26 Aralık 2018, 14:19 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Eğitim Bir-Sen'in açıklaması

Eğitim Bir-Sen'in açıklaması

Eğitim Bir-Sen'in açıklaması...


Eğitim Bir Sen’in “Öğretmenlik Meslek Kanunu” hakkındaki açıklaması.

Eğitim Bir-Sen Başkanı Üzeyir Çetin, “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile ilgili bir açıklama yaptı.

Çetin’in, önümüzdeki aylarda çıkması beklenen ‘’Öğretmenlik Meslek Kanunu’’ hakkında yaptığı yazılı açıklamada şunlara değindi:

1-Eğitim ve öğretim hizmetinin sunumu esnasında veya verilen eğitim ve öğretim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere karşı caydırıcı nitelikte hapis cezası, tutuklama prosedürü ve suçun mağdurlarına hukuki yardım öngören bir kanun istiyoruz.

2-Öğretmenlerin mesleki özerklikleri çerçevesinde eğitim-öğretimi, mesleklerini ve kendilerini ilgilendiren konularda politika belirleme ve karar alma süreçlerine katılımlarını sağlayan süreç ve mekanizmaların tasarlandığı bir kanun istiyoruz.

3-Resmî veya özel eğitim kurumu ayrımı yapılmaksızın bütün öğretmenlere siyasi faaliyette bulunma hakkının tanındığı, grev dâhil, sendikal haklarının yeniden ve daha güçlü tanımlandığı ve korunduğu bir kanun istiyoruz.

4-Teftiş ve denetim sisteminin, mesleki görevlerinin yerine getirilmesinde öğretmenleri özendirici ve destekleyici, öğretmenlere yardım edici/yol gösterici biçimde tasarladığı ve öğretmenlerin özgürlüğünü, girişkenliğini ve sorumluluğunu sınırlamayan bir kanun istiyoruz.

5-Öğretmenin haftalık çalışma süresinin 35 saati geçmediği; ders ve ders dışı etkinlikler/derse hazırlık süresi arasında adil ve makul bir dengenin kurulduğu, aylık karşılığı ders ücretlerinin eşitlendiği bir kanun istiyoruz

6-Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerinde tercih ve isteklerinin esas alındığı, aile bütünlüğü, sağlık mazereti, üst öğrenim hakkı, can güvenliği gibi yer değişikliği talep etme hakkı doğuran mazeret sebeplerinin anayasal haklar çerçevesinde değerlendirildiği bir kanun istiyoruz

7-Sözleşmeli-ücretli öğretmenlik gibi istihdam türlerini sonlandırarak kamu okulları için kadrolu istihdam; özel okullar için ise 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde sürekli ve tam zamanlı kıdem tazminatı hakları saklı kalacak şekilde en az 4 yıl süreli iş sözleşmeleriyle istihdam zorunluluğu getiren bir kanun istiyoruz.

8-Öğretmenlik mesleğine özgü disiplin suçu ile cezalarının, farklı ve afakî yorumlara sebebiyet vermeyecek şekilde, açık, net ve kesin olarak belirlendiği; somut, adil ve nesnel bir şekilde ödüllendirme sistemi getiren bir kanun istiyoruz.

9-Öğretmenlerin ek göstergelerinin yükseltilmesi, her türlü ödemelerin emekli maaşlarına yansıtılması yönündeki taleplerin hayata geçirildiği bir kanun istiyoruz

10-Eğitim ve eğitim sistemiyle ilgili her konuda ve süreçte, öğretmenlerin baş aktör ve yetki sahibi olduğu gerçeğinin kabul edilerek eğitim politikalarının bu esasa göre belirlenmesini zorunlu kılan bir kanun istiyoruz.

 ‘’Öğretmenlik Meslek Kanunu’’geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin hakları en iyi şekilde olacak şekilde hazırlanmalıdır.


   27 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1869 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


emekli öğretman
Eskiden öğretmenin bir değeri saygınlığı vardı bu ne yav yalaka basiretsiz vasıfsız adamlar haksız görevler bu kadar mı düşürdünüz
Karagözlüm
Tamam fazla gitmeyin şefin üstüne.Ne yapsın garip.Bir blöf yapayım dedi.Yaptığına yapacağına pişman oldu.
Ne oldu Şef?Hafıza kaybına mı uğradın ?
Hasan Basri
şu yazılanları okuyunca vah ülkem vah diyorum. eğitim sistemi kimlere kalmış vah ülkem vah. devletin memurları dedikodu içinde vah ülkem vah.. Sadece mevcut iktidarı yalayarak bir yere gelenelere bak vah ülkem vahkim kim
Mert olun delikanllı olun şu şunu yaptı deyin ak koyun karakoyun çıksın ortaya
Soner
Şef ne oldu açıklayamadın hadi başlayalım istersen çevirdiğin dolapları kimlerin ahını aldığını hadi başlayalım dökelim etekteki taşları
tarafsız öğretmen
arkadaslar isim verin kim ne etti bilek yav işkembeden sallaman
Hadi şef.Naz yapma açıkla.Kuru sıkı atma ya da :)
şef
açıklarsam saklanacak yer bulmazsınız
Halil
Ne oldu Şef açıklama?
Halil
Açıklamaman hata Şef.Hemen açıkla.Aydınlanalım.
Sef
Hayırdir Halil hayır kimse saklamadi. Saklanmak için veremeyecek hesaplar olmalı   gidip orda burda malum şahıslar renkli insanlar ile gezmeli tozmali işlere Girmeli. Kim kimlerle gezdi istersen açıklayalim mi.
Halil
Hayırdır inşallah.Bazıları saklandıkları yerden çıkmaya başladı.
Şef
Şef açıklama bekliyor tabi cevap yazmadan duyacaklarinizi hazırlıklı olun. Üc nokta karagözlüm.
şef
Üç nokta açıklama bekliyorum karagözlüm hadi dökelim eteklerdeki taşı kimin acısı kimin yarası kimin nereye göbek bağı olduğunu. adam mı lafmı ortaya çıksın   şereflikoçhisardan ayrıldım diye olan bitenleri unuttum zannetmeyin.meydanı da boş
zannetmeyin
Levent
Sokağa çıkamaz demişken aklıma geldi. Başka bir malum şahıs bir kaç yıldır sokağa çıkmıyor galiba. Kayboldu gitti. Allah herkese başı dik gezmek nasip etsin.
murat
Şef üç noktaya bodoslama girmiş adamı kötü yerden vurmuş. bu kavga büyür bence
öğretmen
öğretmeni siyasete yalakalığa taraf tutmaya iten sisteme lanet olsun ha bu arada ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM
Şef
Laf adam meselesine gelmeden 2 durak önce in bence üç nokta. senin bir zamanlar yağ çanağına kaşık salladıgin guruhun efendiside yazılarının şiirlerinin altına üç nokta ile mahla bırakırdı ruhunami sirayet etti üç noktaaa.
ANGARALI
malum şahıs bu yazılardan sonra 1 hafta sokağa çıkamaz.
Karagözlüm
Vayy be. Ne kuyruk acınız varmış.Çok kötü koymuş.
...
''Bir lafa bakarım laf mı diye.birde adama bakarım adammi diye''
Uğur
Şef, sen şikayet edene değil o şikayet metnini yazdırana bak
Şef
Bu soner onu bunu şikayet Edip sonra saklanan Soner degilmi bimerci Soner
soner
başkanım seninle gurur duyuyorum. sen kiimsenin hakkını yedirmedin. bizde her zaman senin yanındayız
kahvehane müdavimi
sayın başkanım taşlayım mı bitecekmisin. yoksa döneyim mi. aman başkan dikkat yandaki saçsız şahıs taş çalıyor
Aman elinizi vurman
Karagözlüm öğretmenin en çok hakkını yiyen eleyen kankileri idareci yapan sınav görevi veren eğitime değil yalakalığa siyasete iten .... senin sendika siz ellemen yeter
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu