartı varmı? Birde Yatırım yapmak isteyen arkadaşlarımız birtakım teşviklerden mutlaka yararlanmak isteyecekler. Bu bölgesel anlamda bir teşvik midir? Yoksa sektörel anlamda bir teşvik midir?
Recep Gürses; “Tahsis şartları biraz ayrıntısı nedir? Bir de GES projesi ile ilgili bir gelişme var mı?
Başka bir işadamı hemşehrimiz; “Yatırım maliyeti 1 milyon civarı demiştiniz. Yeri aldıktan sonra kaç yıl içinde yatırım yapılması zorunda?
Müteşebbis Heyeti ise bu sorulara cevap olarak; Arsa ön tahsis işlemlerini tamamladıktan sonra bir yıl içerisinde Organize Sanayi Bölgesi’nden ruhsat almanız gerekiyor. Ruhsatınızı aldıktan sonra 2 yıl içerisinde de inşaatınızı tamamlayıp faaliyete geçmeniz gerekiyor. Daha sonra da tapunuzu alabilirsiniz.”dedi.

ALT YAPI 2019 YILININ SONUNA KADAR BİTİRECEĞİZ
OSB’nin altyapısının 2019 yılının sonuna kadar bitirileceğini belirten Kaymakam Yıldırım; “ Projeler hazır. Şubat Ayı sonuna doğru ön tahsis işlemlerini sağlayalımki, projelerinizi hazırlamak 2 ay sürdüğünü düşünürsek, bir taraftan biz yatırımcıların oraya gelecek inşaatını yapacak şekilde, yollar açılacak, altyapı kanalizasyon, Telekom ekipler girecek. Daha sonra biz stabilize şeklinde muhtemelen biz bunu yılsonuna kadar bitireceğiz. Bitirmemizde gerekiyor. Planlamamız o yönde. Yatırımcıda o arada Şubatta yer tahsisi aldığını düşündüğümüzde Nisan Ayında da projelerini tamamlarsa, Mayıs Ayında inşaat işine girebilirsiniz.
Biz Mayıs Ayına kadar, sizin inşaat alanına gireceğiniz şekilde altyapıyı hazırlayacağız. Siz bir tarafta yatırımcılar inşaatı yaparken bir taraftan altyapıları biz devam edeceğiz ve yılsonuna kadar bitireceğiz.”şeklinde konuştu.

ELEKTRİK PROJESİNDE SIKINTI VAR
Kaymakam Sedat Yıldırım elektrik projesi ile ilgili sıkıntının olduğunu da söyleyerek; “Çekeceğimiz gücü kaldıracak yakında hat yok. Elektrik projesi ile ilgili ödeneği de, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından kredi alacağız. Elektrikle ilgili maliyetini de yatırımcıya yansıması lazım. Kredinin geri ödemesini yansıtacak mısınız yatırımcıya? diye sorarsanız.
1 milyon lira ve üzeri yatırım ve 10 kişi ve daha fazla kişi çalıştıran vatandaşlardan elektrik projesi için sanırım 3 milyon civarında. Bunun da %80’nini ödemeyecek. Yani elektriğe 5 milyon lira para harcıyorsak, 5 milyon liranın %80’nini bu yatırımı yapan vatandaşımıza yansıtmayacağız. Metre kareye %20’si yansıyacak”dedi.

LEVENT KOÇAK;
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak da yaptığı konuşmasında; “Ticaret Odası olarak biz de Organize Sanayimizdeki heyetimizin, girişimci arkadaşlarımızın ve firmalarımızın teşviklerle ilgili hususlarda A’dan Z’ye ilgilenmek üzere bir birim oluşturacağız. KOSGEB, KOBİ işlemleri, makine teçhizat, iş gücü ve bunlarla ilgili bütün teşhislerin hazırlığını yapıp Organize Sanayimizdeki işletmelerde kullanılmak üzere teşviklerin bizzat takipçisi olacağız. Tabi bu bizim için bir Milat oluyor. Bundan da çok gururluyuz. Organize Sanayimizin bu aşamasına kadar gelmesi bizi mutlu ediyor. Çokta yoğun bir talep söz konusu. Eğer bu şekilde gidersek biz bir ikincisini kurmak için girişimde bulunmamız gerekecek.”dedi.

OKUL, SAĞLIK OCAĞA VE HOTEL YAPMAK İSTEYENLERE SESLENİLDİ
Toplantıda katılımcıların ısrarlarını dayanamayarak  15 Ocak’ta özel teşviklerin OSB’nin sitesinde görüleceğini belirten ve özellikle OSB’de Okul, sağlık ocağı ve hotel yapmak isteyen yatırımcılara da çağrıda bulunan Yıldırım;
“Okulu yaparak vergiden düşüyorsa, bütçesi, bilançosu buna uygunsa, Sağlık Ocağımız, hotelimiz olacak. Bunlarla ilgili yap-işlet-devret modeliyle yapabilirim diyenler olursa da, öncelik Şereflikoçhisarlı arkadaşlarımızın ama onları da değerlendirelim. O da bir ticari yatırım olur sizler için. Bizler için de OSB’miz içinde en azından metre kare başına maliyetimizi düşürme yönünde. Ciddi bir katkı olur diye düşünüyorum.”dedi.

SİYASİLER GÖREVİNİ YAPSIN
Tekrar söz alan işadamı Recep Gürses, siyasilerin görevini yapması gerektiğini belirterek; “Burada büyük sorumluluk siyasilere düşer. Protokollarde ön sırada oturmayla olmuyor bu işler. Altyapıyla ilgili müteşebbis heyetini kutlayalım, kutluyorum hızlı gitti. Lütfen protokolde oturan genç siyasi arkadaşlarım, görevinin gereğini yapsınlar.”dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan da Gürses’e cevaben; “Başta size, Belediye Başkanıma, Ticaret Odası Başkanıma, Organize Sanayi Bölgesi Müdürüne ve ekibinize teşekkür ediyorum. Bu kadar hızlı sürede çalışmalar gerçekleştirdiğiniz için. Az önce Recep Abim bizlere bir şey söyledi. Lakin şurayı atladı. Altyapıdır, yoldur, ASKİ’nin yapacağı hizmetlerde tabiî ki bizler olmadan olasılığı azalır veya olursa da süresi kısalır. Ama söz konusu Şereflikoçhisar olunca her zaman olduğu gibi siyaseti bir kenara bırakıp, ağzımızı kapatıp oturmayı bilmişizdir. Onun içindirki, süreci yakinen takip ediyoruz. Sürecinde çok net bir şekilde içerisindeyiz. Ama Şereflikoçhisar söz konusu olduğu için ilçemizin geleceğini ön planda tutuyoruz. Bunu da bilmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI FERDA POLAT;
Toplantının sonunda konuşan Belediye Başkanı Ferda Polat da; “2001 yılında başlamış olduğumuz Organize Sanayi Bölgesi, günümüze kadar geldi. Son iki yılda gerçekten muhteşem bir ivme kazandı. Bunun en büyük sebebi de İlçemiz Kaymakamı Sedat Bey’in gayreti ve risk alarak bir takım hizmetleri öne çekmesinden dolayı kısa zamanda bu aşamaya getirdik. İlçem adına ve şahsım adına hepinize teşekkür ediyorum.
Sayın Kaymakamımız bürokratlarla birlikte risk alarak son aşamaya getirdi. Bundan sonra görev İlçce halkımıza, yatırımcılarımıza düşüyor. Belediye olarak ta ben değil, biz anlayışını güderek Organize Sanayinin hızlı bir şekilde ilerlemesi için gerektiği zaman hissemizden dahi vazgeçtik.
5 ve 50 dönüm olmak üzere 56 parselimiz var. Altyapı ve üst yapı kademe kademe ilerliyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Dayanışma içerisinde bir ekibimiz var.
Ben öncelikle Kaymakam Bey’e teşekkür ediyorum. Siz hemşehrilerimizden ellerinizi çabuk tutmanızı rica ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun şimdiden.”dedi.

Başkanın konuşmasından sonra da söz alan Recep Gürses; “Türkiye demokrasiyle yönetiliyor, bürokrasiyle değil. Demekki şuana kadar demokrasi yani siyasi irade gereğini yapmamış, iş bürokrasiye kalmış. Kaymakam Bey’e kalmış. Kaymakam Bey’e teşekkür etmek yerine keşke, siyasilerimize teşekkür etseydik. Onlara zaten edeceğiz ama şuana kadar yapılan iş ve işlemleri basın yayından takip ettiğimiz, fısıltı gazetesinden duyduğumuz kadarıyla Kaymakam Bey’in emeği eseri çok. Fakat bundan sonra bu işi siyasiler üstlensin. Şurada burada bitmeyen işlemleri siyasi irade el koysun, hızlandırsın. Biz size on kere teşekkür edelim.

Ferda Polat; “Burada siyasi konuşmayacağımız için bahsetmedik. Bu toplantıda, her düşünceden arkadaşlarımız var. Tabi siyasilerimizin çok büyük desteği ve katkısı olmuştur. Halada oluyor. Fakat biz burada her ne kadar tarafsız olsak, en azından bir siyasi partinin temsilcisiyiz. Onun için burada bir siyasinin, bir milletvekilinin, bakanın isminin zikredilmesi doğru olmaz. Bütün vekillerimiz ve Bakanlarımız bu konuda destek verdi.”şeklinde konuştu.


   3 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1469 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


DİLEK
osb ilçemizin hangi semtine mahallesine yapılacak şıhkuyusumu sanayii civarımı tuzgölü çevresimi bilgi veren yok
aday adayı
kaymakam beyin sol tarafına bakınca aday adayı iken seçilemeyince ben :):):)
hasan ataklı
Bu OSB konusunu ilgi ile izliyorum. Her yerde onlarca işletme kapanırken yüzlerce binlerce insan işinden olurken, OSB yapıp buraya da yatırımcı çekmek büyük başarı olacaktır. Ülke en derin kriz ortamında iken siz bu söylediklerinizi yapın ticaret odası başkanımız TOBB başkanı, Belediye başkanımız da bakan olur. Hatta üniversitelerde ders olarak ta okutulur.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu