02 Ocak 2019, 14:44 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

51 Yaşındayız!

51 Yaşındayız!

Gelen her yeni yılla birlikte dede mirası gazetemizin de doğum gününü kutluyoruz....


Geçen yıllar ömürden gidiyor. Koskoca bir yılı daha devirdik. 2019’un ilk günlerini yaşıyoruz. Yeni yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış ve mutluluk getirmesini dilerim...


Gelen her yeni yılla birlikte dede mirası gazetemizin de  doğum gününü kutluyoruz. Çengel Gazetesi tam tamına 51 yaşında...

Çengel Gazetesi’nin doğuşu;
Aile büyüklerimizin bize anlattıklarından öğrendiğimiz kadarıyla, 1950 yılından itibaren ilçemizde gazete ve kitap bayiliği yapan dedemiz Muharrem Yücel’e, yakın dostlarının sık sık  “Neden bir gazete de siz çıkarmıyorsunuz?” sorusunu yönelttikleri  ve çıkarılacak bir yerel gazetenin Şereflikoçhisar’ın ve yöre insanının gelişimine büyük katkı sağlayacağını dile getirip dedemi bam telinden vurdukları, bu söz üzerine rahmetli dedemin gazete çıkarma kararı verdiği söyleniyor.

Bize şimdi masal gibi geliyor ancak o zamanlar ulusal gazeteler bile, üç günde bir PTT aracılığı ile geliyormuş! Bir ilçede matbaa kurmak hele de gazete çıkarmak cesaret istermiş, öyle kolay bir iş değilmiş!

1960 yılından itibaren yaygın gazetelerin kendi dağıtım ağlarını kurarak, taşralara kolay ulaşmaya başlaması, gazetelere ilgiyi daha da uyandırmış! Dedem içinde kendinin ve dostlarının hayali olan gazeteyi çıkarma vakti gelmiş!

Küçük yaşta öksüz kalan, okuma yazmayı askerde öğrenen maviş gözlü dedem, kitap bayiliği sayesinde kültüre, sanata ilgi duymuş. Düşündüklerini yazar, yazdıklarını paylaşırmış!  Kerpiç bir evin sobalı odasında hazırlayarak Ankara’da bastırdığı Şereflikoçhisar Çengel Gazetesi’ni, 1968 yılının Ocak ayının ilk haftası hemşehrileriyle buluşturmuş!

O gün bugündür Çengel, elli bir yıllık yayın hayatında toplumun, “Gözü- kulağı- dili” olma ilkesi ile iktidarlara karşı halkın yanında muhalefetlik görevini üstlendi. Birçok iktidar geldi- geçti Çengel’in belirlediği yayın politikası asla değişmedi!

Yerel gazete çıkarmak mı?
Büyük özverilerle kurulan ve bugünlere gelen Çengel, geniş ailemizin hemen her ferdi  ve çalışanları ile türlü türlü zorluklara katlanılarak, maddi ve manevi fedakarlıklarla bugüne kadar geldi! Yerelde gazete çıkarmak; bu işler zor işler!

Ömrünü gazeteye vermiş amcam Mustafa Yücel bunu çok güzel açıklamıştı:

“Yerelde gazetecilik mesleği; ilkeli, tavizsiz yapanlar için adeta Donkişotluktur. Uyaran, eleştiren varsa yolsuzluk, kanunsuzluk, usulsüzlük gibi yasa dışı konuların üzerine giden bir yayın politikasına sahipseniz işiniz zor, düşmanınız pek çoktur.

Bizler amatör bir ruhla profesyonelce gazetecilik yapmanın uğraşını veriyoruz. Yaygın gazeteler ve gazetecilerle birlikte aynı yasalara, eşit sorumluluklara sahip olmamıza karşın, kaynaklardan, imkanlardan yararlanmada üvey evlat muamelesi görüyoruz. Bir bakıma gazeteciğin hamallığını yerel basın olarak bizler yaparken sefasını yaygın basın ve mensupları sürmektedir.

Benzer pek çok olumsuzluklara rağmen gazetecilik zevkli ve saygın bir iş olmasına karşın, gazetelerin ve gazetecilerin çoğunluğunun itibar kaybettiği, gazeteciliğin amaç olmaktan çıkıp araç olduğu ve ticari meta haline geldiği günümüzde, ailemden gazeteyi çıkarmalarını (devam ettirmelerini) istemeyi haksızlık olarak düşünüyorum.”

***

Sağ olsun! gazeteci İsmail Küçükkaya; yerel gazetelerin önemini her daim ekranlardan vurguluyor. Özellikle Anadolu’da çıkan bizim gibi yerel gazetelerin ekonomik bir darboğazdan geçtiğini anlatarak; “Lütfen her gün bir yerel gazete alın ki Anadolu’nun sesi kısılmasın. Sesi çıkmayan ulusal gazetelerin yanında, demokrasinin vazgeçilmezi olan yerel basına, bu zor günlerde büyük ihtiyaç var” diye sesleniyor.

Kağıt fiyatlarının kat ve kat artması sebebiyle yerel basının zor günler geçirdiğini bilen İsmail Küçükkaya; geçtiğimiz haftalarda   “Her gün herkes evine yada dükkanına bir tane yerel gazete alsın!” kampanyası başlatmış, yerel gazetelerin ömürlerinin uzatılması ve haber okunması açısından bu çok önemlidir demişti.  

Sayın İsmail Küçükkaya’ya duyarlılığından dolayı kendi adıma çok teşekkür ediyorum.


  3 Ocak  2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1235 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu