26 Aralık 2018, 14:35 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Gübre Satıcılarına bilgilendirme toplantısı

Gübre Satıcılarına bilgilendirme toplantısı

Gübre Satıcılarına bilgilendirme toplantısı...


EL YAPIMI PATLAYICI KONUSUNDA GÜBRE SATICILARINI UYARAN TOPLANTI YAPILDI

Gübreden yapılan “El Yapımı Patlayıcılarla Mücadele” konusunda toplantı düzenlendi.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen bir programla, İlçemizde faaliyet gösteren gübre bayilerinin sahiplerine yönelik GTS (Gübre Takip Sistemi) ve gübreden yapılan patlayıcılarla mücadele ile ilgili bilgi aktarıldı.

Toplantıya Ankara Vali Yardımcısı Dr.Ayhan Özkan’ın da katılması bekleniyordu ancak yoğunluktan dolayı katılamadığı öğrenildi.

Toplantıda; hem Gübre Takip Sisteminde gübrelerin üzerindeki barkod kodunun mutlaka olması gerektiğine dair bilgiler, hem de Terör Örgütü’nün gübreden El Yapımı Patlayıcıyı nasıl hazırladığına dair bilgiler İl Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü personelleri tarafından slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara anlatıldı.

Sadece Gübre Bayilerinin sahiplerinin katıldığı toplantıda; İşyerlerinde mutlaka kamera sisteminin ve gübrelerin üzerlerinde mutlaka barkod sisteminin olması gerektiği toplantının başından sonuna kadar tekrarlandı.

AÇILIŞ KONUŞMASI
Şereflikoçhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, ilk olarak açılış konuşması yapıldı.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Arslan, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

“İlkini Gölbaşı ilçesinde düzenlemiş olduğumuz toplantının sonuncusunu Evren İlçesinin de katılımıyla Şereflikoçhisar’da gerçekleştirmiş oluyoruz.
Kuşkusuz gübre, bitkisel üretiminin en önemli girdisidir. Bilim alanında daha fazla, daha kaliteli ürün elde edebilmek için iyi bir tohumun seçiminin yanında uygun bir tarımsal mekanizasyon ve etkili bitki sağlığı koruma önlemleriyle birlikte yapılacak gübreleme zaruret haline almıştır.
Diğer tüm girdilerle birlikte değerlendirmede gübrelemenin, verim üzerinde etkisini %55-60 olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bir zamanlar demestasyon şeklinde çiftçileri teşvik etmek amacıyla, çiftçilerimize bedelsiz olarak verdiğimiz gübre, bugün çok büyük rakamlara ulaştı. Ankara İlimizde 175 bin iken, Şereflikoçhisar’da 2017 yılında 13 bin ton kimyevi gübre kullanılmış. Bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu mineral azot. Bu nedenle azotunda en faydalı olduğu nitratlı gübreler. 50-60 bin seviyelerinden düştük, 2017 yılında 10 bin sevilerine kadar geriledi. Ama biz bu gübreyi kullanmak zorundayız. Bizim üreten Türkiye’ye üretime ihtiyacımız var, çiftçilerimize ihtiyacımız var, gübre dağıtıcılarına ihtiyacımız var.
Son zamanlarda 2016 yılında terörün çok zirve yapması nedeniyle Bakanlığımız el yapımı patlayıcılarda ham madde olarak kullanılan gübreye ilişkin birtakım sınırlamalar getirdi. 2017 yılında Bakanlığımızın yayınlamış olduğu piyasaya arz edilen gübrelerin izlenmesine dair tebliğ kapsamında, çok ciddi reform denilebilecek uygulamalar geldi. Dünyada benzeri rastlanmayan. Teknoloji Bakanlığımız kullanmaya başladı. Terörle mücadele sadece gözbebeğimiz olan Mehmetçiğimizin, polisimizin görevi değil, tüm milletçe birlikte mücadele etmemiz gereken bir husus. Belki biraz maddi anlamda kamera sisteminin getirilmesi nedeniyle külfet  yaşanmış olacağız ama buna ne kadar çok ihtiyacımız olduğuna biraz sonra yapılacak olan sunumlarda göreceğiz”dedi.

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ SUNUMU
Gübre Takip Sistemi (GTS) ile ilgili sunumu da Sinan Atasagun yaptı. Atasagun Gübre Takip Sistemininde neler yapılıyor?, Hangi uygulamalar ele alınıyor? Ve 1 Ocak 2018 tarihinde Neler uygulandı? Neler uygulanıyor? gibi konular hakkında bilgi verdi.

GTS’de gübreler satışında mutlaka barkod sisteminden geçildikten sonra satışın yapılması gerektiğini belirten Sinan Atasagun; “Size gelen gübrenin sevk irsaliyesindeki  karekodunu okutarak ya da sistemden giriş yaparak kolay stok kabul yaptığınızda hukuki olarak sorumluluk başlıyor. Çıkış yaparken ister cep telefonundan ister barkod okuyucudan can 26 ise tek tek, diğer gübrelerde toplu barkod okutarak çiftçiye ulaştırıyoruz. Bu satışla ilgili müşteri bilgilendiriliyor. Böylelikle müşteri, gübre almadıysa yetkililerle iletişime geçiyor” dedi.

Sevkiyatın çok anormal seviyerlerde bir hareket olduğunda sistem alarm iletiyor, bu bilgilerde İçişleri Bakanlığı’yla,  Emniyet Genel Müdürlüğü’yle ve Jandarma Genel Müdürlüğü’yle anında paylaşılıyor.

Bilerek veya bilmeyerek bir yanlışın içerisinde olmayın. Bu el yapımında kullanılan ürünler, illa olayın gerçekleştiği yerde tedarik edilecek diye bir kural yok. “Çok güvenilir. Burada terör olmaz. Çok şükür milliyetçiyiz” denen yerden çıkıyor. Tecrübeler var. O nedenle size gelen gübreler üzerinde  barkod etiketinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin, etiket görmediğiniz anda kabul etmeyin ve mutlaka kolluk yetkililerle veya Bakanlıkla hemen iletişime geçin.  Gübre takip sistemi için de cebinizden bir lira çıkmasına gerek yok” dedi.

EL YAPIMI PATLAYICILARLA MÜCADELE SUNUMLARI İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
El Yapımı Patlayıcılarla mücadele ile ilgili olarak ilk olarak Jandarma Kriminal Şube Müdürü Yaşar Dülger söz aldı.

“Gübreyle yapılmış patlayıcılara çok maruz kaldık. Hala da maruz kalmaya devam ediyoruz. Gerekirse can vermeye de hazırız” diyen Yaşar Dülger;  El Yapımı Patlayıcıda gübre neden bu kadar önemli? Tarım ve Orman Bakanlığı, devletimiz neden bu kadar üzerine düşüyor?  gibi konular üzerinde bilgi verdi.

El Yapımı Patlayıcının; Birebir gübreyle hazırlanmış, el yapısı patlayıcı olduğunu belirten Yaşar Dülger, Terör Örgütlerinin patlayıcı maddeyi kullanmasının nedeni anlattı.

“Olay olmadan önce istihbarat kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, gittik aracı yakaladık veya şahsı yakaladık. Baktık gübreyle hazırlanmış bir karışım var. DNA barkod sistemiyle uygulanan amonyum nitratlı gübrelere, biz ordan alacağımız 100 gr veya 200 gr numuneyle, onu hangi bayi sattı, en son kullanıcı kim? Kullanıcı Kime sattı? Bu bilgilere kadar ulaşabileceğiz.
Olduki patlama oldu, olay yerinde sürüntülerle almış olduğumuz ufacık zerrelerle biz yine kim almış? Kime satmış? En son kim kullanmış? Onları tespit edebileceğiz.
Bu şunun için önemli; Terör Örgütlerinin elemanlarının ve terör örgütleri mensuplarının sağda, solda elini kolunu sallayarak gezmesin, yaptıkları yanında kar kalmasın.”diye…

İşte bu Gübre Takip Sistemiyle hazırlamış olduğumuz uzmanlık raporları neticesinde; kim kullanmış? Kim satmış? Alıcısı bu? Ve bu kişide terör örgütüyle irtibatlı dendiği zaman o ülke O terör örgütünü, terör örgütü olarak listeye almak zorunda.
İşte bu bizim için çok önemli. Terör sadece bizim değil, hepimizin sorunu. Tüm dünyanın sorunu. Gerekirse çok fazla paralar harcayacağız, halkımızın malını, canını mutlaka koruyacağız ve korumakla da mükellefiz.

Yaygın olarak terör örgütleri, El Yapısı Patlayıcıları neden kullanır? Sorusunu anlatan Yaşar Dülger; El Yapımı Patlayıcılar ile Amonyum Nitrat, Kalsiyum Amonyum Nitrat, Potasyum Nitrat, Sodyum Nitrat, Üre Nitrat, Amonyum Sülfat, Amonyum Sülfat Nitrat, Üre Amonyum Nitrat ve Nitrik Asit gibi DNA Barkod uygulamasının getirildiğini vurguladı.
Biz Polis ve Jandarma olarak devletimizin tüm kurumlarıyla beraber, teröre karşı bir duvar örüyoruz, sizden de bu duvara, bir taş, bir harç koymanızı bekliyoruz. Sizlerin bir taş, bir harç koymanız bizi daha güçlü edecek, bizim bu mücadeleyi yapmamıza imkan sağlayacak.

Sizlerin bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz. Sattığınız her gübrenin çuvalı değil, 50 gramının bile bizim için çok çok önemli olduğunu, bunun kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde bizlere bomba olarak döneceğini, bunun da sadece Polis ve askerin değil hepimizin sorunu olduğunu, kimlerin neye maruz kalacağının belli olmadığını, şuanda dışarı çıktığımızda arabanın altına ne konulduğunu bilinmediğinden, yani burda olmayacak diye bir kayde yok, her yerde olabilir”diyerek sunumunu bitirdi.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SUNUMU
Yine El Yapımı Patlayıcılarla Mücadele konusuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Komiser Ercan Görgülü de bilgi verdi.

Görgülü; “Bu konunun ne kadar önemli olduğunu sizlere aktarmak istiyorum. İnşallah faydalı oluruz.
EYP ile niçin mücadele ediyoruz? EYP ile aslında arka planda vatan için uğraşıyoruz, dünya ile uğraşıyoruz. Örgüt daha önce silahlı çatışma yapardı, pusu yapardı, bir askeri şehit ederdi. Şimdi tamamen bomba. Hem kendini güvende hissediyor, daha rahat yapıyor. Bir kişiyle belki bir askeri ya da birliği yok edebiliyor. Ama eskiden aynı sayıda mücadele etmesi gerekiyordu. Şimdi işi kolaylaştı. Eskiden aynı sayıda mücadele etmesi gerekiyordu. Şimdi işi dahada kolaylaştı. Onun için EYP’yi kullanıyorlar, en sonda patlayıcı maddeyi temin etmeyi güçlük çektiği için amonyak nitratlı olan gübre kullanmaya başladılar.

PKK GÜBREDEN BOMBA HAZIRLIYOR
PKK Terör Örgütünün gübreyi nasıl bombaya dönüştürdüğüne dair video izleterek anlatan Komiser Ercan Görgülü; “Hakkari kırsalında PKK Terör Örgütü, gübreleri bombaya dönüştürüyorlar. İrmik irmik örüyorlar diyorlar ya işte böyle sürekli çalışıyorlar. Biz de gayret edip, bu devleti bu milletimizle birlik olup destek olacağız. Devlete bir çuval gübre 2-3 milyon bedel oluyor” dedi.

GTS’NİN ÖNEMİ VE TAŞIN ALTINA ELİNİZE KOYUN
Görgülü son olarak; “Gübre Takip Sistemiyle kontrol alınmaya başlandığı yıllarda, 2018 yılının ilk 10 ayında ciddi anlamda bir düşüş var. İnanın katkısı var.
Biz Emniyet veya Jandarma olarak seve seve bir şeyler yapıyoruz. Bir can kurtarma, devlete olan zararı birazcık engelleye biliyorsak bizim için büyük bir başarıdır. Bu taşın altına sizlerin de birazcık el koymanızı bekliyoruz.”şeklinde konuştu.

Bakanlık Koordinatörü Ayhan Güneri de söz alarak; “Bugünkü şartlarda Gübre Takip Sistemi uygulamasının kaldırılması söz konusu değil. İnşallah terör olayları sona erer de bu tür sistemleri uygulamak zorunda kalmayız” şeklinde konuşmasının ardından katılımcıların sorusunu cevapladıktan sonra düzenlenen toplantı sona erdi.

  

    27 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1480 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu