02 Ocak 2019, 14:32 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Konya-Şereflikoçhisar Dekovili

Konya-Şereflikoçhisar Dekovili

Meşrutiyet’in ilânından sonra yapılan tren yolu güzergâhlarından biri de...


Meşrutiyet’in ilânından sonra yapılan tren yolu güzergâhlarından biri de, Fransızların inşa ettiği İzmir-Eskişehir-Ankara tren yolu hattıdır. Ankara’ya tren yolu yapılınca, Konya ahalisi imza toplayıp Babıaliye gönderdi. Mektuplarında; “Konya bölgesi şehir ve kasabalarıyla mahsulât üretiminde diğer bölgelerimizin birkaç misli ürün kaldırmaktadır. Bu tahıllar katır ve deve kervanlarıyla diğer şehirlere gönderilse de, kahir ekseriyet mahsûl, elde kalıp heba olup gitmektedir. Çok çeşitli olarak yetiştirilen bu zahirelerin Osmanlı memleketinde ve ecnebi ülkelerde değerlendirilebilmesi için, Ankara’dan Konya’ya kadar bir tren hattı yapılmasını istiyoruz” dediler.


Fakat daha sonra Almanlar tarafından, Konya topraklarını adeta boydan boya ikiye ayıran İstanbul-Konya-Bağdat tren yolu inşası yapıldı. Konyalıların Konya-Ankara arası tren yolu düşünceleri de rafa kalktı.

Millî Mücadele’de Ankara-Eskişehir tren yolu, Kuvâ-yı Milliye denetiminde idiyse de, Eskişehir-Konya tren yolu hattı Yunanlılar tarafından tahrip edildi. Daha sonra güzergâh Türk denetimine geçince, bozuk yerler tamir edilerek yol tekrar ulaşıma açıldı. Ancak, başkent Ankara olup, Cumhuriyet ilân edilince, tüm bürokratik işlemler ve her türlü alanda Ankara önem kazandığı için, Konya-Ankara dekovil hattı yeniden gündeme geldi.

Aslında Konya 700 km.lik demiryoluyla Eskişehir üzerinden Ankara ile bağlantılıdır. Ama bu ticari ve ulaşım açısından düşünüldüğünde uzun bir mesafedir. Önemli olan bu mesafenin kısaltılmasıdır. Bunun için, Konya-Ankara hattı tren yolu projesi ciddi olarak ele alınır. Bu konuda dönemin Hükümeti; Konya-Sarayönü, Beylikköprü-Ankara güzergâhını projelendirirken, Konyalıların düşüncesi ve istekleri, Konya-Cihanbeyli-Ankara hattıdır. Çünkü Hükümetin projesi 381 km uzunluğunda olup, aynı zamanda elverişsizdir. Sonra Sarayönü mevkii kışın kardan kapanmaktadır. Özellikle Kemrelik Beli, bu kapanmanın en yoğun olduğu yerdir. Halbuki Konyalıların projesine göre çekilecek hat 290 km. olup, Hükümetin düşündüğü hattan 91 km daha kısadır. Ayrıca taşımacılık açısından da daha elverişli olacaktır. Çünkü bu güzergâh hububat taşımacılığında kolaylık arzedeceği gibi, Şereflikoçhisar’ın hem tuz memlehalarına hem de kaliteli linyit kömürü ocaklarına yakındır.

Konya Ovası Sulama Projesi’ni, tren yolu güzergâhının güneyinde gerçekleştiren Alman Anadolu Demiryolları Şirketi, bu sefer benzer projeyi demiryolunun kuzeyinde bulunan, Akşehir-Cihanbeyli-Karapınar-Ereğli plâtoları için düşündü. Çünkü ihtiyacı olan tahıl ve bilhassa Alman tekstil sanayi için pamuğu buradan temin etmeyi plânlıyordu. Bunun için Konya-Cihanbeyli, Konya-Karapınar, Konya-Şereflikoçhisar ve Konya-Ereğli arasına karayolları yapımını gerçekleştirdi. Hattâ bu yolları taşla kapladı. Almanların sonrasından, yaptıkları bu karayolu güzergâhlarının paraleline dekovil hattı döşemeyi planlıyorlardı. İşte Konya-Aksaray dekovil hattı, bu projenin bir parçasıydı. Şayet I. Dünya Savaşı çıkmamış veya geç çıkmış olsaydı bu düşünce hayata geçecek ve , Konya-Şereflikoçhisar ve Konya-Ereğli arasına yer alan bölgelerin her türlü zenginlik kaynakları hem iç piyasada hem de dış piyasa olarak Almanya’da değerlendirilecekti.

1913’den sonra Konya tren yolu hattının kuzeyinde kalan arazilerin sulanarak değerlendirilmesi projesi çerçevesinde Almanların yaptıkları, Konya-Şereflikoçhisar Karayolu güzergâhının paraleline bir de dekovil hattı yapılacaktı. Böylece yörenin hububatının yanı sıra, bölgedeki memlehalardan üretilen milyonlarca ton tuz, Konya merkezine taşınacak, buradan iç ve dış piyasaya sürülecekti. Ancak I. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla bu dekovil hattı da gerçekleşemedi.  

Cumhuriyetin ilk yıllarında, Konya’yı Rusya’ya, Şereflikoçhisar, Aksaray ve Kayseri’den geçecek demiryolu ile bağlama düşüncesi tekrar gündeme geldi. 1926’da Ticaret Bakanı Ali Cenani Bey, çok önemli olan bu proje için bizzat ilgileneceğini belirtti. Hattâ Ticaret Bakanlığı Konya Mıntıkası Ticaret Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, Konya-Aksaray-Şereflikoçhisar Demiryolu’nun ticari ve ekonomik önemini içeren bir rapor istediyse de geçen yıllar içinde sonuçsuz kaldı.

Faydalanılan Kaynak: Ahmet Atala, Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Konya’da Şirketleşme Ve Millî Bankacılık Faaliyetleri, 2010, Konya


   3 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1392 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu